Ucz się kaligrafii w Toruniu!

z
apraszamy serdecznie na nową edycję warsztatów kaligraficznych w Toruniu. Przeznaczone są one zarówno dla osób, które chciałyby dopiero rozpocząć swą przygodę z kaligrafią, jak i dla tych z Państwa, którym nie są obce tajemnice dawnego pisma.
Na pierwsze zajęcia proponujemy ponadczasowe pismo, piękne, czytelne, wcale nietrudne - uncjałę, natomiast w kolejnym terminie będzie można nauczyć się tekstury, czyli pisma gotyckiego. Wszyscy początkujący będą mogli nauczyć się posługiwania stalówką szeroko ściętą, poznają różnicę miedzy mediami (np. tusz i atrament) i różne rodzaje stalówek, spróbują pisać patykiem, piórem wiecznym ze ścięta końcówką.
 
 
Czas trwania: 4 h od 9.00 do 13.00
Cena: regularna 100,00 zł/spotkanie, materiały wykorzystywane na warsztatach w cenie.
Prowadzenie: Aleksandra Ćwikowska
 

Terminy i tematyka:

4 listopada 2017

Uncjała to majuskułowe (to znaczy, że składa się z samych wielkich liter!) pismo z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Najstarsze znane nam egzemplarze Biblii zapisane są właśnie uncjałą grecką. Uncjała odcisnęła przemożny wpływ na rozwój pisma w Europie: opierała się na niej minuskuła karolińska, przodek większości pism, kształtu uncjały możemy się dopatrzeć także w iluminowanych inicjałach (wtedy te litery nazywamy pismem lombardzkim).

 

9 grudnia 2017

Tekstura, częściej nam znana pod nazwą gotyk, to sakralne, monumentalne pismo średniowiecza przeznaczone do przepisywania Słowa Bożego. Nazwa pochodzi od splotu tkaniny (łac. texo - tkam, splatam, plotę), której włókna równo i gęsto obok siebie ułożone mają przypominać te litery.

 

20 stycznia 2018 - fraktura

17 lutego 2018 - bastarda,

10 marca 2018 - italika,

14 kwietnia 2018 - copperplate, 

26 maja 2018 - copperplate

9 czerwca 2018 - brushlettering.

 

 

Miejsce: KULTURHAUZ
ul. Józefa Poniatowskiego 5/2
87-100 Toruń
 

Zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy zapisach prosimy o wpisanie w temat wiadomości nazwy miasta, napisanie paru słów o swojej motywacji do nauki kaligrafii, zostawienie numery kontaktowego i ewentualnie przedstawienie własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii.