Comiesięczne łódzkie warsztaty kaligrafii prowadzone przez Daniela Dostala aka Signum et Imago

S

EZON 2022/2023 rozpoczynamy w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 71 przy ul. Rojnej 58 C. Spotykamy się raz w miesiącu, a na każdym spotkaniu można poznać inny krój pisma. Wyśmienity kaligrafa, złotuusty i biegły w sztuce pisarskiej nauczyciel Daniel Dostal tak prowadzi zajęcia, że każdy początkujący może zacząć swoją przygodę z pisaniem na dowolnie wybranych zajęciach. Można się zapisywać na pojedyncze zajęcia i dołączyć w dogodnym terminie. Nie trzeba mieć doświadczenia w kaligrafii!

Terminy i tematyka

16 września 2023
Vox inauditae linguae. Minuskuła protogotycka z dzieł Hildegardy z Bingen

Data i temat warsztatów są nieprzypadkowe. Tego dnia przypada 925 rocznica urodzin Hildegardy z Bingen, a dzień później jej kościelne wspomnienie. Naszym źródłem i inspiracją będzie monumentalny Riesencodex zawierający dzieła Hildegardy. Oprócz liter minuskuły protogotyckiej poznamy również wykorzystywaną w inicjałach kapitałę romańską i tajemnicze znaki stworzone przez Hildegardę na potrzeby jej tajnego języka "lingua ignota".


21 października 2023
Lettre Batarde. Ewolucja średniowiecznej bastardy francuskiej

W październikową sobotę zapraszamy na kolejne spotkanie z Bastardą. Tym razem przeanalizujemy rozwój tego pisma w jego ojczyźnie - Francji. Zaczniemy od pełnej ekspresji bastardy burgundzkiej, poprzez dojrzałą Lettre Bâtarde z rękopisu pierwszego francuskiego przekładu Eneidy aż do ascetycznej, sformalizowanej bastardy drukarskiej Pasquiera Bonhomme'a. Porównanie tych krojów pozwoli nam dogłębnie poznać genezę poszczególnych liter, przekonać się o mnogości wariantów poszczególnych znaków a także zbudować solidne fundamenty własnego stylu kaligraficznego. Zapraszamy zarówno osoby początkujące jak i doświadczonych adeptów kaligrafii. Wszystkie materiały zapewniamy na miejscu. 

 


18 listopada 2023
Non Nobis Domine. Tekstura z Wielkich Kronik Francji
Dramatyczne wydarzenia związane z upadkiem zakonu Templariuszy będą dla nas pretekstem do wejścia do świata zaklętego w Wielkich Kronikach Francji - monumentalnym dziele spisywanym latami przez mnichów z opactwa Saint-Denis. Zapoznamy się również z francuską odmianą tekstury, pisma z jednej strony zachowującego formalny, wertykalny i złamany dukt, a z drugiej strony pełen krągłości przywodzących na myśl skojarzenia z nieco późniejszą bastardą. Warsztaty adresowane są zarówno dla początkujących jak i doświadczonych adeptów sztuki kaligrafii.

9 grudnia 2023 (!)
W objęciach Grendela. Geneza minuskuły anglosaskiej
W sobotni poranek przenosimy się do wstrząsanej kolejnymi najazdami wikingów wczesnośredniowiecznej Anglii, aby przyjrzeć się genezie anglosaskiej odmiany pisma insularnego. Zagłębimy się w treść Kroniki Anglosaskiej, analizując niespotykane dzisiaj kształty liter. W ów świat wprowadzi nas Beda Czcigodny, którego horyzonty myślowe wykraczały daleko poza ramy tamtej epoki, i król Alfred Wielki - władca, który by ratować tożsamość swojego narodu, nie wahał się zamienić miecza na pióro skryby. Nie zabraknie również spuścizny literackiej epoki z poematem o Beowulfie na czele.

