Sobotnie spotkania z kaligrafią w Łodzi!

z

APRASZAM serdecznie na nową edycję warsztatów kaligraficznych w Łodzi, które polecamy zarówno zaawansowanym, jak i początkującycm kaligrafom. Na każdym spotkaniu przedstawimy Państwu inny krój pisma, ale początkujący mogą także kaligrafować pismami, które pojawiły się na wcześniejszych warsztatach. Każde spotkanie stanowi całość; można dołączyć w dowolnym momencie roku, również nie mając żadnej wcześniejszej styczności z kaligrafią.

Terminy i tematyka

20 października 2018 - Historia pisma – uncjała i jej odmiany
11.00-15.00  4h
Cena: 100,00 zł

Prowadzący: Aleksandra Ćwikowska
Zajęcia rozpoczną się wykładem o historii pisma wraz z demonstracją, aby nowi uczestnicy mogli zorientować się, czego będziemy się uczyć przez cały rok, do czego możemy dążyć, i do czego kaligrafię wykorzystywać. Są to doskonałe zajęcia dla osób początkujących, ponieważ rozwiążemy wszystkie problemy, z jakimi początkujący skryba musi się zmierzyć: dlaczego stalówka nie pisze, dlaczego na papierze tworzą się „pajączki” z atramentu, dlaczego atrament od razu spływa na papier?
Zaawansowani też nie będą się nudzić, gdyż dla nich przygotujemy zadanie specjalne: perfekcyjna uncjała, pismo rustykalne i kompozycję tekstu w formie palimpsestu.

Proszę przynieść ze sobą ulubione teksty, cytaty, wiersze!

 

27 października 2018 - Historia pisma i uncjała
11.00-15.00  4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Danie Dostal
Dodatkowy termin zajeć o uncjale - dla całkowicie początkujących!


17 listopada 2018 – Tekstura
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Aleksandra Ćwikowska

Zajęcia rozpoczną się krótkim wykładem o tym, jak powstawała średniowieczna księga rękopiśmienna. W praktyce zajmiemy się grupą pism gotyckich kodeksowych. Dla początkujących kaligrafów - tekstura. Dla zaawansowanych do wyboru: tekstura, fraktura, rotunda.

Po przećwiczeniu danego kroju zajmiemy się kompozycją. Przećwiczymy zagadnienia rytmu, głębi, akcentu, koloru, przestrzeni, dynamiki i statyki w pracy kaligraficznej. Wypróbujemy inne narzędzia przeznaczone do pism gotyckich: automatic pen, stalówki ścięte o różnych rozmiarach, pędzel, a nawet stalówkę elastyczną.

 

24 listopada 2018 - Minuskuła karolińska
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Daniel Dostal

Kontynuacja rozpoczętej w pażdzierniku podróży po epokach i charakterystycznych dla nich stylach pisma. Dowiemy się, jakie wydarzenia spowodowały, że doskonała w swej prostocie uncjała odeszła w zapomnienie, a w jej miejsce pojawił się nowy promieniujący na całą średniowieczną Europę styl zwany minuskułą karolińską. W oparciu o średniowieczne źródła poznamy różne odmiany tego stylu i będziemy mogli doskonalić wybraną odmianę. Dowiemy się również, jak podpisywali się władcy wczesnośredniowiecznej Europy, którzy - co ciekawe - w większości byli niepiśmienni. Wskazówki prowadzącego pozwolą nawet niedoświadczonej osobie szybko odnaleźć się w arkanach kaligraficznej sztuki.    


1 grudnia 2018 - Tekstura
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Daniel Dostal

Na zajęciach przyjrzymy się czasom, gdy litery podobnie jak łuki i wieże katedr zaczęły wzbijać się w górę, a ich kanciaste, pełne wydłużeń i ścięć kształty w sposób jednoznaczny wyrażały mistycznego ducha epoki średniowiecza. Zapoznamy się w oparciu o źródła i wzorniki ze stylem zwanym textura quadrata, który stał się podstawą dla Jana Gutenberga przy tworzeniu pierwszych czcionek drukarskich. Specyfika tego kroju ułatwi nam zrozumienie takich pojęć jak światło czy kontrast w kaligrafii. Do dyspozycji uczestników będą rozmaite narzędzia, atramenty i papiery, co z pewnością może pomóc w w wyborze optymalnych narzędzi do codziennej przygody z kaligrafią.   

