Sobotnie warsztaty z szycia i oprawiania książek w Warszawie

WARSZTATY introligatorskie w semestrze letnim w 2018 roku w Warszawie odbędą się w nastepujących terminach: 17 lutego 2018, 17 marca 2018, 21 kwietnia 2018, 19 maja 2018. Zaczniemy od kursów podstawowych, do udziału w kursie zaawansowanym będzie uprawniało uczestnictwo w zajęciach dla początkujących, również z lat wcześniejszych, krakowskich lub innych. Warsztaty zaczynają się ok. 10.00 i trwają 9 h z przerwą. 

Warsztaty podstawowe - 17 lutego / 17 marca / 21 kwietnia

Na warsztatach podstawowych nauczysz się własnoręcznie robić notes w formie książki. Będziesz zszywać strony i oprawiać je w twardą oprawę płócienną, łącznie z prostymi kapitałkami i zakładkami – a wszystko to przy użyciu tradycyjnych technik, materiałów i narzędzi introligatorskich.

Wiemy, że być może nigdy tego jeszcze nie robiłeś, dlatego wytłumaczymy Ci wszystko krok po kroku.

 

Zapisy:

17 lutego 2018 warsztaty.jangrochocki.pl/warszawa-luty-podst

17 marca 2018 warsztaty.jangrochocki.pl/warszawa-marzec-podstawowe

21 kwietnia 2018 warsztaty.jangrochocki.pl/warszawa-kwiecien-naprawianie

Warsztaty zaawansowane - 19 maja

Na warsztatach zaawansowanych nauczysz się własnoręcznie robić notes w formie książki w oprawie półskórzanej, dzięki czemu nauczysz się pracować ze skórą, wyszywać piękne kapitałki i robić te charakterystyczne garby na grzbiecie. Na tym etapie wymagane są już podstawy wyniesione z wcześniejszego kursu introligatorskiego, jakiekolwiek doświadczenie introligatorskie lub rękodzielnicze.

 

Zapisy:

19 maja 2018 warsztaty.jangrochocki.pl/warszawa-maj-zaawansowane

Informaje dodatkowe

Czy trzeba przywieźć swoje materiały?

Nie, zapewniamy wszystko, co jest potrzebne. Jeśli jednak masz jakiś papier, który wyjątkowo Ci się podoba i chciałbyś, aby to z niego były wykonane strony Twojego notesu – przywieź go ze sobą. Warto, żeby było to 50 arkuszy A4; jeśli będzie ich mniej, to notes będzie zbyt cienki. Papier nie może być za gruby – maksymalna gramatura to 120-130 g/m². Jeśli zależy Ci na naprawie Twojej książki – też możesz ją przynieść i spróbujemy ją zszyć i oprawić. Warunek – musi to być książka szyta, a nie klejona.

Czy trzeba mieć doświadczenie lub talent?

Nie. Na warsztatach uczymy się podstawowych technik, które potrafi wykonać każdy. Zajęcia mają na celu pokazanie, jak zbudowana jest książka i jak wygląda praca rzemieślnika, który ją tworzy. W czasie warsztatów dowiesz się też wielu innych rzeczy – na przykład tego, dlaczego dziś nie ma już tylu introligatorów.

Co da mi udział w warsztatach?
Będziesz umiał/a zrobić notes, który może być dla Ciebie dziennikiem, notatnikiem lub pamiętnikiem. Znając konstrukcję książki i techniki jej oprawy będziesz też wiedział/a, jak naprawić uszkodzone książki z domowego księgozbioru. A jeśli lubisz rękodzieło, to zdobędziesz nowe umiejętności i techniki.

 

Prowadzący: Jan Grochocki

 

Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Ceny

 

Studenci Szkoły Kaligrafii
(uczestnicy warsztatów weekendowych - przynajmniej trzykrotnie lub Szkoły Letniej)

Cena regularna

Sobotnie warsztaty introligatorskie - poziom podstawowy

180,00 zł

220,00 zł

Sobotnie warsztaty introligatorskie  - poziom zaawansowany

210,00 zł 250,00 zł