Comiesięczne łódzkie warsztaty kaligrafii prowadzone przez Daniela Dostala aka Signum et Imago

S

EZON 2022/2023 odbywa się w starym naszym miejscu warsztatów - wracamy do Poleskiego Ośrodka Sztuki przy Krzemieckiej 2A. Spotykamy się raz w miesiącu, a na każdym spotkaniu można poznać inny krój pisma. Wyśmienity nauczyciel, złotuusty i biegły w sztuce pisarskiej nauczyciel Daniel Dostal tak prowadzi zajęcia, że każdy początkujący może zacząć swoją przygodę z pisaniem na dowolnie wybranych zajęciach. Można się zapisywać na pojedyncze zajęcia i dołączyć w dogodnym terminie. Nie trzeba mieć doświadczenia w kaligrafii!

Terminy i tematyka

24 września 2022
Hebdowskie reminiscencje: Z elementarza młodego cesarza. Archetypy fraktury.

Jesienny cykl spotkań kaligraficznych w Łodzi inaugurujemy swoistą reminiscencją tegorocznej Letniej Szkoły Kaligrafii w Hebdowie. W sobotę 24 września zapraszamy do Poleskiego Ośrodka Sztuki (wracamy tu to pandemicznej przerwie!) na warsztaty zatytułowane "Z elementarza młodego cesarza. Archetypy fraktury". W centrum naszej uwagi będzie przepiękny manuskrypt Wolfganga Spitzwega z 1465 roku, dedykowany młodemu cesarzewiczowi Maksymilianowi Habsburgowi. Przeanalizujemy znajdujące się w elementarzu przykłady tekstury i bastardy, które noszą znamiona fraktury - nowego stylu, który już za kilkadziesiąt lat zdobędzie całkowitą supremację, na ponad czterysta lat definiując postrzeganie liternictwa i typografii w krajach niemieckojęzycznych.


 

22 października 2022
Wszystkie drogi wiodą do Rzymu. Kaligraficzne dziedzictwo starożytnych Rzymian

Mimo upływu tysięcy lat rzymskie pismo wciąż pozostaje filarem i najważniejszym składnikiem piśmiennictwa łacińskiego, do którego będziemy wielokrotnie się odwoływać podczas poznawania krojów z różnych epok. Naszym przewodnikiem po kaligraficznej spuściźnie starożytnych będzie Wergiliusz, którego twórczość podobnie jak i rzymska kaligrafia silnie rezonuje w późniejszych epokach. Tym razem pochylimy się nad rękopisem znanym jako "Vergilius Vaticanus", spisanym przepiękną kapitałą rustykalną. Nie zabraknie również innych kojarzonych ze starożytnym Rzymem krojów, takich jak kapitała kwadratowa, starsza i młodsza kursywa, czy rzymskie pismo kodeksowe. Poznane na zajęciach techniki pracy ze stalówką zaprocentują podczas poznawania kolejnych stylów pisma. Zajęcia skierowane są zarówno dla osób początkujących, które dzięki precyzyjnym wskazówkom szybko odnajdą się w świecie kaligrafii, jaki i zaawansowanych.

 


18 listopada 2022
Hebdowskie reminiscencje. 

Listopadowe warsztaty kaligraficzne w Poleskim Ośrodku Sztuki to kolejna reminiscencja tegorocznej Letniej Szkoły Kaligrafii. W sobotę 19 listopada przypomnimy, zamykający cykl hebdowskich warsztatów, temat związany z rozwojem pisma niemieckiego w XX wieku. Narracja zbudowana będzie wokół dwóch twórców, których przemożny wpływ na rozwój sztuki kaligraficznej widoczny jest do dnia dzisiejszego. Są to Rudolf Koch i Hermann Zapf. W opartych o ich prace wzornikach swoją inspirację odnajdą zarówno początkujący jak i doświadczeni adepci kaligrafii.

 


17 grudnia 2022
Na początku było Słowo. Od uncjały do półuncjały.

