Kaligrafii na warsztatach poznańskich możemy uczyć się według upodobania, każdy co lubi i czego chciałby się nauczyć. Uczestnicy zajęć mogą kontynuować swoją naukę, można też wybrać przegląd krojów, próbować nauki pism wczesnośredniowiecznych, gotyckich, kursywy angielskiej (copperplate). Zainteresowani mogą zacząć kaligrafowanie od majuskulnych liter uncjały, pisma z III wieku, bądź od liter foundational, stworzonych przez ojca kaligrafii nowożytnej Edwarda Johnstona dla adeptów sztuki pięknego pisania; będzie też możliwość, aby poznać zasady pisania liter gotyckich, czyli tekstury; natomiast kto potrzebuje poprawić charakter pisma i lepiej poznać podstawy pisma szkolnego, może zmierzyć się z kursywą angielską, czyli copperplate. Warsztaty ad libitum mogą być dobrym początkiem przygody z kaligrafią.

Prowadzenie:
Grzegorz Barasiński

Terminy:
  • nowe terminy warsztatów w Poznaniu to 19 i 20 lutego 2016 roku; 4-godzinne zajęcia odbędą się w piątek od 17:00 (pisma dowolne), a w sobotę od 10:00 (iluminatorstwo) 15:00 (copperplate). W związku z wyczerpaniem miejsc w grupach piątkowej i sobotniej zapraszamy na warsztaty w czwartek w godz. 17:00-21:00 (pisma dowolne, ul. Mickiewicza 34. Zgłoszenia Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • sobota, 3 października 2015, godz. 10:00-14:00, cena regularna 100,00 zł, materiały w cenie, miejsce: ul. Mickiewicza 34. Uczestnicy mogą wskazać pismo, którego chcieliby uczyć się.
  • sobota, 8 sierpnia 2015, godz. 15:00-19:00, cena regularna 100,00 zł, materiały w cenie, miejsce: pracownia Via Nowa, ul. Mickiewicza 34, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie, temat zajęć każdy indywidualnie może ustalić z prowadzącym lub też uczestniczyć w batalii pism Blackletter contra Copperplate; skupimy się na gotyckiej rodzinie pism i kursywie angielskiej, poznamy zależności, wspólną historię, pisma stoczą bitwę (na stalówki!) o to, które jest przydatniejsze w dzisiejszych czasach;

  • poniedziałek, 18 maja 2015, godz. 17:00-21:00, cena regularna 100,00 zł, materiały w cenie;

  • piątek, 30 stycznia 2015 roku, godz. 17:00-21:00. Cena 70,00 zł, miejsce: pracownia Via Nowa, ul. Mickiewicza 34/12, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie, temat zajęć każdy indywidualnie może ustalić z prowadzącym;

  • sobota, 31 stycznia 2015 roku, godz. 10:00-17:00 - Seminarium kaligraficzne - kursywa angielska vel Copperplate Script. Zajęcia rozpoczną się od pokazu sztambuchów i innych rękopisów w Bibliotece Uniwersyteckiej, następnie obdędzie się warsztat na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Warsztaty są skierowane dla miłośników pięknego pisania, którzy nawet nie mieli do tej pory styczności z przyborami do kaligrafii, a także dla wszystkich literników i innych zawodów, które w centrum zainteresowania stawiają literę. 

    Warsztaty będę trwały od 11:00 do 17:00 z przerwą obiadową. Zajmiemy się takimi zagadnieniami jak kaligrafowanie ołówkiem, planowanie tekstu ołówkiem, korzystanie z 10 rodzajów stalówek do kaligrafii, próby na różnych papierach, technika kaligrafowania pędzlem. Będziemy studiować wzory kursywy angielskiej wg XVIII-wiecznych angielskich mistrzów, w tym głównie G. Bickhama, Italian Copperplate Script, Spencerian Script, polskie znaki diakrytyczne. Koszt 120,00 zł. W cenie materiały, wzorniki, syllabus o kaligrafii Copperplate, 5 stalówek na własność. pracownia Via Nowa, ul. Mickiewicza 34/12 (organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany miejsca warsztatów).

     Seminarium kaligraficzne - Copperplate - 20 grudnia 2014


 

Liczba miejsca na każde zajęcia ograniczona, decyduje kolejność wpłat.


Zapisy, zapytania: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W mailu proszę zamieścić: imię i nazwisko, numer kontaktowy, preferowane pismo do nauki na zajęciach. Prosimy również napisać, dlaczego chcą się Państwo uczyć kaligrafii i czy już wcześniej próbowali się tym zajmować.

Link do fotorelacji na FB z warsztatów kaligrafii w Poznaniu.