 

15 grudnia 2018 (!) – Pisma gotyckie i jej wersje kursywne
11.00-17.00 z przerwą kawową 6h
Cena: 150,00 zł
Prowadzący: Aleksandra Ćwikowska

Tematem zajęć kolejny już raz będą pisma gotyckie, tym razem ich swobodniejsze formy – kursywne. Zajęcia rozpoczną się pokazem warzenia atramentu. Ciecz pisarską przygotujemy z dębianek według historycznego przepisu. Gotowym medium będziemy pisać na zajęciach przy pomocy gęsich piór. Zaczniemy od bastardy, pisma łączącego w sobie cechy pisma oficjalnego i kursywnego. Najwięcej swobody uzyskamy pisząc kursywnym pismem gotyckim.


12 stycznia 2019 – Świat Odrodzenia
11.00-17.00 z przerwą kawową 6h
Cena: 150,00 zł
Prowadzący: Aleksandra Ćwikowska

Nowy rok rozpoczniemy kaligrafią renesansową, Odrodzeniem sztuk i nauk, w tym sztuki kaligraficznej. Spróbujemy okiełznać szlachetną pochyłość tej litery, zapoznamy się z jej historią i z rozmaitymi odmianami. Dla osób zaawansowanych: italika zgotycyzowana. W ostatniej godzinie zajęć porozmawiamy o tym, w jaki sposób prezentować swoje prace oraz jak przenieść je w przestrzeń komputerową. Wykonamy zdjęcia powstałych prac i na ich przykładzie przeniesiemy je na ekran, przecież współczesny kaligraf musi nadążać za trendami i nie może izolować się w swoim skryptorium.

 

19 stycznia 2019 - Rotunda
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Daniel Dostal

Pozostając w kręgu pism gotyckich, przenosimy na południe Europy, do słonecznej Italii, gdzie zrodził się styl zwany rotundą. Charakteryzujące go zaokrąglone formy i brak załamań linii będą prawdziwą odskocznią po zmaganiach z teksturą. Naszym przewodnikiem po kaligraficznej spuściźnie średniowiecznej Italii będzie Francesco Petrarca, poeta, erudyta i kolekcjoner antycznych rękopisów. Zapoznamy się z fragmentami jego twórczości, przepisując je majestatyczną rotundą. Doskonalić będziemy nasz warsztat kaligraficzny, poznając nową technikę, która pozwoli nam zakończyć płasko linię pisaną stalówką nachyloną pod kątem 45 stopni.


9 lutego 2019 – Harmonia, czytelność i precyzja pisma rondowego.
11.00-15.00 4 h
Cena: 100,00 zł

Prowadzący: Aleksandra Ćwikowska

Pisząc o piśmie rondowym, tym razem nie mamy na myśli copperplate script. Ronde script to pismo wywodzące się z XVI wiecznej Francji, swoją formę czerpie między innymi z gotyckiej rotundy. Pismo jest to poprzednikiem słynnej kursywy angielskiej, którą zajmiemy się w przyszłych miesiącach.

 

16 lutego 2019 - Fraktura
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Daniel Dostal
Fraktura wyewoluowała w XVI wieku z gotyckiej tekstury. Jednym z pierwszych i zarazem najdoskonalszych przykładów tego stylu w dziejach jest Modlitewnik cesarza Maksymiliana I. Współtworzyli go najwybitniejsi artyści epoki renesansu, wśród nich znany Albrecht Dürer czy Lucas Cranach. Dowiemy się również, kim była w owych czasach osoba piastująca zaszczytną funkcję Schreibmeistera. Opowiemy o dziełach i życiu najwybitniejszego Schreibmeistera owych czasów Johanna Neudörffera. Analizując stronice Modlitewnika i prace Neudörfera zapoznamy się z najbardziej charakterystycznymi cechami fraktury, elementami budującymi litery i kształtującymi rytm tego pisma. Dowiemy się również, co wspólnego z frakturą ma... trąba słonia.


