Październikowe warsztaty kaligrafii w Poznaniu

ODCZPAS październikowych poznańskich warsztatów adeptom kaligafii proponujemy trzy terminy (w piątek i sobotę 7 i 8 października 2016 r.). W piątek uczestnicy zajęć mogą samodzielnie albo z pomocą nauczyciela wybrać pismo do nauki; można kontynuować naukę, można również zacząć od przysłowiowego abc. W sobotę zajmiemy się kursywą angielską (copperplate) oraz pismami średniowiecznymi; i tego dnia także zapraszamy i początkujących, i zaawansowanych. Wszystkich natomiast prosimy o przygotowanie dwóch krótkich zdań do kaligrafowania, w tym jedno po łacinie.

Prowadzenie:
Grzegorz Barasiński

Terminy:
  • piątek, 7 października 2016, godz. 17:00-21:00 - pisma dowolne;
    Uczestnicy przy zgłoszeniu mogą zdecydować, jakiego pisma chcieliby się uczyć.
  • sobota, 8 października 2016, godz. 9:00-13:00 - pismo copperplate;
  • sobota, 8 października 2016, godz. 14:00-18:00 - pisma gotyckie;
    Adepci kaligrafii i zaawansowani skrybowie zmierzą się z czarnym pismem. Pod tą przestałą nazwą kryje się pismo gotyckie albo, jeśli będę jeszcze dokładniejszy, pismo tekstura i jej odmiany. Każda z tych nazw podkreśla wyróżniający się aspekt tego pisma -  wielkie zagęszczenie liter i zaczernienie strony poprzez "ściśnięte litery" niczym splot włókien w tkaninie (łac. textus) i wydłużonych, wysokich niczym gotyckie katedry. Na zajęciach będziemy pisali stalówkami w obsadkach, ale będziemy mieli okazję poznać także inne narzędzia. Podczas zapisu można zgłosić swoje specjalne potrzeby prowadzącemu, który postara się przygotować inny rodzaj pisma gotyckiego, zwłaszcza dla tych, którzy teksturą już piszą.

Koszt: 100,00 zł/warsztaty 4-godzinne

Materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie, szczegółówy temat zajęć lub specjalne potrzeby każdy może indywidualnie ustalić z prowadzącym przy zgłoszeniu.

Zapisy, zapytania: prosimy kierować maile na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W mailu proszę zamieścić: imię i nazwisko, numer kontaktowy, preferowane pismo do nauki na zajęciach. Prosimy również napisać, dlaczego chcą się Państwo uczyć kaligrafii i czy już wcześniej próbowali się tym zajmować.

Liczba miejsca na każde zajęcia ograniczona, decyduje kolejność wpłat zaliczek.

 

 

Link do fotorelacji na FB z warsztatów kaligrafii w Poznaniu.