Warsztaty iluminatorskie - nauka ozdabiania inicjałów techniką pozłotnictwa i tempery

PODOBNIE jak iluminacja dopełnia kaligrafię, tak warsztaty iluminatorskie uzupełniają warszawskie warsztaty kaligraficzne. Tutorzy Szkoły Kaligrafii powtarzają często, że kaligrafię poświęcamy jedynie na słowa ważne, istotne, piękne i warte naszego trudu. Podobnie - iluminować inicjał chcemy jedynie do tych słów, które warto zapisać złotymi zgłoskami, ponieważ iluminatorstwo jest wybitnie czasochłonne i wymagające. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu na poziomie podstawowym w godzinach 15.00-19.00 w Warszawie.  
Iluminatorstwo to ozdabianie liter płatkami złota lub innego materiału szlachetnego (srebro, pallad), a także płatkami imitującymi te materiały (aluminium, miedź) oraz malowanie techniką tempery. Na warsztatach iluminatorskich będziemy uczyli się technik pozłotniczych, począwszy od najprostszych do najbardziej zaawansowanych (złoto mineralne, mikstion, systemy złoceń Kölnera) oraz technik malarskich (przygotowanie spoiwa, farb, poznawanie detali tworzących inicjał). Będziemy proponowali zaprojektowanie własnych inicjałów na bazie liter uncjały lombardzkiej, ale nie wykluczamy możliwości iluminowania litery pochodzącej z jakiegoś dzieła. Materiały na zajęciach są zapewnione.
 
Czas trwania: 4 h od 15.00 do 19.00.
Cena: 120,00 zł/spotkanie
Prowadzenie: Grzegorz Barasiński

Terminy: 18 marca 2017, 8 kwietnia 2017, 20 maja 2017, 10 czerwca 2017.

Tematyka
18 marca 2017
Listki gotyckie i owoce  

8 kwietnia 2017
Kwiaty i małe żyjątka

20 maja 2017
Akant i ptaki

10 czerwca 2017
Drzewa i smoki

 

Miejsce: Dom Kultury Rakowiec, ul. Wiślicka 8, Warszawa.

Zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; przy zapisach mailowych prosimy o podanie nazwy miasta, wskazanie daty i napisanie paru słów o motywacji do nauki kaligrafii, zostawienie numery kontaktowego i ewentualnie określenie specjalnych oczekiwań.

 

Iluminowany inicjał

Po łacinie
iluminacja to oświetlanie

Z technicznego punktu widzenia to rozjaśnianie blaszkami metalu, metaforycznie - wyjaśnianie treści obrazem.