Nie musisz się rozstawać z książkami, które się zniszczyły - naucz się je naprawiać!

WARSZTATY introligatorskie w semestrze zimowym w roku 2017 w Krakowie odbędą się w terminach: 23-24 września, 28-29 października,  25-26 listopada 2017, 16-17 grudnia 2017. Warsztaty składają się z wizyty w bibliotece, teorii i praktyki. Introligatorstwa można się nauczyć poprzez przygotowanie notesu albo naprawianie książki - w ten sposób uczymy się szycia składek, sklejania stron, oklejania okładki papierem lub skórą.

 
Czas trwania: sobota 9.00 - pokaz biblioteczny 10.00-19.00 warsztaty, niedziela 9.00-13.00 warsztaty.

Miejsce: ul. Karmelickiej 19 (klasztor OO. Karmelitów na Piasku, sala Eliaszówka – wejście przez parking).

Warsztaty podstawowe

Na warsztatach podstawowych nauczysz się krok po kroku wykonać własnoręcznie notes i futerał do niego. Będziesz zszywać strony i oprawiać je w twardą oprawę płócienną. W czasie zajęć praktycznych zdobędziesz wiadomości o materiałach i podstawowych technikach introligatorskich. Materiały zapewniają organizatorzy.

Ratujemy stare książki

Jeśli kursantowi zależałoby na naprawie książki, które uległy mniejszym lub większym uszkodzeniom – wspólnie możemy podjąć próbę jej naprawy. Przynosimy swoje książki. Na warsztatach będziemy robić co się da, aby przywrócić je do życia: poprzyszywać wyrwane kartki, doklejać odpadającą okładkę (a jeśli trzeba i robić nową), czy też na nową oprawić książkę, która się już rozpadła. Sugerujemy, żeby podczas zapisywania się wysłać poglądowe zdjęcia książek, które uczestnik zamierza uratować.

Czy trzeba przywieźć swoje materiały?

Nie, zapewniamy wszystko, co jest potrzebne. Jeśli jednak masz jakiś papier, który wyjątkowo Ci się podoba i chciałbyś, aby to z niego były wykonane strony Twojego notesu – przywieź go ze sobą. Warto, żeby było to 50 arkuszy A4; jeśli będzie ich mniej, to notes będzie zbyt cienki. Papier nie może być za gruby – maksymalna gramatura to 120-130 g/m². Jeśli zależy Ci na naprawie Twojej książki – też możesz ją przynieść i spróbujemy ją zszyć i oprawić. Warunek – musi to być książka szyta, a nie klejona.

Czy trzeba mieć doświadczenie lub talent?
Nie. Na warsztatach uczymy się podstawowych technik, które potrafi wykonać każdy. Zajęcia mają na celu pokazanie, jak zbudowana jest książka i jak wygląda praca rzemieślnika, który ją tworzy. W czasie warsztatów dowiesz się też wielu innych rzeczy – na przykład tego, dlaczego dziś nie ma już tylu introligatorów.

Co da mi udział w warsztatach?
Będziesz umiał/a zrobić notes, który może być dla Ciebie dziennikiem, notatnikiem lub pamiętnikiem. Znając konstrukcję książki i techniki jej oprawy będziesz też wiedział/a, jak naprawić uszkodzone książki z domowego księgozbioru. A jeśli lubisz rękodzieło, to zdobędziesz nowe umiejętności i techniki.

Część warsztatowa odbędzie się w Eliaszówce, w gościnnych progach starego klasztoru OO. Karmelitów na Piasku przy ulicy Karmelickiej 19. 

Warsztaty dla zaawansowanych

Na warsztatach zaawansowanych będziemy oprawiali w tzw. półskórek. Wszystkie elementy będą tym razem bardziej rozwinięte: będziemy zszywać blok książki na zwięzy, ręcznie wyszywać kapitałkę i dobierać do niej nici, barwić i wycinać skórę, a sama oprawa będzie wykonana z modnego w XIX wieku połączenia skóry i papieru. Ten etap warsztatów wymaga już podstawowej wiedzy i umiejętności. Na te zajęcia zapisujemy uczestników warsztatów podstawowych, ale jeśli Kursant cieszy się wysokimi zdolnościami manualnymi i posiada pewne doświadczenie (np. sklejanie modeli, plastyka) – może spróbować dołączyć do warsztatów zaawansowanych. Jeśli starczy nam czasu, to drugiego dnia wykonamy futerał. Podobnie jak na wcześniejszych warsztatach, można przywieźć ze sobą swój papier, ale wszystkie materiały i narzędzia zapewniamy na miejscu. 

Prowadzący: Jan Grochocki

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Po zajęciach jest możliwość zakupu szywnic i pras w atrakcyjnych cenach, a także kostek introligatorskich.

Ceny:

 

Studenci Szkoły Kaligrafii
(uczestnicy warsztatów weekendowych - przynajmniej trzykrotnie, semestralnych lub Szkoły Letniej)

Cena regularna

Weekendowy warsztat introligatorski - poziom podstawowy/ratowanie książki

170,00 zł

200,00 zł

Weekendowy warsztat introligatorski - poziom zaawansowany

190,00 zł 220,00 zł