Sobotnie warsztaty pięknego pisania dla początkujących we Wrocławiu. Trenuj cierpliwość, opanowanie i skupienie

ALIGRAFIA Kuczy nie tylko pięknie pisać, ale i estetycznie patrzeć, poprawnie komponować, lepiej się wyrażać. Sobotnie spotkanie z kaligrafią to cykl poświęcony pismu od starożytności aż do czasów współczesnych. Na zajęciach poznajemy budowę poszczególnych znaków, jak z nich korzystać, w jaki sposób trenować, aby osiągnąć biegłość w tej sztuce. Wykorzystujemy szerokie spektrum narzędzi, analizując pisma od strony historycznej i ewolucji na przestrzeni wieków.

Poszczególne kroje pisma będą omawiane chronologicznie. Każde spotkanie jest niezależne od reszty, dlatego nie jest konieczna ciągłość w całym cyklu. Zajęcia są przeznaczone dla osób początkujących, jak również dla tych, którzy już mieli styczność z kaligrafią. Kameralne grupy uczestników pozwalają na indywidualne podejście do ucznia. Wszystkie przybory niezbędne do pracy zapewnia prowadzący.

26 października 2019 - uncjała
Poznając historię pisma, dowiecie się,  od czego i gdzie prawdopodobnie wszystko się zaczęło. Młodsza siostra rzymskiej kapitały o znacznie okrąglejszych kształtach - uncjała - wprowadzi nas w świat własnoręcznie tworzony, piórem i atramentem na papierowej karcie, gdzie historię napiszecie sami.

23 listopada 2019 - minuskuła karolińska
Przenieśmy się na dwór Karola Wielkiego, gdzie królowała „karolina”, gdyż pod taką nazwą funkcjonowała nasza bohaterka. Prababka dobrze nam znanego pisma humanistycznego.

21 grudnia 2019 - tektstura
Równe, osadzone blisko siebie znaki, tworzące zwarty szyk o wyraźnym rytmie to główne cechy tego kroju. Wartość światła najłatwiej docenić w mroku, tak jak na gęsto tkanej karcie pismem gotyckim, światło ujawnia prawdziwe piękno tego kroju.

25 stycznia 2020 - fraktura
Ozdobniejsza o łagodniejszych załamaniach siostra tekstury. Znana również pod nazwą pisma łamanego od łacińskiego słowa fractus, co oznacza złamany.

29 lutego 2020 - kursywa gotycka
Odchodząc od równych, pionowych linii charakteryzujących teksturę, niemal równolegle powstawał krój wykorzystujący pełne gracji i finezji ruchy dłoni, wpływające na niepowtarzalny charakter tego pisma.

28 marca 2020 - bastarda
Cykl krojów z rodziny pism gotyckich podsumowujemy mocnym, wyraźnym i pogrubionym znakiem, stawianym lekko acz precyzyjnie. Hybryda tekstury oraz pism minuskulnych Europy południowej, tytułowa bastarda.

25 kwietnia 2020 - pismo rondowe
Smukłe równe litery składają się na bardzo ozdobny krój pisma, który swoimi korzeniami sięga XVI-wiecznej Francji. Pochodzenia formy pisma rondowego, należy szukać w kursywie gotyckiej.

30 maja 2020 - Business Writing
Dynamiczne i równe słowa pisane ciągiem, wypełniają kartę harmonijnym i eleganckim charakterem, oddając przy tym bogate wnętrze osoby posługującej się tym krojem.

27 czerwca 2020 - Brush Lettering
Kiedy powiew nowoczesnej wizji zmiótł kurz pokrywający klasyczne kroje, a nowa myśl techniczna dostarczyła odpowiednich narzędzi, powstał grunt na którym rozwija się ten współczesny krój pisma. Ekspresyjny, ozdobny i jednocześnie subtelny w odbiorze „Brush”.

Materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie, szczegółowy temat zajęć lub specjalne potrzeby każdy może indywidualnie ustalić z prowadzącym.

Zapisy, zapytania prosimy kierować mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W mailu proszę zamieścić: imię i nazwisko, numer kontaktowy, parę słów o swojej motywacji do nauki kaligrafii.

Miejsce: Art Hub Tamkla, Wyspa Tamka 2.

Liczba miejsca na każde zajęcia ograniczona, decyduje kolejność wpłat.

Koszt: 100,00 zł

Godzina: 10.00 - 14.00

Prowadzący: Woyciech Woytas

Od zawsze towarzyszył mu rysunek; już w dzieciństwie wypełniając czas wolny i zwalczając nudę zapełniał wieloma odcieniami szarości biel szorstkiego papieru. Dorastając na Lubelszczyźnie, postanowił wyruszyć w Polskę spragniony przygód. W podróży zwanej życiem miał okazję zbierać doświadczenie w takich miastach jak Warszawa, Poznań i Łódź, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki i Malarstwa, zajmując się typografią, by następnie poszerzyć swoje horyzonty o dziedziny intermedialne na wydziale Sztuk Wizualnych. Obecnie pisze kolejny rozdział swojej podróży pod tytułem Wrocław, gdzie mieszka i spełnia swój artystyczny obowiązek wobec kaligrafii. Wychował go Rysunek, serce skradła mu Kaligrafia, a wynikiem tej miłości jest piękne życie, którym chce się podzielić ze światem.