Sobotnie warsztaty z szycia i oprawiania książek w Warszawie

WARSZTATY introligatorskie w semestrze zimowym w roku 2017 w Warszawie odbędą się w nastepujących terminach: 9 września, 21 października 2017, 18 listopada 2017, 9 grudnia 2017. Zaczniemy od kursów podstawowych, do udziału w kursie zaawansowanym będzie uprawniało uczestnictwo w zajęciach dla początkujących, również z lat wcześniejszych, krakowskich lub innych. Warsztaty zaczynają się ok. 10:00 i trwają 9 h z przerwą. 

Warsztaty podstawowe

Na warsztatach podstawowych nauczysz się krok po kroku wykonać własnoręcznie notes i futerał do niego. Będziesz zszywać strony i oprawiać je w twardą oprawę płócienną. W czasie zajęć praktycznych zdobędziesz wiadomości o materiałach i podstawowych technikach introligatorskich. Materiały zapewniają organizatorzy.

Ratujemy stare książki
Jeśli kursantowi zależałoby na naprawie książki, które uległy mniejszym lub większym uszkodzeniom – wspólnie możemy podjąć próbę jej naprawy. Przynosimy swoje książki. Na warsztatach będziemy robić co się da, aby przywrócić je do życia: poprzyszywać wyrwane kartki, doklejać odpadającą okładkę (a jeśli trzeba i robić nową), czy też ponownie składać książki, które się już rozpadły.

 

Warsztaty zaawansowane

Na warsztatach zaawansowanych nauczymy się własnoręcznie robić notes w formie książki w oprawie półskórzanej - w ten sposób nabędziemy umiejętności przy obchodzeniu się i przygotowaniu skóry, nauczymy się wyszywać piękne kapitałki i robić charakterystyczne garby na grzbiecie. Na tym etapie wymagane są już podstawy wyniesione z wcześniejszego kursu introligatorskiego lub jakiekolwiek inne doświadczenie introligatorskie.

Informaje dodatkowe

Zapewniamy wszystko, co jest potrzebne – również skóry na zajęciach zaawansowanych. Jeśli jednak jakiś papier szczególnie komuś się podoba i chciałby, aby to z niego były wykonane strony notesu – można przywieźć go ze sobą. Warto, żeby było to 50 arkuszy A4; jeśli będzie ich mniej, to notes będzie zbyt cienki. Papier nie może być za gruby – maksymalna gramatura to 120-130 g/m². Jeśli kursantowi zależałoby na naprawie książki – wspólnie możemy podjąć próbę jej naprawy. Spróbujemy ją zszyć i oprawić. Warunek – musi to być książka szyta, a nie klejona. najlepiej przed zapisaniem się wysłać drogą mailową zdjęcia uszkodzonej książki.

Jak bardzo zaawansowane warsztaty są zaawansowane? Jeżeli ktoś brał udział w poprzednich kursach introligatorskich na poziomie podstawowym, to ma już bazę, którą może mocno poszerzyć i rozwinąć. Jeżeli nie był na kursach introligatorskich Szkoły Kaligrafii, ale ma jakiekolwiek doświadczenie w oprawianiu książek, np. zajmuje się już dłuższy czas scrapbookingiem albo ma duże zdolności manualne i realizuje je np. budując makiety lub robiąc modele – powinien sobie poradzić na poziomie zaawansowanym. 

Prowadzący: Jan Grochocki

Miejsce: DK Rakowiec, ul. Wiślicka 8, Warszawa

Zapisy: chwilowo zapisy drogą mailową.

Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Ceny

 

Członkowie PTK

Studenci Szkoły Kaligrafii
(uczestnicy warsztatów weekendowych - przynajmniej trzykrotnie lub Szkoły Letniej)

Cena regularna

Sobotnie warsztaty introligatorskie - poziom podstawowy

180,00 zł

180,00 zł

220,00 zł

Sobotnie warsztaty introligatorskie  - poziom zaawansowany

180,00 zł 210,00 zł 250,00 zł