Warsztaty kaligrafii krojów pochodzących z różnych epok i dla początkujących, i dla ambitnych

TWÓRCZY i rozwijający sobotni poranek w skryptorium przy Trębackiej 3/54! Trenuj swój umysł, ćwicz pamięć i koncentrację, wypracuj piękny charakter pisma. Na sobotnich warsztatach zajmujemy się co miesiąc innym krojem historycznym, którym wprawdzie niespecjalnie można wypełnić dokumenty na poczcie, ale każdy doprowadzi nas do wytrenowania ładnego charaktery pisma. Ćwiczenia kaligraficzne stymulują łuk oko-mózg-ręka i ostatecznie pomagają w uzyskaniu staranniejszego i czytelniejszego pisma na co dzień. Na warsztaty można przychodzić co miesiąc lub tylko na wybrane kroje pisma, można także przeplatać je z innymi sobotnimi warsztatami poświęconymi pismu uznawanemy za najpiękniejszy - Copperplate Script (druga sobota miesiąca).

 

Terminy i tematyka:

25 września 2021
Uncjała wczesna i późna ze św. Benedyktem
Uncjała bardzo często jest pierwszym pismem przedstawianym adeptom kaligrafii dopiero co poznającym właściwości szerokiej stalówki. Prawie wszystkie litery są czytelne i zrozumiałe dla dzisiejszych czytelników, czego nie można zawsze powiedzieć o kolejnych krojach. Prosta w wykonaniu i elegancka w swojej skromności jest wspaniałym pismem do wykorzystania w dzisiejszych czasach. Uncjała jest pismem majuskułowym, to znaczy, że składa się tylko z wielkich liter. W czasach starożytnych tekst układano w kolumny oraz stosowano scriptio continua, cobyoznaczałopisanienieniemniejniewięcejalewłaśniewtensposób (przecinków nie było).  Podczas warsztatów omówimy zaokrągloną uncjałę z IV wieku, a także bardziej dekorowaną wersję z VIII wieku. Dla zaawansowanych uczestników przygotujemy uncjałę grecką oraz półuncjały.
 

23 października 2021
Foundational Script - podstawy kaligrafii z Edwardem Johnstonem
Edward Johnston jest uznawany za ojca kaligrafii nowożytnej - lekarz porzucił swój zawód i poświęcił się szerzeniu sztuki pięknego pisania. Dla swoich studentów stworzył Foundational Script na podstawie angielskiej minuskuły karolińskiej, czyli podstawowe pismo do nauczenia się zasad kaligrafii w ogóle. Johnston jest autorem epokowego podręcznika "Writing & Illuminating & Lettering", z którego będziemy przepisywać najmocniejsze cytaty. Dziś ciężko nam zrozumieć, że cały tekst mógł być napisany małymi literami. właśnie tak, i początek zdania, i miasto warszawa, i patron edward johnston. Minuskuły to małe litery, posiadające wyraźnie zaznaczone wydłużenia górne i dolne. Na warsztatach zajmiemy się minuskułą karolińską po dziewięciu stuleciach od jej stworzenia przez Alkuina, czyli tym specjalnym pismem do poznawania podstaw. 

 

27 listopada 2021
Pismo scholastyczne, czyli gotyk pod dyktando Doktora Anielskiego
Nazwa brzmi nieznajomo? A to przecież stare poczciwe pismo gotyckie, które występuje także pod nazwami Blackletter, czarne pismo, gotyk, tekstura, textus quadratus... Jak w archiktekturze mury pięły się wysoko i smukle ku nieby, tak też i liternictwo zmniejszyło znacznie światło i ścieśniło się i wystrzeliło w górę, niczym wimpergi gotyckiej katedry, zaś łuki zastąpione zostały kreskami złamanymi. Na zajęciach zajmiemy się przepisywaniem tekstów św. Tomasza z Akwinu, czyli Doktora Anielskiego, do wyboru zaś obok wersji podstawowej gotyku będziemy mieli teksturę precyzyjną (inaczej bez stópek), teksturę z Przepięknych Godzinek księcie de Berry oraz teksturę z Luttrell Psalter. A wszystko nie w czerni, tylko w złocie, i już w radosnej przedgwiazdkowej atmosferze. A już na pewno mikołajkowej!


29 stycznia 2022
Fraktura


26 lutego 2022
Italika


26 marca 2022
Bastarda

 


23 kwietnia 2022
Rotunda
godz. 10.00-14.00

 


23 kwietnia 2022
Warsztaty iluminatorskie - inicjał filigranowy
godz. 15.00-19.00

 


28 maja 2022
Pismo montekassyńsko-benewenckie
godz. 10.00-14.00

 


28 maja 2022
Kaligrafia hebrajska
godz. 15.00-19.00

 


25 czerwca 2022
Tengwar, czyli pismo tolkienowskie
godz. 10.00-14.00

 


25 czerwca 2022
Warsztaty iluminatorskie
godz. 15.00-19.00

 


 

Miejsce: skryptorium przy Trębackiej 3/54, Warszawa.
 
Czas trwania: 4 h w godz. 10.00-14.00, możliwa w niektóre soboty druga grupa w odz. 15.00-19.00.
Koszt: 135,00 zł/warsztaty 4-godzinne, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie, warsztaty iluminatorskie kosztują 145 zł.
Prowadzenie: Grzegorz Barasiński
 
 

Zapisy prowadzimy online na stronie https://kaligraf.bookero.pl/ - każdy wygodnie może sprawdzić dostępność miejsc, zarezerwować i opłacić dla siebie warsztaty, a także poprosić i wpisać dane do faktury. Ewentualne zapytania można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie. Po warsztatach można się zaopatrzyć w materiały do kaligrafii - jest możliwość płacenia kartą!

 

 


warsztaty 25 września 2021

Uncjała pod patronatem św. Benedyktauncjala1