Comiesięczne tematyczne warsztaty pięknego pisania w Poznaniu


ODTĄD kaligrafii w Poznaniu można uczyć się regularnie, ponieważ nasze warsztaty odbywają się co miesiąc. W ostatnie soboty miesiąca początkujących i zaawansowanych kaligrafów zapraszamy na zajęcia, podczas których będziemy poznawać nie tylko różne kroje pisma, ale także różne narzędzia do wykonywania liter, analizując zależności między pismem a narzędziem. Sześć spotkań w semestrze letnim to nauka uncjały, tekstury, pism renesansowych, copperplate i spenceriana. 

Prowadzenie:
Beata Kurek (Love Letters Studio)
 
Miejsce: pracownia Gruv Art w Poznaniu, ul. B. Prusa 6/3, Poznań

Terminy:
 • 28 stycznia 2017

  Uncjała i tekstura - z pozoru dwa całkowicie przeciwstawne pisma; dzieli je wiele stuleci (początek i koniec średniowiecza), wpisują się w różne kształty (koło i prostokąt), mają różny temparament (łagodność owali i agresywne kanciaste kształty). Pod czujnym okiem fachowca będzie można nauczyć się tych dwóch krojów, próbując połączyć je harmonijnie w jedną kompozycję. Podstawowym narzędziem do pisania będzie stalówka szeroko ścięta, ale wisienką na torcie będzie kaligrafowanie patykiem. 
  W sobotę 28 stycznia 2017 odbędą się dwa bloki warsztatowe, pierwszy w godzinach 10:00-14:00, drugi (jeśli zbierze się minimalna liczba chętnych) w godzinach 15:00-19:00. Koszt: 100,00 zł za blok warsztatowy, materiały w cenie. 

 • 25 lutego 2017

  Minuskuła karolińska i fraktura
  Śmiało powiedziałbym, że karolina jest prababką wszelkich pism europejskich; jest pierwszym krojem minuskulnym, to znaczy składającym się z małych liter. Z karoliny rozwinęły się pisma gotyckie i renesansowe, a kształt liter, które tutaj, na tej stronie są widoczne, także jest historyczną wypadkową minuskuły karolińskiej. Natomiast fraktura, w co może byc trudno uwierzyć, jest pierwszym pismem, które posiadało i małe, i wielkie litery tworzone w komplecie (wcześniej małe litery zestawiano z wielkimi literami innego stylu...) XVI-wieczna niemiecka odmiana pisma gotyckiego jest obficie zdobiona, a każda litera czasochłonnie konstruowana wieloma kreskami. Kto chce ujrzeć te pisma w harmonijnym połączeniu, będzie usatysfakcjonowany warsztatami Beaty Kurek. A piśmienniczym bohaterem dnia będzie ptasie. Da się? Spróbujcie.

 • 25 marca 2017

  Italika z elementami dekoracyjnymi 
  Pismo italika niby powstało, aby dobrze prowadzić biuro (to pismo Kurii Rzymskiej, pismo kancelaryjne), ale sprawdziło się doskonale przy wielu wizjach artystycznych. Italika dzięki możliwości szybkiego pisania i łączenia liter, a także wydłużeniom górnym i dolnym, posiada niesamowity potencjał zdobniczy. Przekonajcie się sami, tworząc i redując teksty na warsztatach kaligrafii. Co więcej, na zajęciach to wszystko, co robimy stalówką, spróbujemy wykonać pędzlem.

 • 29 kwietnia 2017

  Copperplate i pismo spencerskie
  Tego dnia odbędzie się pokaz manuskryptów w Bibliotece Uniwersyteckiej o godz. 9.30 przy ulicy Ratajczaka 38-40 pokaz manuskryptów. Zbiórka o 9:25 przed wejściem głównym. Pokaz potrwa ok. godziny, liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy, pierwszeństwo mają uczestnicy warsztatów. Pokaz nie jest dodatkowo płatny; ma na celu poszerzenie kaligraficznych horyzontów i inspirować do literniczych działań. Odbędzie się tylko jeden blok warsztatów w godz. 11.30-15.30.

 • 20 maja 2017

  Copperplate

 • 24 czerwca 2017

  Wszystkie pisma, które pojawiły się na zajęciach!

Koszt: 100,00 zł/warsztaty 4-godzinne, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie

Godziny: pierwszy blok 10.00-14:00, drugi blok 15.00-19.00

Materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie, szczegółówy temat zajęć lub specjalne potrzeby każdy może indywidualnie ustalić z prowadzącym przy zgłoszeniu.

Zapisy, zapytania: prosimy kierować maile na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W temacie wiadomości proszę wpisać miasto, prosimy także zamieścić: imię i nazwisko, numer kontaktowy, krótką motywację, dlaczego chcą się Państwo uczyć kaligrafii i czy już wcześniej próbowali się tym zajmować.

Liczba miejsc na każde zajęcia ograniczona, decyduje kolejność wpłat zaliczek.