Warsztaty kaligrafii i dla początkujących, i dla ambitnych

W  SKRYPTORIUM sobotni poranek spędzisz twórczo i rozwijająco! Trenuj swój umysł, ćwicz pamięć i koncentrację, wypracuj piękny charakter pisma. Na sobotnich warsztatach zajmujemy się co miesiąc innym historycznym krojem pisma, którym wprawdzie niespecjalnie można wypełnić dokumenty w urzędzie, ale na pewno zaimponujemy nim w towarzystwie. A każde ćwiczenia kaligraficzne stymulują łuk oko-mózg-ręka, ostatecznie pomagając w uzyskaniu staranniejszego i czytelniejszego pisma na co dzień. Na warsztaty można przychodzić co miesiąc lub tylko na wybrane kroje pisma, można także przeplatać je z innymi sobotnimi warsztatami poświęconymi pismu uznawanemu za ten najpiękniejszy, czyli Copperplate Script.

 Terminy i tematyka

 
17 października 2020
Uncjała wczesna i późna ze św. Benedyktem
Uncjała bardzo często jest pierwszym pismem przedstawianym adeptom kaligrafii dopiero co poznającym właściwości szerokiej stalówki. Prawie wszystkie litery są czytelne i zrozumiałe dla dzisiejszych czytelników, czego nie można zawsze powiedzieć o kolejnych krojach. Prosta w wykonaniu i elegancka w swojej skromności jest wspaniałym pismem do wykorzystania w dzisiejszych czasach. Uncjała jest pismem majuskułowym, to znaczy, że składa się tylko z wielkich liter. W czasach starożytnych tekst układano w kolumny oraz stosowano scriptio continua, cobyoznaczałopisanienieniemniejniewięcejalewłaśniewtensposób (przecinków nie było).  Podczas warsztatów omówimy zaokrągloną uncjałę z IV wieku, a także bardziej dekorowaną wersję z VIII wieku. Dla zaawansowanych uczestników przygotujemy uncjałę grecką oraz półuncjały.
 

 

 
Miejsce: skryptorium przy Trębackiej 3/54, Warszawa.
 
Czas trwania: 4 h w godz. 10.00-14.00, druga grupa 15.00-19.00.
Koszt: 135,00 zł/warsztaty 4-godzinne, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie.
Prowadzenie: Grzegorz Barasiński
 
Dołącz do wydarzenia na Facebooku - https://fb.me/e/5QcFjthft
 

Zapisy prowadzimy online na stronie https://kaligraf.bookero.pl/ - każdy wygodnie może sprawdzić dostępność miejsc, zarezerwować i opłacić dla siebie warsztaty, a także poprosić i wpisać dane do faktury. Ewentualne zapytania można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie. Po warsztatach można się zaopatrzyć w materiały do kaligrafii - jest możliwość płacenia kartą!

 


warsztaty 17 października 2020

Uncjała ze świętym Benedyktemuncjala1