Sobotnie spotkania z kaligrafią w Łodzi!

N

OWY sezon sobotnich warsztatów kaligrafii rozpoczniemy z małymi zmianami, ponieważ w tym roku zapraszamy w gościnne progi filii Poleskiego Ośrodka Sztuki, tj. w filii Karolew przy ul. Bratysławskiej. Na każdym spotkaniu przedstawimy Państwu inny krój pisma, ale początkujący mogą także kaligrafować pismami, które pojawiły się na wcześniejszych warsztatach. Każde spotkanie stanowi całość, dlatego można się zapisywać na pojedyncze zajęcia i dołączyć w dogodnym terminie. Nie trzeba mieć wcześniejszej styczności z kaligrafią!

Terminy i tematyka

19 października 2019 - Dziedzictwo starożytnych - kapitała kwadratowa i rustyka

 

16 listopada 2019 - U progu średniowiecza - uncjała i uncjała artyficjalna
Spotkanie pod hasłem "U progu średniowiecza. Uncjała i uncjała artyficjalna" poświęcimy w całości różnym odmianom tego stylu pisma, które swoimi korzeniami sięga antyku, ale swoją największą popularność zyskał we wczesnym średniowieczu. W naszej kaligraficznej podróży będzie nam towarzyszył Euzebiusz z Cezarei, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników i biograf cesarza Konstantyna Wielkiego, dla którego podjął się dzieła stworzenia 50 kodeksów zawierających tekst Starego i Nowego Testamentu. Spisane one zostały właśnie uncjałą, której majestatyczne, harmonijne znaki są pierwszym krokiem w kaligraficznej podróży dla wielu pokoleń adeptów sztuki kaligrafii. Poznając uncjałę zapoznamy się z podstawowymi terminami kaligraficznymi takimi jak dukt pisma, jego skala, dowiemy się, jak ważny jest kąt nachylenia stalówki. Opanowanie uncjały otworzy nam drogę do poznania kolejnych zawierających bardziej złożone elementy stylów pisma.


21 grudnia 2019
25 stycznia 2020
15 lutego 2020

21 marca 2020
18 kwietnia 2020

16 maja 2020
20 czerwca 2020

Prowadzący: Daniel Dostal
Czas: 4 h, pierwsza grupa w godz. 10.00-14.00, druga grupa w godz. 14.30-18.30.
Koszt: 100,00 zł za warsztaty 4-godzinne, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie.

Miejsce (uwaga, zmiana miejsca!): Poleski Ośrodek Sztuki filia Karolew, ul. Bratysławska 6a, Łódź

Zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Prosimy o napisanie w mailu zgłoszeniowym paru słów o swojej motywacji do nauki kaligrafii, koniecznie proszę zostawić numer kontaktowy i ewentualnie przedstawić własne potrzeby związane z nauką kaligrafii.