criSptorium Ambulans to wędrujące skryptorium - projekt polegający na odwiedzaniu wyjątkowych polskich muzeów, archiwów i bibliotek, których zbiory są szczególnie ważne dla naszej kultury i historii. Pokaz manuskryptów jest zakończony warsztatami, w czasie których uczestnicy wykonują pracę nawiązującą do perełki danej biblioteki. 

W jubileuszowym roku chrztu Polski wędrujące skryptorium Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa & Dziedzin Pokrewnych odwiedzi najważniejsze miejsca w Polsce - zasłużone dla początków państwowości polskiej, rozwoju chrześcijaństwa.

Podróżuj z Kaligrafem, lato 2023

Spis wakacyjnych aktywności Kaligrafa w różnych zakątkach Polski

NIE tylko lato, ale i nauka kaligrafii sprzyja podróżom - Kaligrafa można spotkać w wielu miejscach, a nawet zaplanować całe wakacje z kaligrafią w tle: Jezioro Wigry lub Hebdów, Stare Miasto w Krakowie podczas Cracovia Sacra, cichy ogród na warszawskim Mokotowie. Warsztaty kaligrafii to nie tylko nauka różnych krojów liter, ale także ćwiczenie koncentracji, pamięci i spostrzegawczości, odpoczynek i odprężenie, a ręczne pisanie aktywuje te same obszary mózgu, które uruchamiają się podczas gry na instrumentach muzycznych. A więc podróżuj z Kaligrafem!


Warsztaty kaligraficzno-iluminatorskie naszego wędrującego skryptorium, odwiedzającego niezwykłe biblioteki i archiwa, zawitały 1 czerwca 2014 roku do Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Kórniku, gdzie oglądaliśmy manuskrypty z różnych epok. Po lekcji bibliotecznej był czas na zwiedzanie neogotyckiego zamku oraz mały posiłek, po którym udaliśmy się do parku zamkowego - arboretum, gdzie w jednym z pawiloników odbyły się zajęcia. Na warsztat wzięliśmy najnowsze dzieło naszej pracowni, czyli faksymile aktu fundacyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Moglibyśmy pisać albo minuskułą karolińską i odtwarzać pismo kancelaryjne z czasów Kazimierza Wielkiego, albo uczyć się malowania akantu w konturze wielkiej litery "I", będącej inicjałem dyplomu fundacyjnego.

Fotorelacja z warsztatów na FB

Podróżuj z Kaligrafem, lato 2024

Wakacyjnych aktywności Kaligrafa w różnych zakątkach Polski

NIE tylko lato, ale i nauka kaligrafii sprzyja podróżom - Kaligrafa można spotkać w wielu miejscach, a nawet zaplanować całe wakacje z kaligrafią w tle: Jezioro Wigry lub Hebdów, Stare Miasto w Krakowie podczas Cracovia Sacra. Warsztaty kaligrafii to nie tylko nauka różnych krojów liter, ale także ćwiczenie koncentracji, pamięci i spostrzegawczości, odpoczynek i odprężenie, a ręczne pisanie aktywuje te same obszary mózgu, które uruchamiają się podczas gry na instrumentach muzycznych. A więc podróżuj z Kaligrafem!

Oleśnica kaligrafuje dla Lewego


krakowska Szkoła Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych we współpracy z Oleśnickim Domem Spotkań z Historią i Parafią św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy zaprasza na charytatywne warsztaty kaligrafii na rzecz Artura Lewickiego, poszkodowanego w marcu tego roku w wypadku samochodowym.

Warsztaty połączone ze zwiedzaniem biblioteki łańcuchowej w Bazylice Mniejszej, objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, odbędą się w sobotę w 23 sierpnia 2014 roku w godz. 10:00-15:00. Dzięki uprzejmości proboszcza najstarszej oleśnickiej parafii ks. infułata Władysława Ozimka uczestnicy warsztatów będą mogli przyjrzeć się manuskryptom i starodrukom zabezpieczonym przed kradzieżą owianymi legendą łańcuchami. Przewodnikiem po XVI-wiecznej bibliotece będzie absolwent krakowskiej ASP, znany oleśnicki artysta i konserwator Wiesław Piechówka, natomiast warsztaty kaligrafii gotyku niemieckiego z okresu XVI-XX wieku poprowadzi Grzegorz Barasiński.

 

 

W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby początkujące, jak i posiadające już umiejętność pięknego pisania. Aby wziąć udział w warsztatach i zwiedzaniu biblioteki łańcuchowej, należy zapisać się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz wpłacić darowiznę na konto fundacji pomagającej Arturowi. Potwierdzenie przelewu należy przesłać mailowo do organizatorów.

Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia Bank Pekao S.A. I Oddział Wrocław 45 1240 1994 1111 0000 2495 6839 z dopiskiem: darowizna na cele ochrony zdrowia DLA LEWEGO.

Uprawniająca do udziału w zajęciach kwota minimalna wynosi 50zł. Materiały do kaligrafii wykorzystywane na zajęciach są w cenie, uczestnicy warsztatów dostaną na własność wzorniki.