U progu rewolucji. Pisma kaligraficzne w służbie druku: tekstura, szwabacha, fraktura.

Całodniowe warsztaty kaligrafii prowadzone przez Daniela Dostala aka Signum et Imago w warszawskim skryptorium.

W  SOBOTĘ 21 maja 2022 zapraszamy do warszawskiego skryptorium przy Trębackiej na spotkanie ze stylami pisma, które stały się fundamentem najwcześniejszych krojów drukarskich. Poznamy barwną historię wynalazku druku i ludzi, którzy pchnęli historię ludzkości na nowe tory. Zastanowimy się nad wpływem tego wynalazku na dalszy rozwój sztuki kaligrafii i czy oznaczał on zmierzch skrybów, czy może jednak otwierał nowe możliwości i perspektywy dla ambitnych adeptpw sztuki pisarskiej? W pierwszej części przyjrzymy się teksturze z Biblii Gutenberga i roli jaką odegrał w jej powstaniu, obok mistrza Jonhanna, młody paryski skryba Peter Schöffer. Poznamy budowę liter tekstury, zasady komponowania tekstu, a średniowieczne kontrakcje i abrewiatury, od których roi się w Biblii Gutenberga, wreszcie przestaną być dla nas zagadką.

Następnie przeniesiemy się do Norymbergi poznając Antona Kobergera, złotnika, który dostrzegając epokowość nowego wynalazku, również otworzył drukarnię. Jego Biblia i Kronika do dziś zachwycają swoją misterią i precyzją wykonania. Pod lupę weżmiemy jeden w wykorzystywanych przez niego krojów - przepiękną niemiecką bastardę zwaną również szwabachą. Mówiąc o Kobergerze nie można pominąć jego chrześniaka - Albrechta Durera, którego powiązania z liternictwem i drukiem są ważnym, choć skrytym w cieniu twórczości malarskiej i graficznej elementem dorobku. Okazja ku temu będzie niebagatelna ponieważ w dniu warsztatów przypada 551 rocznica urodzin Mistrza Albrechta! Na koniec opowiemy o początkach fraktury i roli, jaką odegrał w jej powstaniu pewnien skromny mnich - Leonhard Wagner. Tu również wątki kaligraficzne będą przeplatały się z drukarskimi, gdyż ojciec Leonhard był wielkim adoratorem "czarnej sztuki".

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla bardziej doświadczonych kaligrafów jak i osób, które do tej pory nie miały do czynienia ze stalówką. Zapewniamy wszelkie narzędzia i materiały. Wskazówki prowadzącego pozwolą osobom stawiającym pierwsze kroki w kaligrafii poznać podstawowe zasady i techniki, aby jak najszybciej móc zanurzyć się w przepięknym świecie kreślonych odręcznie liter.

Termin: 21 maja 2022, godz. 10.00-18.30

Prowadzący: Daniel Dostal - Signum & Imago

Miejsce - warszawskie skryptorium przy Trębackiej 3/54.

Zapisy, rezerwacja i szybkie płatności na stronie: https://kaligraf.bookero.pl/