Specjalne warsztaty 4 h + 4 h na zakończenie roku szkolnego

szkola kaligrafii OSTATNIA szansa na warsztaty kaligrafii w tym roku akademickim. Przed wakacyjną przerwą wyćwiczymy dłonie na zapas, zamiast tradycyjnych 4 godzin zajęcia będą trwały aż 8, z godzinną przerwą pośrodku! Dla nie tak wytrwałych skrybów pozostawiamy nadal do wyboru 4 godziny warsztatowe w godzinach od 11:00 - 15:00 lub od 16:00 - 20:00.

Tematem zajęć będą wszelkiego rodzaju wariacje literowe, graficzne i ozdobne. Wyjdziemy poza ramy wzornika i stworzymy samodzielne, niepowtarzalne dzieła kaligraficzne. Na zajęciach dowiemy się, jakie kroje możemy ze sobą łączyć, a które się nie lubią. Poznamy zasady tworzenia floratury copperplatowo-frakturowej. Wykorzystamy zupełnie nowe narzędzia, które na pierwszy rzut oka nie nadają się do pisania.

 

Pierwsza część warsztatów (11:00-15:00) będzie nieco spokojniejsza, poświęcona kursywie angielskiej połączonej z frakturą. Oprócz historii, przykładów i zasad stosowania w głównej mierze skupimy się na sposobach zdobienia obu krojów. W użyciu oprócz stalówek i gęsich piór będą pędzle, pędzelki, grafiony, kredki, farby i flamastry… Uczestnicy rozpoczną tworzenie historycznej ornamentalnej kompozycji oraz współczesny autorski projekt graficzno-literniczy. Blasku powstającym dziełom sztuki nada złocenie liter, papier doskonałej jakości i cała gama barwna atramentów.

Część druga (16:00-20:00) będzie stanowić swoistą kontynuację, bądź rozpoczęciem działalności nowych uczestników. Rozpoczniemy od stworzenia dla siebie nowych, niekonwencjonalnych narzędzi pisarskich, ulepszania stalówek metodami dawnych mistrzów (w taki sposób, że można nimi pisać znacznie dłużej bez zamaczania w kałamarzu) oraz teoretycznego omówienia właściwości papieru, które możemy modyfikować i kreatywnie wykorzystywać w naszych pracach. Omówimy problem błędów i literówek zdarzających się prawie każdemu, powiemy jak je zatuszować ratując całą pracę. Zapoznamy się ze sztuką pisania wielkoformatowego oraz pisania na szkle. Na kartkach nadal będzie królował copperplate, jednak nieco go zmodyfikujemy.

Oprócz atrakcji skryptoryjnych uczestnicy mogą liczyć na poczęstunek, atrament na dłoniach i twórczą atmosferę.

Proszę zabrać ze sobą ulubione ołówki, linijki oraz wybrane cytaty, sentencje warte uwiecznienia na papierze.

 

Czas trwania: 4 h 11.00-15.00, 4 h 16:00-20:00
Termin: 25 czerwca 2016.
Cena: 100,00 zł za jeden warsztaty, 200,00 zł za dwa warsztaty, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie. Po zajęciach można zakupić niektóre materiały z "obwoźnego sklepiku" Calligraphers.

Prowadzenie: Aleksandra Ćwikowska Nibme
Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2a 

Zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; przy pierwszym zapisie mailowym prosimy o napisanie motywacji do nauki kaligrafii i zostawienie kontaktowego numeru telefonu.

 

aleksandra