Podróż przez wieki z piórem w ręku - co miesiąc kaligrafujemy innym pismem

W  Sztukarni odbywa się cykl warsztatów poświęconych kaligraficznym krojom książkowym – na zajęciach będziemy poznawali kroje liter, jakimi przed wynalezieniem druku przepisywano ręcznie księgi. Trzygodzinne warsztaty są skierowane do wszystkich miłośników pięknego pisania, nauczycieli i wychowawców, bibliofilów, historyków oraz tych, którzy chcieliby pisać pięknie na co dzień. Poziom warsztatów jest dostosowany do każdego uczestnika, dlatego w grupie mogą się pojawić zarówno całkowicie początkujący, jak również zaawansowani skrybowie – każdy wykonuje własne zadania w swoim tempie związane z tematem zajęć. Z tego też powodu można przyjść na wybrane zajęcia. Materiały wykorzystywane na zajęciach są wliczone w cenę. Uczestnicy po zajęciach dostają wzornik liter. Prosimy, aby uczestnicy przychodzili na zajęcia z przygotowanymi cytatami, sentencjami, krótkimi fragmentami poezji.

 

 

10 września 2016
Uncjała - pismo chrześcijaństwa.
Uncjała to majuskulne pismo z przełomu III-IV wieku, rozprzestrzeniło się w całej Europie wraz z chrześcijaństwem; najstarsze znane zabytki Biblii zostały napisane właśnie uncjałą. Dla osób, które uncjałę już znają, prowadzący może zaproponować uncjałę z VIII wieku, stylizowane odmiany lub uncjałę grecką.

 

15 października 2016
Minuskuła karolińska i protogotyk.
Do VIII wieku korzystano z pism majuskulnych, czyli samych wielkich liter. Na dworze cesarza Karola Wielkiego zreformowano pismo – na bazie liter uncjały powstały małe litery alfabetu łacińskiego, czytelne i bardzo podobne do dzisiejszych drukowanych liter. Z karoliny wyewoluował protogotyk, czyli pismo poprzedzające gotyk.

 

19 listopada 2016
Tekstura.
Tekstura to określenie pisma znanego z potocznej nazwy gotyk. Łacińska nazwa odnosi się do splotu tkaniny – w teksturze litery stoją blisko siebie jak włókna w tkaninie, w równych, regularnych odstępach. Wielką ozdobą tego pisma są zróżnicowane wielkie litery.

 

10 grudnia 2016
Inne rodzaje gotyku
– bastarda, rotunda, pismo sekretarskie. Pisma te wywodzą się z tekstury textus quadratus, ale powstawały w różnych krajach. Rotunda to gotyk z zaokrąglonymi elementami, wykorzystywany na obszarze hiszpańsko-włoskim, zaś pod naszą nazwą bastarda kryją się litery burgundzkie, czyli lettres bourguignonnes; pismo sekretarskie to gotyk angielski.

 

14 stycznia 2017
Średniowieczny duch, niemiecka precyzja – fraktura.
Wprawdzie łacińskie słowo fractus znaczy "złamany", ponieważ kreski w tym gotyckim piśmie są złamane, ale tylko tę niemiecką odmianę pisma gotyckiego nazywamy frakturą. Fantazyjne wielkie litery fraktury utrudniają czytanie bez kontekstu, ale odrobina wprawy w czytaniu powoduje swobodne posługiwanie się interesującycmi literami. Ten gotyk jest częściej znany jako szwabacha, pod którą to nazwą jest wykorzystywane w druku. Fraktura (i jej odmiany takie jak kurrenta i pismo Sutterlina) była stosowana w krajach niemieckojęzycznych aż do II wojny światowej. Misterność pisma polegająca na cienkich zakończeniach daje wspaniałe efekty wizualne, dzięki czemu cieszy się znacznym zainteresowaniem współczesnych kaligrafów i typografów.

 

11 lutego 2017
Minuskuła humanistyczna i foundational.
Pisma humanistyczne i kancelaryjne z czasów odrodzenia, czytelne, jasne, piękne, bez żadnych elementów anachronizmu, dlatego można śmiało je wykorzystywać na co dzień. Italika narodziła się we Włoszech, gdzie została spopularyzowana jako krój drukarski. Obecnie nazwa „italika” jest wykorzystywana na oznaczenie kursywy w tekście. Zapomniana i niedoceniana w ostatnich wiekach, jako krój pisma dzisiaj wraca do łask.

 

marzec 2017
Pismo kurii rzymskiej – italika.
Kancelaryjne pismo z czasów odrodzenia, czytelne i lekko pochylone (stąd na komputerach I jak Italic - oznaczenie pochylenia w tekście). Italika narodziła się we Włoszech z minuskuły humanistycznej, gdzie została spopularyzowana jako krój drukarski. Ojczyzna Italia nadała też temu pismu nazwę, ale jest też druga nazwa nawiązująca do wykorzystania w kancelarii papieskiej, czyli cancelleresca.

kwiecień 2017
Pismo grawerów – Copperplate vel kursywa angielska. Copperplate to chyba najpopularniejszy krój i najbardziej kojarzony z kaligrafią. Eleganckiej i szykowne litery podobają się nam na szyldach, pudełeczkach perfum i pralinek, nawet jeśli nie wiemy, jak te litery nazywają się oraz że nasze pismo szkolne również wywodzi się z tego ponadczasowego wzorca.

maj 2017
Spencerian.
Amerykańska odmiana kursywy angielskiej - nadal wykorzystuję technikę pisania elastyczną stalówką, ale pozbywa się owali i w ten sposób umożliwia maksymalnie szybkie i piękne pisanie.Czas trwania: 3 h od 15.00 do 18.00.

Cena: 140,00 zł (pojedyncze spotkanie)

Prowadzenie: Grzegorz Barasiński

Terminy: 10 września 2016, 15 października 2016, 19 listopada 2016, 10 grudnia 2016, 17 grudnia 2016, 14 stycznia 2017, 11 lutego 2017

Miejsce: Sztukarnia, ul. Lewicka 10/7. Zapisy: mailowe, prowadzone tylko przez Sztukarnię - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.