Nie musisz się rozstawać z książkami, które się zniszczyły - naucz się je naprawiać!

WARSZTATY introligatorskie w semestrze letnim w roku 2018 w Krakowie odbędą się w terminach: 24-25 lutego, 24-25 marca,  28-29 kwietnia, 26-27 maja. Warsztaty składają się z wizyty w bibliotece, teorii i praktyki. Introligatorstwa można się nauczyć poprzez przygotowanie notesu albo naprawianie książki - w ten sposób uczymy się szycia składek, sklejania stron, oklejania okładki papierem lub skórą.

 
Czas trwania: sobota 9.00 - pokaz biblioteczny 10.00-19.00 warsztaty, niedziela 9.00-13.00 warsztaty.

Miejsce: ul. Karmelickiej 19 (klasztor OO. Karmelitów na Piasku, sala Eliaszówka – wejście przez parking).

Warsztaty podstawowe

Na warsztatach podstawowych nauczysz się własnoręcznie robić notes i futerał do niego. Będziesz zszywać strony i oprawiać je w twardą oprawę płócienną, łącznie z prostymi kapitałkami i zakładkami – a wszystko to przy użyciu tradycyjnych technik, materiałów i narzędzi introligatorskich. Wiemy, że być może nigdy tego jeszcze nie robiłeś, dlatego wytłumaczymy Ci wszystko krok po kroku.

Zapisy:

24-25 lutego 2018 warsztaty.jangrochocki.pl/krakow-luty-podst

24-25 marca 2018 warsztaty.jangrochocki.pl/krakow-marzec-podst

 
 

Ratujemy stare książki

Jeśli kursantowi zależałoby na naprawie książki, które uległy mniejszym lub większym uszkodzeniom – wspólnie możemy podjąć próbę jej naprawy. Przynosimy swoje książki. Na warsztatach będziemy robić co się da, aby przywrócić je do życia: poprzyszywać wyrwane kartki, doklejać odpadającą okładkę (a jeśli trzeba i robić nową), czy też na nową oprawić książkę, która się już rozpadła. Sugerujemy, żeby podczas zapisywania się wysłać poglądowe zdjęcia książek, które uczestnik zamierza uratować.

Zapisy:

28-29 kwietnia 2018 http://warsztaty.jangrochocki.pl/krakow-kwiecien-naprawianie

Czy trzeba przywieźć swoje materiały?

Nie, zapewniamy wszystko, co jest potrzebne. Jeśli jednak masz jakiś papier, który wyjątkowo Ci się podoba i chciałbyś, aby to z niego były wykonane strony Twojego notesu – przywieź go ze sobą. Warto, żeby było to 50 arkuszy A4; jeśli będzie ich mniej, to notes będzie zbyt cienki. Papier nie może być za gruby – maksymalna gramatura to 120-130 g/m². Jeśli zależy Ci na naprawie Twojej książki – też możesz ją przynieść i spróbujemy ją zszyć i oprawić. Warunek – musi to być książka szyta, a nie klejona.

Czy trzeba mieć doświadczenie lub talent?

Nie. Na warsztatach uczymy się podstawowych technik, które potrafi wykonać każdy. Zajęcia mają na celu pokazanie, jak zbudowana jest książka i jak wygląda praca rzemieślnika, który ją tworzy. W czasie warsztatów dowiesz się też wielu innych rzeczy – na przykład tego, dlaczego dziś nie ma już tylu introligatorów.

Co da mi udział w warsztatach?

Będziesz umiał/a zrobić notes, który może być dla Ciebie dziennikiem, notatnikiem lub pamiętnikiem. Znając konstrukcję książki i techniki jej oprawy będziesz też wiedział/a, jak naprawić uszkodzone książki z domowego księgozbioru. A jeśli lubisz rękodzieło, to zdobędziesz nowe umiejętności i techniki.

Warsztaty dla zaawansowanych

Na warsztatach zaawansowanych nauczysz się własnoręcznie robić notes w formie książki w oprawie półskórzanej, dzięki czemu nauczysz się pracować ze skórą, wyszywać piękne kapitałki i robić te charakterystyczne garby na grzbiecie. Jeśli wystarczy czasu, to drugiego dnia wykonasz futerał dopasowany do Twojego notesu. Na tym etapie wymagane są już podstawy wyniesione z wcześniejszego kursu introligatorskiego, jakiekolwiek doświadczenie introligatorskie lub rękodzielnicze.

Zapisy:

26-27 maja 2018 warsztaty.jangrochocki.pl/krakow-maj-zaawansowane

Prowadzący: Jan Grochocki

 

Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Po zajęciach jest możliwość zakupu szywnic i pras w atrakcyjnych cenach, a także kostek introligatorskich.

Ceny:

 

Studenci Szkoły Kaligrafii
(uczestnicy warsztatów weekendowych - przynajmniej trzykrotnie, semestralnych lub Szkoły Letniej)

Cena regularna

Weekendowy warsztat introligatorski - poziom podstawowy/ratowanie książki

170,00 zł

200,00 zł

Weekendowy warsztat introligatorski - poziom zaawansowany

190,00 zł 220,00 zł