Sobotnie comiesięczne spotkania z kaligrafią w Łodzi

Z

ACZYNAMY kolejny sezon sobotnich warsztatów kaligrafii - tym razem w gocinnych progach SP nr 71 przy ul. Rojnej. Na każdym spotkaniu przedstawimy Państwu inny krój pisma, ale zajęcia będą tak prowadzone, że każdy początkujący będzie mógł zacząć swoją przygodę z pisaniem na dowolnie wybranych zajęciach. Każde spotkanie stanowi całość, dlatego można się zapisywać na pojedyncze zajęcia i dołączyć w dogodnym terminie. Nie trzeba mieć wcześniejszej styczności z kaligrafią!

Terminy i tematyka

12 września 2020
Boccaccio i rotunda
Wszystkich chcących wkroczyć w świat odręcznie kreślonych liter zapraszamy na warsztaty kaligraficzne, podczas których przenosimy się na południe Europy, do słonecznej Italii, gdzie zrodził się przepiękny styl zwany Rotundą. Charakteryzujące go zaokrąglone formy i brak wyraźnych załamań lini stanowić mogą prawdziwą odskocznię po zmaganiach z teksturą i frakturą. Naszym przewodnikiem po kaligraficznej spuściznie Italii będzie Giovanni Boccaccio, pisarz, poeta, erudyta, który wraz ze swoim mentorem i przyjacielem Francesco Petrarką zbudowali podwaliny humanizmu. Czerpiąc natchnienie z twórczości tych dwóch ojców włoskiej literatury, doskonalić będziemy nasz warsztat kaligraficzny, poznając nową technikę pozwalającą zakończyć płasko linię pisaną stalówką nachyloną pod kątem 45 stopni.

19 września 2020
Pismo copperplate

24 października 2020
Na początku było słowo. Pismo biblijnych skrybów: uncjała i półuncjała rzymska.

21 listopada 2020
Na dworze długowłosych królów. Pismo merowińskie.

19 grudnia 2020
Od Karola Wielkiego do Ottonidów. Ewolucja minuskuły karolińskiej.

23 stycznia 2021
W cieniu Yggdrasila. Minuskuła protogotycka w islandzkim Codex Regius.

20 lutego 2021
Opowieści z gospody Tabard. Średniowieczne angielskie pisma hybrydowe.

20 marca 2021
Zmierzch skrybów? Tekstura z Biblii Johanna Gutenberga.

17 kwietnia 2021
W pracowni mistrza Albrechta. Kaligraficzne powiązania Dürera.

Prowadzący: Daniel Dostal
Czas: 4 h, pierwsza grupa w godz. 10.00-14.00, po wypełnieniu miejsc w pierwszej grupie otworzymy zapisy na drugą w godz. 14.30-18.30.
Koszt: 100,00 zł za warsztaty 4-godzinne, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie.

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 71, ul. Rojna 58 c, Łódź

Zapisy: przez wtyczkę na stronie Szkoły Kaligrafii lub https://kaligraf.bookero.pl/
Rezerwując miejsce i termin należy dokonać opłaty online w ciągu 15 minut.

Zapytania i ewentualnie opis własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.