W grudniu od kilku lat Oddział dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej zmienia się w wielkie skryptorium, w którym nauczyciele kaligrafii prowadzą lekcje pięknego pisania dla uczniów szkół podstawowych. Po warsztatach uczniowie piszą gęsim piórem list do św. Mikołaja na wspólnym długim zwoju.

W tym roku już po raz piąty Krakowska Szkoła Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych we współpracy z Polskim Towarzystwem Kaligraficznym i Oddziałem dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej organizują wydarzenie „List do Świętego Mikołaja”. Ubiegłoroczne sukcesy motywują pomysłodawców akcji do organizowania kolejnych coraz ciekawszych edycji.list-do-sw-mikolaja-baner

Wydarzenie, mające na celu przypomnienie dzieła Biskupa z Miry, który swoją postawą uczy nas jak obdarowywać innych, staje się doskonałą okazją, by zwrócić uwagę dzieci, młodzieży i dorosłych na sztukę pięknego pisania; pokazania, że pismo nie jest jedynie narzędziem komunikacji, ale staje się świadectwem o nas samych, a zarazem śladem jaki pozostawiamy po sobie.

W dniach 1-6 grudnia 2014 roku zapraszamy wychowawców i uczniów krakowskich szkół podstawowych do Oddziału dla Dzieci „Rajskie Jabłuszko” na bezpłatne 45-minutowe warsztaty kaligraficzne, w czasie których grupy szkolne będą miały okazję rozpocząć swoją przygodę z pięknym pisaniem. Po zakończeniu lekcji każdy uczestnik może wpisać się do wspólnego, długiego listu do Świętego Mikołaja. Zajęcia będą się odbywały od godz. 8:00 do 14:00 w dwóch salach. Po lekcji na uczniów czeka słodka niespodzianka. W przerwie będzie można próbować sił w kaligrafowaniu różnymi narzędziami i zaopatrzyć się w specjalne pióro.

Dla młodzieży, studentów i dorosłych organizatorzy przewidzieli osobne zajęcia. Popołudniami w godzinach 17.00-19.00 odbędą się zajęcia kaligraficzno-iluminatorskie oraz spotkania z osobami, które zajmują się kaligrafią zawodowo. W tym czasie uczestnicy będą mieć możliwość poznania tajników pracy zarówno średniowiecznego skryby, jak i współczesnego kaligrafa i iluminatora, obejrzenia wystawy prac Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, a przede wszystkim będą mogli dowiedzieć się więcej o samym świętym Mikołaju z Miry.

Wydarzenie "List do Św. Mikołaja" jest objęte honorowym patronatem biskupa Grzegorza Rysia.

Zapisy na zajęcia poranne przyjmuje sekretariat Szkoły Kaligrafii od 3 listopada od godz. 9:00 pod numerem telefonu 785 895 850, zapisy na zajęcia wieczorne prowadzone są drogą mailową – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Patronaty honorowe Organizatorzy
 bp rys Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie - logo ptk-logokaligraf-logo
 Partner główny

Partnerzy


 
 wbp filary-mowy-logo  

    

Patroni medialni

 czasdzieci

 
 gosc-niedzielny
Krakowski Gość Niedzielny

 

 radiokrakow
  deon-witraz-logo biblionetka-logo  Kulturatka.pl - logo
     
Sponsorzy   
   manufaktura ciuciu