Jeśli umiesz pisać, możesz nauczyć się kaligrafii

SZKOŁA Kaligrafii zaprasza na najpopularniejszy kurs kaligrafii, czyli naukę pisma copperplate. Jeśli ta nazwa wydaje się zbyt tajemnicza, proszę się nie martwić. Copperplate'a kojarzymy zewsząd - z pralinek, z perfum, z szyldów eleganckich butików, z opakowań luksusowyach produtków. Wiemy, że przed wojną wszyscy tak pisali, a dzisiaj każdy może do tego wrócić, nawet jeśli kaligrafia kojarzy mu się tylko z esami-floresami, a pióro ostatni raz trzymał w ręce na studiach. Zapraszamy do tajemniczego świata liter! 

Pismo copperplate (inaczej kursywa angielska, pismo rondowe, rondówka, a po angielsku English Round Letter, Ladies Hand, Engrossers Script, Engravers Script) w przemyślany sposób rozwinęło wcześniejsze rozwiązania łączenia liter i szybkiego pisania (choćby w takim piśmie jak italika), natomiast dzięki zastosowaniu oryginalnego sposobu tworzenia kresek grubych i cienkich (to znaczy przez naciskanie narzędzia podczas ruchu w dół) stało się wręcz istotą kaligrafii - połączenie piękna, logiki i użyteczności, albowiem copperplate został stworzony nie tylko dla szybkiego pisania, ale i też szybkiego czytania. Technikę copperplate'a przejęły inne pisma, takie jak kurrenta, pismo spencerskie, nowożytna cyrylica. 
 
Semestralny kurs trwa 28 h, raz w tygodniu 2 h - takie zajęcia pozwalają osiągać najlepsze rezultaty w sztuce kaligrafii. Śmiało możemy porównać kaligrafowanie z nauką języków albo gry na istrumencie muzycznym, podczas których regularność i planowość najkorzystniej wpływają na osiąganie postępy.
 
Prowadzący:
Grzegorz Barasiński
Krzysztof Woźniak
 
Terminy do wyboru w semestrze letnim 2019:
wtorek, godz. 17.00-19.00
środa, godz. 17.00-19.00 (grupa kontynuująca, ale jeśli termin odpowiada, początkujący są mile widziani)
środa, godz. 19.30-21.30
czwartek, godz. 16.00-18.00

 

Terminy do wyboru w semestrze zimowym 2018:
wtorek, godz. 17.00-19.00
środa, godz. 17.00-19.00 (grupa kontynuująca, ale jeśli termin odpowiada, początkujący są mile widziani)
środa, godz. 19.30-21.30
czwartek, godz. 16.00-18.00
 

Cena:

600,00 zł/semestr; przy wpłacie zaliczki do 15 sierpnia 2018 lub do 31 grudnia na semestr letni cena wynosi 510,00 zł.
Pojedyncze spotkanie kosztuje 50,00 zł. Część materiałów w cenie (na zajęciach zapewniamy papier i atrament), uczestnicy zaopatrują się we własnym zakresie w stalówki (https://calligraphers.eu);

 

Zapisy: drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; przy zapisach koniecznie prosimy o podanie imienia i nazwiska, napisanie kilku słów o motywacji do nauki, zostawienie numeru kontaktowego i ewentualnie wskazanie innego pisma. Proszę także zaznaczyć, o jaki warsztat chodzi (i w jakim mieście).

Kurs kaligrafii copperplate w Krakowie

Kurs kaligrafii
COPPERPLATE

 

Litery pisma copperplate są zbudowane z ośmiu podstawowych elementów.

Kurs kaligrafii kursywy angielskiej w Krakowie

Kurs kaligrafii
COPPERPLATE

 

 * z jakich elementów składa się litera?

* w którym miejscu zacząć pisanie owalu?

* jak łączyć litery w wyrazach?

* jakimi stalówkami osiągnę najlepsze efekty?

* how to master Copperplate Script?!