Sobotnie warsztaty kaligrafii dla początkujących w Warszawie

wARSZAWSKIM entuzjastom kaligrafii proponujemy sobotnie warsztaty poświęcone różnym krojom, które na przestrzeni wieków służyły do tworzenia książki rękopiśmiennej. Spotkania odbywają się w godz. 10:00-14:00. Na każdych zajęciach prezentujemy inny krój pisma lub nowe sposoby projektowania i ozdabiania tekstu. Osoby, które już zetknęły się z wprowadzanym stylem, będą miały okazje poznać  jego warianty, ozdobniki lub nieprezentowane dotychczas style pokrewne. Zawsze można też pracować samodzielnie, wykorzystując kroje poznane wcześniej. Każde spotkanie stanowi całość, więc można dołączyć w dowolnym momencie roku, również nie mając żadnej wcześniejszej styczności z kaligrafią.

Czas trwania: 4 h od 10.00 do 14.00
Cena: 120,00 zł/spotkanie
Miejsce: Skryptorium przy ul. Trębackiej 3/54, Warszawa.
 

Terminy i tematyka:

29 września 2018

Uncjała – pierwsze pismo chrześcijańskiej Europy, stosowane przede wszystkim do przepisywania Biblii. Dodatkowo dla bardziej zaawansowanych: późna, ozdobna uncjała lub półuncjała wyspiarska (pismo "Księgi z Kells").

27 października 2018

Minuskuła karolińska – pismo, które w VIII wieku połączyło Europę, i którym kopiowano na znaczną skalę dzieła autorów starożytnych – oraz wywodzący się od niej styl Foundational. Dodatkowo: protogotyk – forma przejściowa między pismami wczesnośredniowiecznymi a gotyckimi.

 

24 listopada 2018

Tekstura, czyli Blackletter  pismo gotyckie, zwane też czarnym pismem, służące do przepisywania najuroczystszych tekstów. Dodatkowo: ozdobniki, warianty wielkich liter oraz ligatury (połączenia liter) i znaki brachygraficzne (skróty) stosowane w teksturze.

15 grudnia 2018

Esy-floresy, czyli chryzografia (pisanie złotem). Kaligrafowanie przedświąteczne różnymi krojami pisma: kartki świąteczne, bileciki do prezentów, karteczki oznaczające miejsca gości przy stole – będziemy pisać złotem mineralnym i ozdabiać swoje dzieła arabeskami.

 

26 stycznia 2019

Gotyckie pisma kursywne, czyli szybkie pisanie: bastarda (pismo burgundzkie) i angielskie pismo sekretarskie.

 

23 lutego 2019

Fraktura – najbardziej ozdobne pismo gotyckie. Dodatkowo rotunda, czyli pismo bolońskie – włoska wersja gotyku.

23 marca 2019

Minuskuła humanistyczna – pismo renesansowe, które upowszechniło się jako stosowane w druku. Kaligrafowanie wiosenno-przedświąteczne. Wykorzystując poznane dotychczas kroje pisma, napiszemy życzenia wielkanocne lub wiosenne (lub inne projekty własne).

27 kwietnia 2019

Italika, czyli cancelleresca – szybkie pismo renesansowe, wywodzące się z kancelarii papieskiej, a używane na dworach całej Europy. Dodatkowo: ozdobne warianty italiki.

25 maja 2019

Pismo rondowe, czyli tym razem nie copperplate. Ronde script to pismo wywodzące się z XVI-wiecznej Francji; swoją formę czerpie między innymi z gotyckiej rotundy i kursywy gotyckiej.

22 czerwca 2019

Tengwar, czyli trochę egzotyki. Pismo stworzone przez prof. Tolkiena dla świata Śródziemia. Na zajęciach dowiemy się, jakimi pismami twórca tengwaru się inspirował, i wykaligrafujemy napis z Pierścienia.

 

Zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy zapisach prosimy o wpisanie w temat wiadomości nazwy miasta, napisanie paru słów o swojej motywacji do nauki kaligrafii, zostawienie numeru kontaktowego i ewentualnie przedstawienie własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii.