WARSZTATY introligatorskie w semestrze letnim w roku 2017 w Krakowie odbędą się w terminach: 18-19 marca,  22-23 kwietnia 2017, 24-25 czerwca 2017. Warsztaty składają się z wizyty w bibliotece, teorii i praktyki. Około 11:00 zaczynają się 8-godzinne zajęcia praktyczne, w sobotę kończymy przed 20:00, w niedzielę pracujemy w godzinach 9:00-13:00.

Warsztaty podstawowe – 18-19 marca lub 22-23 kwietnia 2017

Na warsztatach podstawowych nauczysz się własnoręcznie robić notes i futerał do niego. Będziesz zszywać strony i oprawiać je w twardą oprawę płócienną, łącznie z prostymi kapitałkami i zakładkami – a wszystko to przy użyciu tradycyjnych technik, materiałów i narzędzi introligatorskich. Wiemy, że być może nigdy tego jeszcze nie robiłeś, dlatego wytłumaczymy Ci wszystko krok po kroku.

Ratujemy stare książki
Jest to tegoroczna nowość. Przynosimy na nie swoje książki, które uległy mniejszym lub większym uszkodzeniom. Mogą to być również książki klejone. Na warsztatach będziemy robić co się da, aby przywrócić je do życia: poprzyszywać wyrwane kartki, doklejać odpadającą okładkę (a jeśli trzeba i robić nową), czy też ponownie składać książki, które się już rozpadły.

Czy trzeba przywieźć swoje materiały?
Nie, zapewniamy wszystko, co jest potrzebne. Jeśli jednak masz jakiś papier, który wyjątkowo Ci się podoba i chciałbyś, aby to z niego były wykonane strony Twojego notesu – przywieź go ze sobą. Warto, żeby było to 50 arkuszy A4; jeśli będzie ich mniej, to notes będzie zbyt cienki. Papier nie może być za gruby – maksymalna gramatura to 120-130 g/m². Jeśli zależy Ci na naprawie Twojej książki – też możesz ją przynieść i spróbujemy ją zszyć i oprawić. Warunek – musi to być książka szyta, a nie klejona.

Czy trzeba mieć doświadczenie lub talent?
Nie. Na warsztatach uczymy się podstawowych technik, które potrafi wykonać każdy. Zajęcia mają na celu pokazanie, jak zbudowana jest książka i jak wygląda praca rzemieślnika, który ją tworzy. W czasie warsztatów dowiesz się też wielu innych rzeczy – na przykład tego, dlaczego dziś nie ma już tylu introligatorów.

Co da mi udział w warsztatach?
Będziesz umiał/a zrobić notes, który może być dla Ciebie dziennikiem, notatnikiem lub pamiętnikiem. Znając konstrukcję książki i techniki jej oprawy będziesz też wiedział/a, jak naprawić uszkodzone książki z domowego księgozbioru. A jeśli lubisz rękodzieło, to zdobędziesz nowe umiejętności i techniki.

Część warsztatowa odbędzie się w Eliaszówce, w gościnnych progach starego klasztoru OO. Karmelitów na Piasku przy ulicy Karmelickiej 19. 

 

Warsztaty dla zaawansowanych – 24-25 czerwca 2017

Na warsztatach zaawansowanych będziemy oprawiali w tzw. półskórek. Wszystkie elementy będą tym razem bardziej rozwinięte: będziemy zszywać blok książki na zwięzy, ręcznie wyszywać kapitałkę i dobierać do niej nici, barwić i wycinać skórę, a sama oprawa będzie wykonana z modnego w XIX wieku połączenia skóry i papieru. Ten etap warsztatów wymaga już podstawowej wiedzy i umiejętności. Na te zajęcia zapisujemy uczestników warsztatów podstawowych, ale jeśli Kursant cieszy się wysokimi zdolnościami manualnymi i posiada pewne doświadczenie (np. sklejanie modeli, plastyka) – może spróbować dołączyć do warsztatów zaawansowanych. Jeśli starczy nam czasu, to drugiego dnia wykonamy futerał. Podobnie jak na wcześniejszych warsztatach, można przywieźć ze sobą swój papier, ale wszystkie materiały i narzędzia zapewniamy na miejscu. 

Pokaz biblioteczny odbędzie się o godz. 9:00. Część warsztatowa od 11:00 odbywa się w Eliaszówce, w gościnnych progach starego klasztoru OO. Karmelitów na Piasku przy ulicy Karmelickiej 19 (wejście od parkingu), w niedzielę warsztaty trwają od 9:00 do 13:00. 

 

Prowadzący: Jan Grochocki

Zapisy: http://warsztaty.jangrochocki.pl/krakow26

Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Po zajęciach jest możliwość zakupu szywnic i pras w atrakcyjnych cenach, a także kostek introligatorskich.

 

Ceny

 

Członkowie PTK

Studenci Szkoły Kaligrafii
(uczestnicy warsztatów weekendowych - przynajmniej trzykrotnie, semestralnych lub Szkoły Letniej)

Cena regularna

Weekendowy warsztat introligatorski - poziom podstawowy

150,00 zł

170,00 zł

200,00 zł

Weekendowy warsztat introligatorski - poziom zaawansowany

170,00 zł 190,00 zł 220,00 zł