20 stycznia 2024
Littera Universalis. Geneza i ewolucja minuskuły karolińskiej.
Minuskuła karolińska to jeden z najważniejszych łacińskich krojów pisma w dziejach. Na warsztatach dowiemy się, skąd przyszła owa, jak o niej pisał Władysław Semkowicz, piękna pani, która zawładnęła ręką piszącej Europy, i jak ewoluowała przez wieki. Odkryjemy również jej związki z niezwykłym ożywieniem intelektualnym i kulturalnym tamtego czasu, które znamy pod nazwą renesansu karolińskiego. Te dwa aspekty doskonale łączy osoba Walahfrida Strabo, opata Reichenau, osobistego nauczyciela Karola Łysego, wybitnego poety i myśliciela. Zapisane przepiękną, dojrzałą minuskułą Vademecum Strabona stało się podstawą rozbudowanego wzornika tego pisma, a jego dzieła uwidocznią nam szeroki wachlarz zainteresowań uczonych owej epoki. Przyjrzymy się również wiekowej ewolucji minuskuły karolińskiej, analizując na przykładzie Sakramentarza Tynieckiego minuskułę romańską zbudowaną na jej filarach.
17 lutego 2024
Leonard Wagner. Ojciec fraktury?
Ponownie cofniemy się do XVI wieku, aby przyjrzeć się początkom fraktury. Naszym kluczem będzie zaginiona na wiele stuleci księga spisana przez augsburskiego mnicha i skrybę Leonharda Wagnera. Jest ona popisem umiejętności kaligraficznych autora, który zadedykował swoje dzieło wielkiemu miłośnikowi książek i pisma - cesarzowi Maksymilianowi I. Spośród stu najrozmaitszych  krojów zawartych w księdze największą uwagę badaczy przyciągała od zawsze majestatyczna i monumentalna Clipalicana maior. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy to ona było pierwowzorem fraktury z modlitewnika cesarza Maksymiliana I i czy w takim razie Leonhard Wagner może być nazywany ojcem fraktury? Pomogą nam w tym wzorniki Clipalicany i fraktury z modlitewnika. Dodatkowe materiały szkoleniowe i wskazówki prowadzącego sprawią , że nawet początkujący adepci kaligrafii odkryją czar fraktury.

 23 marca 2024
Littera clara. U źródeł minuskuły humanistycznej.
Minuskuła humanistyczna to styl pisma, który narodził się w renesansowych Włoszech jako swoista przeciwwaga dla ciężkich i nieczytelnych krojów gotyckich. Jest on jednym z najważniejszych krojów pisma w dziejach kaligrafii i liternictwa, gdyż kreślone przez włoskich humanistów litery, w formie praktycznie niezmienionej, funkcjonują do dzisiejszego dnia - tak w formie pisanej, jak i drukowanej. Naszą opowieść rozpoczniemy w XV-wiecznej Florencji, a ideały przyświecające humanistom i podstawy pisma humanistycznego poznamy dzięki osobom Gianfrancesco Poggio Braccioliniego, twórcy tego kroju, oraz Pierantonio Sallando - bolońskiego wykładowcy uniwersyteckiemu i nauczycia kaligrafii. Okrągłe, proste kształty humanistycznych liter nie powinny sprawić trudności początkującym adeptom kaligrafii, a doświadczeni adepci tej sztuki znajdą wiele inspiraciji zgłębiając wyrafinowane litery mistrza Sallando.

20 kwietnia 2024

Klejnot Benewentu. Wczesnośredniowieczne pisma Italii
Tym razem przeniesiemy się na południe podbitego przez barbarzyńców Półwyspu Apenińskiego, by przyjrzeć się pismom zrodzonym na gruzach antycznej tradycji piśmienniczej. Będą to pełna ekspresji kuriała papieska oraz majestatyczna, uporządkowana benewentana. W tle opowieści o literach pojawią się dwie postacie, które zbudowały fundament średniowiecznej kultury duchowej - Kasjodor i Benedykt z Nursji. Nawet jeżeli stawiasz pierwsze kroki na ścieżce kaligraficznej przygody, dzięki wskazówkom i starannie przygotowanym materiałom pomocniczym będziesz czerpać radość i satysfakcję kreśląc litery stworzone przez dawnych mistrzów pióra.

 

18 maja 2024
Anatomia fraktury
Przeanalizujemy dwa XVI wieczne podręczniki tego pisma, których autorzy odmiennie podchodzą do kwestii duktu pisma i konstrukcji poszczególnych liter. Są to podręczniki Wolfganga Fuggera i Petera Stoya. Obaj autorzy dzięki przejrzystej konstrukcji swoich dzieł pozwalają dzisiejszemu adeptowi kaligrafii łatwo zrozumieć podstawy pisma i podjąć ćwiczenia.

15 czerwca 2024
Wokół rotundy. Geneza i rozwój rotundy
Na ostatnich warsztatach tego zapraszamy na spotkanie z włoską rotundą. Wyjdziemy od korzeni tego pisma, które odnajdziemy w Bolonii, w dziełach skrybów tamtejszej Alma Mater. Wypracowali oni charakterystyczny styl pisma znany jako littera bononensis. Zapoznamy się również z w pełni wykształconą, dojrzałą rotundą z mszału kardynała Pallavinciniego.

Prowadzący: Daniel Dostal
Czas: 4 h, pierwsza grupa w godz. 10.00-14.00, po wypełnieniu miejsc w pierwszej grupie otworzymy zapisy na drugą w godz. 14.30-18.30.
Koszt: 120,00 zł za warsztaty 4-godzinne, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie.

Miejsce: SP nr 71 przy ul. Rojnej 58 C.

Zapisy: przez wtyczkę na stronie Szkoły Kaligrafii lub https://kaligraf.bookero.pl/
Rezerwując miejsce i termin należy dokonać opłaty online w ciągu 15 minut.

Zapytania i ewentualnie opis własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Hebdowskie reminiscencje

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

online