Jeśli umiesz pisać, naucz się kaligrafować!

Warszawskie semestralne warsztaty w skryptorium przy Trębackiej 3/54

oD października rozpoczynamy po raz czwarty regularne cotygodniowe warsztaty kaligraficzne w Warszawie, czyli kurs semestralny. Terminów jest kilka każdego dnia, tak więc każdy znajdzie dla siebie wygodny moment w ciągu tygodnia na chwilę odprężającej nauki. Ponadto przypominamy, że warsztaty sobotnie są kontynuowane!

Program pism podstawowych został tak przygotowany, aby słuchacze mogli znaleźć interesujące ich kierunki rozwoju. Dlatego adepci kaligrafii poznają różnorodne narzędzia do pisania: stalówki w obsadkach, ptasie pióra, patyki, pędzle, pióra wieczne, narzędzia alternatywne oraz takie media, jak atramenty, tusze, tempery, zagęszczone akwarele, imitacje złota i srebra, ale przede wszystkim poznają wiele różnych krojów liter i będą pisali m.in. uncjałą, minuskułą karolińską i humanistyczną, pismem foundational. Ale lista krojów nie na tym się kończy, a prowadzący chętnie ustali jakieś pisma z uczestnikami!  Jak zostało powiedziane na warsztatach, poziom podstawoych oznacza nie tylko szlifowanie umiejętności kaligraficznych, ale także kompozycyjnych na trudniejszych/innych wersjach poznanych krojów pisma.

Druga propozycja to nauka pisma copperplate - wszyscy znają ten krój jako pismo z zawijasami, inne nazwy to pismo angielskie, pismo rondowe, Enrgrosser's Script. Powstało nie tylko do szybkiego pisania, ale i do szybkiego czytania, a polskie pismo elementarzowe jest bardzo dalekim potomkiem copperplate'a.

Kurs semestralny trwa 28 h i składa się czternastu 2-godzinnych spotkań. Warsztaty w semestrze zimowym rozpoczną się w drugim tygodniu października, Większość materiałów wykorzystywana na zajęciach w cenie (papier, media, można zawsze pożyczyć obsadkę), natomiast w stalówki jako przedmioty dość osobiste należy zaopatrywać się samodzielnie - można je nabyć po zajęciach u prowadzącego. https://calligraphers.eu

Miejsce: skryptorium przy Trębackiej 3/54, Warszawa

Terminy do wyboru:

  • poniedziałek, godz. 17.00-19.00, copperplate;
  • poniedziałek, godz. 19.30-21.30, pisma podstawowe;
  • wtorek, godz. 17.30-19.30, pisma podstawowe z silnymi akcentami włoskimi;
  • wtorek, godz. 20.00-22.00, copperplate;
  • środa, 17.00-19.00, copperplate;
  • środa, 19.30-21.30, pisma podstawowe;
  • czwartek, godz. 17.30-19.30, pisma podstawowe;
  • czwartek, godz. 20.00-22.00, copperplate;
  • piątek, godz. 16.00-18.00 copperplate;
  • piątek, godz. 19.00-21.00 pisma podstawowe i copperplate, tzw. melanż.

 

Cena: 690,00 zł/semestr; dla studentów 600,00 zł; pojedyncze spotkanie kosztuje 65,00 zł. Wszyscy, którzy zapiszą się na kurs kaligrafii i wniosą opłatę rezerwacyjną do 20 sierpnia 2019, mogą skorzystać z ceny promocyjnej, tj. 550,00 zł. Promocja zostanie powtórzona na semestr letni, tak więc warto obserwować naszą stronę - https://www.facebook.com/Kaligrafia/

Zapisy przyjmujemy drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy zapisie prosimy o napisanie kilku słów motywacji do nauki kaligrafii oraz koniecznie o pozostawienie numeru kontaktowego.