Sobotnie warsztaty z szycia i oprawiania książek w Warszawie

WARSZTATY introligatorskie w semestrze letnim w roku 2017 w Warszawie odbędą się w nastepujących terminach: 11 marca 2017, 29 kwietnia 2017, 13 maja 2017, 10 czerwca 2017. Zaczniemy od kursów podstawowych, do udziału w kursie zaawansowanym będzie uprawniało uczestnictwo w zajęciach dla początkujących, również z lat wcześniejszych, krakowskich lub innych. Warsztaty zaczynają się ok. 10:00 i trwają 9 h z przerwą. 

Warsztaty podstawowe - 11 marca / 29 kwietnia / 13 maja 2017

Głównym naszym zadaniem będzie stworzenie oprawy książki szytej. Jest to umiejętność koniecznie potrzebna przed kolejnymi zadaniami (np. oprawą skórzaną). Dlatego prosimy uczestników, aby w miarę możliwości przynieśli ze sobą kilka składek papieru, z których będą mogli wykonać dla siebie notes. Składki będzie można też wykonać na miejscu. W czasie zajęć praktycznych zdobędziemy wiadomości o materiałach i podstawowych technikach introligatorskich. Oprawa książki szytej (szycie na sznurek, tworzenie okładki i oprawa bloku książki) i oprawa płócienna lub papierowa, lub półpłócienna (papier i płótno). Materiały zapewniają organizatorzy.

Ratujemy stare książki
Jest to tegoroczna nowość. Przynosimy na nie swoje książki, które uległy mniejszym lub większym uszkodzeniom. Mogą to być również książki klejone. Na warsztatach będziemy robić co się da, aby przywrócić je do życia: poprzyszywać wyrwane kartki, doklejać odpadającą okładkę (a jeśli trzeba i robić nową), czy też ponownie składać książki, które się już rozpadły.

 

Warsztaty zaawansowane - 10 czerwca 2017 (termin przeniesiony z 17 czerwca)

Na warsztatach zaawansowanych nauczymy się własnoręcznie robić notes w formie książki w oprawie półskórzanej - w ten sposób nabędziemy umiejętności przy obchodzeniu się i przygotowaniu skóry, nauczymy się wyszywać piękne kapitałki i robić charakterystyczne garby na grzbiecie. Na tym etapie wymagane są już podstawy wyniesione z wcześniejszego kursu introligatorskiego lub jakiekolwiek inne doświadczenie introligatorskie.

Informaje dodatkowe

Zapewniamy wszystko, co jest potrzebne – również skóry na zajęciach zaawansowanych. Jeśli jednak jakiś papier szczególnie komuś się podoba i chciałby, aby to z niego były wykonane strony notesu – można przywieźć go ze sobą. Warto, żeby było to 50 arkuszy A4; jeśli będzie ich mniej, to notes będzie zbyt cienki. Papier nie może być za gruby – maksymalna gramatura to 120-130 g/m². Jeśli kursantowi zależałoby na naprawie książki – wspólnie możemy podjąć próbę jej naprawy. Spróbujemy ją zszyć i oprawić. Warunek – musi to być książka szyta, a nie klejona. najlepiej przed zapisaniem się wysłać drogą mailową zdjęcia uszkodzonej książki.

Jak bardzo zaawansowane warsztaty są zaawansowane? Jeżeli ktoś brał udział w poprzednich kursach introligatorskich na poziomie podstawowym, to ma już bazę, którą może mocno poszerzyć i rozwinąć. Jeżeli nie był na kursach introligatorskich Szkoły Kaligrafii, ale ma jakiekolwiek doświadczenie w oprawianiu książek, np. zajmuje się już dłuższy czas scrapbookingiem albo ma duże zdolności manualne i realizuje je np. budując makiety lub robiąc modele – powinien sobie poradzić na poziomie zaawansowanym. 

Prowadzący: Jan Grochocki

Miejsce: DK Rakowiec, ul. Wiślicka 8, Warszawa

Zapisy: http://warsztaty.jangrochocki.pl/warszawa2

Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Ceny

 

Członkowie PTK

Studenci Szkoły Kaligrafii
(uczestnicy warsztatów weekendowych - przynajmniej trzykrotnie lub Szkoły Letniej)

Cena regularna

Sobotnie warsztaty introligatorskie - poziom podstawowy

180,00 zł

180,00 zł

220,00 zł

Sobotnie warsztaty introligatorskie  - poziom zaawansowany

180,00 zł 210,00 zł 250,00 zł