Warsztaty kaligrafii odbywające się w ramach inicjatywy Let's art! w ogrodzie na Mokotowie - siedzibie Sztukarni

KALIGRAFIA to wyjątkowa sztuka starannego i pięknego pisania, a jej znajomość ma wiele zastosowań: ćwiczy koncentrację, pamięć, spostrzegawczość, przynosi odprężenie i odpoczynek. A to tylko miłe dodatki do wartości namacalnej: nauka kaligrafii to nauka historii pisma i okoliczności jego powstania, nauka zasad graficznych i estetycznych. To umiejętności, które wykorzystać można w wielu dziedzinach życia, zarówno prywatnych jak i zawodowych: pomoże w projektowaniu graficznym i w typografii, na co dzień sprawdzi się przy ważnych zapiskach, pisaniu listów, podpisywaniu prezentów. I przede wszystkim sprawi ogromną przyjemność! Na naszym kursie przedstawimy Ci kilka rodzajów krojów pism: po dwa na każdym kursie. Możesz wybrać, które kroje interesują Cię najbardziej i zapisać się na konkretny termin.

 
Warsztaty są podzielone na kilka sesji, każda z nich to podróż do innego miasta, poznanie nowego kroju pisma i sylwetki słynnej postaci związanej z danymi literami. Odwiedzimy Monte Cassino, gdzie poznamy uncjałę, Akwin, gdzie spróbujemy pisma gotyckiego oraz copperplate, a także Kraków, w którym zmierzymy się z frakturami inaczej zwanymi szwabachą. Uczestnicy będą mogli wybrać, czy chcą poświęcić taką samą uwagę wszystkim zaprezentowanym w trakcie spotkania krojom, czy skoncentrować się na jednym z nich.

Kurs dedykowany jest osobom, które chcą poprawić charakter pisma – trenowanie kaligrafii zawsze będzie dobroczynnie wpływać na nasz codzienny sposób pisania. Sprawi przyjemność również osobom, które chcą kaligrafię wykorzystać w swoim życiu zawodowym – w szkole, w grafice, w projektowaniu, w bibliotece. To także szansa, by poszerzyć swoje wiadomości o historię pisma i manuskrypty. Zajęcia adresowane są  zarówno do osób początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych.


Program

Monte Cassino
Pierwsze kroki z kaligrafii będziemy stawiać pod okiem św. Benedykta, ucząc się uncjały. Uncjała bardzo często była pierwszym pismem przedstawianym adeptom kaligrafii dopiero co poznającym właściwości szerokiej stalówki. Prawie wszystkie litery są czytelne i zrozumiałe dla dzisiejszych czytelników, czego nie można zawsze powiedzieć o kolejnych krojach. Prosta w wykonaniu i elegancka w swojej skromności jest wspaniałym pismem do wykorzystania w dzisiejszych czasach. Uncjała jest pismem majuskułowym, a to onaczy, że składa się tylko z wielkich liter. W czasach starożytnych tekst układano w kolumny oraz stosowano scriptio continua, cobyoznaczałopisanieniemniejniewięcejalewłaśniewtensposób (przecinków nie było). Podczas warsztatów omówimy zaokrągloną uncjałę z IV wieku, a także bardziej dekorowaną wersję z VIII wieku.
 
Akwin
Pismo scholastyczne, czyli gotyk pod dyktando Doktora Anielskiego. Nazwa brzmi nieznajomo? A to przecież stare poczciwe pismo gotyckie, które występuje także pod nazwami Blackletter, czarne pismo, gotyk, tekstura, textus quadratus... Jak w architekturze mury pięły się wysoko i smukle ku niebu, tak też i liternictwo zmniejszyło znacznie światło, ścieśniło się i wystrzeliło w górę, niczym wimpergi gotyckiej katedry, zaś łuki zastąpione zostały kreskami złamanymi. Na zajęciach zajmiemy się przepisywaniem tekstów św. Tomasza z Akwinu, czyli Doktora Anielskiego, do wyboru zaś obok wersji podstawowej gotyku będziemy mieli teksturę precyzyjną (inaczej bez stópek), teksturę z Przepięknych Godzinek Księcia de Berry oraz teksturę z Luttrell Psalter.

Londyn
Kursywa angielska, zwana również pismem copperplate, jest uznawana za jeden z najpiękniejszych krojów liter. Nazwa wywodzi się od grawerowania na miedzianej płytce (ang. a copper plate). Na warsztatach nauczymy się pisać stalówkami typu fleks, czyli fleksującymi (elastycznymi). Pismo copperplate w przemyślany sposób rozwinęło wcześniejsze rozwiązania łączenia liter i szybkiego pisania (choćby w takim piśmie jak italika), natomiast dzięki zastosowaniu oryginalnego sposobu tworzenia kresek grubych i cienkich (to znaczy przez naciskanie narzędzia podczas ruchu w dół) stało się wręcz istotą kaligrafii - połączenie piękna, logiki i użyteczności, albowiem copperplate został stworzony nie tylko dla szybkiego pisania, ale i też szybkiego czytania. Technikę copperplate'a przejęły inne pisma, takie jak kurrenta, pismo spencerskie, nowożytna cyrylica. Copperplate może też pojawić się pod nazwą pismo angielskie, kursywa angielska, pismo rondowe, rondówka, a po angielsku English Round Letter, Ladies' Hand, Engrossers' Script, Engravers' Script. Mistrzem prowadzącym nas po meandrach copperplate'a będzie George Bickham.
  
Kraków       
Fraktura, czyli bliżej nam do baroku niż gotyku. Fraktura wyewoluowała z pisma gotyckiego, jest jego późną formą. W historii pisma możemy zauważyć pewne analogie z architekturą - półokrągłe romańskie okna przypominają łuki uncjały, pnące się w górę strzeliste litery tekstury przypominają gotyckie katedry, zaś ostatnia faza gotyku zwana gotykiem płomienistym, pozwala nam odnaleźć podobieństwo z literami fraktury. Fractus po łacinie oznacza "złamany" i choć złamane kreski są w wielu pismach gotyckich, to tylko tę późną, niemiecką XVI-wieczną odmianę pisma nazywamy frakturą, choć warto zaznaczyć, że bardzo często występuje także pod nazwą szwabacha. W tej podróży na południe Polski poznamy litery fraktury wzorowane na Mszale biskupa Erazma Ciołka, manuskrypcie stworzonym w Polsce.


Cena i czas trwania

Terminy:
29 lipca 2023
30 lipca 2023
2 września 2023
3 września 2023
w godz. 10:00-17:00
 
Cena: 550 zł za 6 godzin kursu 
gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 100 zł, pozostałą część kwoty należy wpłacić w dniu rozpoczęcia kursu
(cena zawiera wszystkie narzędzia i materiały, dwa obiady dwudaniowe vege, przekąski i napoje podczas przerw kawowych)
 
miejsce: ogród Sztukarni przy ul. Odolańskiej 60 w Warszawie
(przy niepogodzie zajęcia odbywają się w budynku) 
 
UWAGA, zapisy na ten kurs wyjątkowo prowadzi Sztukarnia, a nie Szkoła Kaligrafii, rezerwacji można dokonać na stronie Sztukarni.
https://sztukarnia.pl/zapisy/kurs-kaligrafii-lets-art
 

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Warsztaty kaligrafii w Sztukarni, lato 2021

Scribere aude!

Warsztaty kaligrafii w Sztukarni

Lato 2021