Sobotnie warsztaty z szycia i oprawiania książek w Warszawie

wARSZTATY introligatorskie w semestrze letnim w 2020 roku w Warszawie przy Trębackiej 3/54 odbędą się w terminach: 18 stycznia 2020, 22 lutego 2020, 21 marca 2020, 18 kwietnia 2020, 23 maja 2020 i 6 czerwca 2020, nastomiast w dniach 25-26 stycznia 2020, 7-8 marca 2020 i 20-21 czerwca 2020  odbedą się warsztaty zaawansowane. Warsztaty zaczynają się o 10.00 i trwają do 19.00, w połowie zajęć jest przerwa, zaś warsztaty zaawansowane są dwudniowe i odbywają się w sobotę (10.00-19.00) i w niedzielę od 10.00 do 14.00.

Warsztaty podstawowe

Na warsztatach podstawowych nauczysz się własnoręcznie robić notes w formie książki. Będziesz zszywać strony i oprawiać je w twardą oprawę płócienną, łącznie z prostymi kapitałkami i zakładkami – a wszystko to przy użyciu tradycyjnych technik, materiałów i narzędzi introligatorskich. Wiemy, że być może nigdy tego jeszcze nie robiłeś, dlatego wytłumaczymy Ci wszystko krok po kroku.

Warsztaty zaawansowane

Na warsztatach zaawansowanych będziemy musieli wykorzystać większosć umiejętności z warsztatów podstawowych (trzeba umieć szyć książki i robić okładki), a znaczną uwagę skupimy na odpowiednim przygotowaniu skóry do oprawiania książki. Warsztaty zaawansowane trwaja półtora dnia! W sobotę w godz. 10.00-19.00 z przerwą, w niedzielę w godz. 10.00-14.00.

Informaje dodatkowe

Czy trzeba przywieźć swoje materiały?

Nie, zapewniamy wszystko, co jest potrzebne. Jeśli jednak masz jakiś papier, który wyjątkowo Ci się podoba i chciałbyś, aby to z niego były wykonane strony Twojego notesu – przywieź go ze sobą. Warto, żeby było to 50 arkuszy A4; jeśli będzie ich mniej, to notes będzie zbyt cienki. Papier nie może być za gruby – maksymalna gramatura to 120-130 g/m². Jeśli zależy Ci na naprawie Twojej książki – też możesz ją przynieść i spróbujemy ją zszyć i oprawić. Warunek – musi to być książka szyta, a nie klejona.

Czy trzeba mieć doświadczenie lub talent?

Nie. Na warsztatach uczymy się podstawowych technik, które potrafi wykonać każdy. Zajęcia mają na celu pokazanie, jak zbudowana jest książka i jak wygląda praca rzemieślnika, który ją tworzy. W czasie warsztatów dowiesz się też wielu innych rzeczy – na przykład tego, dlaczego dziś nie ma już tylu introligatorów.

Co da mi udział w warsztatach?

Będziesz umiał/a zrobić notes, który może być dla Ciebie dziennikiem, notatnikiem lub pamiętnikiem. Znając konstrukcję książki i techniki jej oprawy będziesz też wiedział/a, jak naprawić uszkodzone książki z domowego księgozbioru. A jeśli lubisz rękodzieło, to zdobędziesz nowe umiejętności i techniki.

Prowadzący: Jan Grochocki

Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zapisy przez system rezerwacji, liczba miejsc ograniczona. Po wysłaniu zgłoszenia system czeka 15 minut na płatność, w przypadku nieopłacenia zajęć, miejsce wraca do puli rezerwacji.

Ceny

 

Cena regularna

Sobotnie warsztaty introligatorskie - poziom podstawowy

250,00 zł

Sobotnie warsztaty introligatorskie - poziom zaawansowany 350,00 zł