9 marca 2019 - Copperplate
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Aleksandra Ćwikowska

 

16 marca 2019 - Bastarda
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Daniel Dostal
Marcowe warsztaty poświęcimy bastardzie. Łączy ona w sobie surowość gotyckiej tekstury z miękkością pism kursywnych. Naszym przewodnikiem po epoce, w której powstało to pismo, będzie jeden z najwybitniejszych poetów średniowiecznych, ojciec literatury angielskiej, Geoffrey Chaucer. Przyjrzymy się Manuskryptowi Ellesmere - misternie napisanej bastardą kopii największego dzieła Chaucera - "Opowieści Kanterberyjskich". Stronice tego rękopisu będą dla nas wzorcem i inspiracją do własnych poszukiwań kaligraficznych. Zapewniamy wszelkie narzędzia i materiały. Wskazówki prowadzącego pozwolą osobom stawiającym pierwsze kroki w kaligrafii poznać podstawowe zasady i techniki, aby jak najszybciej móc zanurzyć się w przepięknym świecie kreślonych odręcznie liter.


6 kwietnia 2019 - Copperplate II
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Aleksandra Ćwikowska
Nikogo chyba nie dziwi, że pismo copperplate pojawia się wielokrotnie w programi Szkoły Kaligrafii. Pismo piękne, urocze, lubiane i dajęce się wykorzystać w wielu sytuacjach. Warsztaty będą zawsze prowadzone na poziomie uczestników, więc zapraszamy początkujących do podjęcia pierwszych kroków w nauce pisma copperplate pod okiem nauczyciela. Zapraszamy także już piszących kursywą angielską, aby pogłębiać wiedzę i umiejętności w zakresie wielkich liter, zdobników, wykończeń liter, floratur, złocenia...

 

27 kwietnia 2019 - Minuskuła humanistyczna
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Daniel Dostal


11 maja 2019 - Brushlettering
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Aleksandra Ćwikowska

 

25 maja 2019 - Pismo insularne
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Daniel Dostal
W świat piśmiennictwa insularnego wprowadzi nas św. Kolumban, jeden z dwunastu apostołów Irlandii, założyciel opactwa na wyspie Iona. Poznamy historię pewnego manuskryptu, który stał się zarzewiem konfliktu pomiędzy nim a jego mentorem Św. Finnianem. Nie był to zwykły spór, a w jego konsekwencji doszło do krwawej bitwy i wygnania św. Kolumby z Irlandii. Manuskrypt ten znany jako "Cathach" oraz inne stworzone na wyspie Iona rękopisy pozwolą nam opanować półuncjałę insularną.


8 czerwca 2019 - Kaligramy, połączenie litery z obrazem
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Aleksandra Ćwikowska

 

22 czerwca 2019 - Italika
11.00-15.00 4h
Cena: 100,00 zł
Prowadzący: Daniel Dostal
W oparciu o wskazówki zawarte w XVI-wiecznym traktacie Ludovica Vicentina degli Arrighiego pt. "La Operina" poznamy najważniejsze cechy italiki i reguły, według których kreślimy poszczególne litery. Zapraszamy zarówno osoby zaawansowane jak i stawiające pierwsze kroki w fascynującej sztuce kaligrafii.


Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2a, Łódź
 

Zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy zapisach prosimy o wpisanie w temat wiadomości nazwy miasta, napisanie paru słów o swojej motywacji do nauki kaligrafii, koniecznie proszę zostawić numer kontaktowy i ewentualnie przedstawić własne potrzeby związane z nauką kaligrafii.