W sobotę 17 grudnia zapraszamy wraz z Kaligrafem do Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi na kolejne spotkanie z historycznymi krojami pism. Warszaty "Na początku było słowo. Od uncjały do półuncjały" będą okazją do poznania stylu pisma, którego harmonijne znaki są pierwszym krokiem w kaligraficznej podróży dla wielu pokoleń adeptów tej sztuki. Poznamy genezę teo styu pisma, jego rozwój w czasach antyku i sredniowiecza, dowiemy się także dlaczego św. Hieronim miał o uncjale niezbyt pochlebną opinię. Tym razem naszym głównym źródłem będą litery uncjały zaczerpnięte z Codex Sangallensis, przytaczanego jako doskonay wzorzec rzymkiej uncjały przez pokolenia paleografów. Zapoznamy się również z daszymi fazami rozwojowymi tego stylu: półuncjałą i uncjałą artyficjalną. Zapoznamy się również z podstawowymi terminami kaligraficznymi takimi jak dukt pisma, jego skala, dowiemy się jak ważny jest kąt nachylenia stalówki.


21 stycznia 2023
Śladami Columcille'a. Pisma iroszkockie.

W czasie, gdy kontynentalna Europa skryła się w mrokach tzw. "ciemnych wieków", a wiedza i literatura antyczna uległa zapomnieniu, daleka Irlandia stała się swoistym hibernaculum dla dziedzictwa starożytnych. Na warsztatach podążymy śladami Columbana Starszego do założonych przez niego klasztorów: irlandzkiego Durrow i szkockiego Deer, by dzięki sporządzonym w nich księgach poznać podstawy półuncjały i minuskuły insularnej.

 18 lutego 2023
Król i jego więzień. Angielskie i francuskie pisma kursywne XV wieku.

Dzień św. Kryspina roku Pańskiego 1415. Nie tak wyobrażał sobie koniec tego dnia książę Orleanu. Zamiast opromieniającego nimbu zwyciestwa nad armią swego kuzyna, króla Anglii, na polach Azincourt odnalazł jedynie klęskę i upokorzenie. Przygnieciony zakutymi w płytowe zbroje ciałami towarzyszy Karol Orleański nie mógł przypuszczać, że najbliższe 25 lat przyjdzie mu spędzić na nieprzyjaznej mglitej wyspie, jako więzień Henryka V. Ukojenie i pocieszenie odnalazł w poezji. Litery i strofy zapisane przez niego w osbistym notatniku staną się dla nas wrotami do swiata gotyckiej kursywy. Przyjrzymy się również drugiej stronie konfliktu. Hybrydowa Anglicana z dedykowanego Henrykowi V "The Regiment of Princes" opisującego cnoty i powinności władcy pokaże nam w jakim kierunku rozwinęły się pisma kursywne po drugiej tronie Kanału. To wszystko okrasimy dużą dawką średnowiecznej poezji francuskiej i angielskiej. Nawet jeśli nigdy nie dzierżyliście pióra w ręku, dzięki wskazówkom i czytelnym wzornikom szybko opanujecie meandry średniowieczej kursywy.

 

Kolejne terminy:
25 marca 2023,
22 kwietnia 2023,
20 maja 2023,
17 czerwca 2023.
 

Tematyka zostanie ogłoszone w miesiącu warsztatów.


Prowadzący: Daniel Dostal
Czas: 4 h, pierwsza grupa w godz. 10.00-14.00, po wypełnieniu miejsc w pierwszej grupie otworzymy zapisy na drugą w godz. 14.30-18.30.
Koszt: 120,00 zł za warsztaty 4-godzinne, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie.

Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2A, Łódź

Zapisy: przez wtyczkę na stronie Szkoły Kaligrafii lub https://kaligraf.bookero.pl/
Rezerwując miejsce i termin należy dokonać opłaty online w ciągu 15 minut.

Zapytania i ewentualnie opis własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

 

 

 

 online