Fragment iluminacji karmelitańskiego graduału
Kolejna edycja wydarzenia "Z Kells do Krakowa" - Polskie Towarzystwo Kaligraficzne, Szkoła Kaligrafii & Iluminatorstwa oraz Klasztor OO. Karmelitów na Piasku zapraszają na cykl darmowych warsztatów kaligraficznych i iluminatorskich, opowiadających żywą historię książki. Krakowskie wydarzenie jest punktem na mapie 966 - Scriptorium Ambulans - 2016, wędrującej pracowni, która odwiedza najważniejsze dla rozwoju polskiego piśmiennictwa punkty, łącząc pokazy teoretyczne i lekcje historii z praktyką współczesnych kaligrafów.
„Z Kells do Krakowa” to wydarzenie zorganizowane dla upamiętnienia Światowego Dnia Książki,  obchodzonego 23 kwietnia. Głónym celem organizowanej akcji jest propagowanie szeroko rozumianej wiedzy humanistycznej, a zwłaszcza czytelnictwa, kaligrafii, rozwijanie wiedzy historycznej – z uwzględnieniem historii kultury i centralnej roli Kościoła w niej. Swoją nazwę wydarzenie zawdzięcza włączeniu tradycji polskiej sztuki sakralnej w bogatą tradycję europejską – odwołuje się więc zarówno do uznawanego za najpiękniejszy na świecie manuskrypt – Księgi z Kells, jak i do krakowskich zbiorów rękopiśmiennych. W tym roku warsztaty będą nawiązywały do wielkich obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski - skupimy się na historycznych krojach pisma i zdobnictwie zaczerpniętym z polskich zabytków rękopiśmiennych.
Z Kells do Krakowa zostało objęte zaszczytnym patronatem Metropolity Krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Na uwagę zasługuje również fakt, iż „Z Kells do Krakowa” zajęło pierwsze miejsce w roku 2013 w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na najlepszą inicjatywę promującą kulturę czytania.
 
Graduał karmelitów
 
W dniach 18-22 kwietnia 2016 roku w średniowiecznym klasztorze ojców Karmelitów na Piasku odbędzie się cykl darmowych lekcji kaligrafii dla uczniów krakowskich szkół (udział mogą wziąć uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum, a także szkół średnich, po jednej klasie ze szkoły). Zajęcia będą odbywać się codziennie w godz. 9.00-10.30, 10.00-11.30, 11.00-12.30. Warsztaty iluminatorskie poprowadzą mistrzowie uczący w Szkole Kaligrafii & Iluminatorstwa, będący członkami Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Przedstawią oni uczniom najważniejsze zagadnienia z zakresu historii książki - w tym historię manuskryptów, kaligrafii i iluminatorstwa. W czasie zajęć uczestnicy stworzą własną stronę inkunabułu – przygotują ozdobny inicjał na zadrukowanej karcie księgi, a także będą mieć możliwość wypróbowania swoich sił w pisaniu gotykiem. Wszystkie zajęcia rozpoczną się zwiedzaniem karmelitańskiego skarbca; w tym czasie uczniowie zapoznają się ze zgromadzonymi w klasztorze manuskryptami.

Wieczorami, w godzinach 17.00-19.00, klasztor ojców Karmelitów gościć będzie dorosłych uczestników wydarzenia, którzy będą brać udział w bezpłatnych lekcjach kaligrafii i iluminatorstwa.

Zapisy przyjmujemy drogą mailową - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

Patronat honorowy Organizator

Herb Metropolity Krakowskiego Kard. Stanisława Dziwisza

bp pieronek herb
Herb biskupa G. Rysia

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - logo

kaligraf logokarmelici trzewiczkowiptk logo

 

 
 
 
 
Patronat medialny 
czasdzieci.pl

 Logo - Gość Niedzielny

Krakowski Gość Niedzielny

 

 

Fotorelacja z roku 2013 na >> Facebooku.