Warsztaty "W kręgu Dantego"

W kręgu Dantego. Średniowieczne pisma włoskie. Całodniowe warsztaty kaligrafii prowadzone przez Daniela Dostala aka Signum et Imago.

RZYPPADAJĄCA we wrześniu 700. rocznica śmierci najwybitniejszego poety Italii - Dantego Alighieri - stała się inspiracją dla warsztatów, w których obok postaci samego poety i jego oblubienicy Beatrycze przypomnimy również zapomniane i nieczęsto omawiane style pism, którymi posługiwano się w średniowiecznej Italii. Pierwszym z nich jest bastarda florencka, prekursorka tego stylu, oraz pismo, którym posługiwal się sam Dante i jego duchowy mistrz Brunetto Latini. Podstawą przygotowanego wzornika będą rękopisy "Boskiej Komedii" spisane tym właśnie stylem. Powszechnie znana niechęć włoskich humanistów do gotyku dała o sobie znać już w średniowieczu. Jej efektem jest pismo prehumanistyczne - scriptura fere humanistica, bedąca doskonałem kompromisem pomiędzy formami gotyckimi i klasycznymi oraz pierwiosnkiem rychłej rewolucji pisma Poggio Braccioliniego.

 

 

Styl ten poznamy dzieki rękopisom "Boskiej Komedii" i "Dekameronu" autorstwa samego Giovanniego Boccaccia - biografa i spadkobiercy idei Dantego. Omawiając średniowieczne pisma włoskie nie możemy pominąc rotundy. To monumentalne, harmonijne pismo poznamy w dojrzałej formie zaczerpniętej z Mszału kardynała Palavinciniego, który to rękopis był świadkiem dramatycznych wydarzeń zwiastujących koniec włoskiego renesansu. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla doświadczonych kaligrafów jak i początkujących.

Zapewniamy wszelkie narzędzia i materiały. Wskazówki prowadzącego pozwolą osobom stawiającym pierwsze kroki w kaligrafii poznać podstawowe zasady i techniki, aby jak najszybciej móc zanurzyć się w przepięknym świecie kreślonych odręcznie liter.

Kolejna okazja do wejścia w świat idei i liter Dantego już 23 pażdziernika, ale w Łodzi!

Termin: 18 września 2021, godz. 10.00-18.30

Prowadzący: Daniel Dostal - Signum & Imago

Miejsce - warszawskie skryptorium przy Trębackiej 3/54.

Zapisy, rezerwacja i szybkie płatności na stronie: https://kaligraf.bookero.pl/