Comiesięczne warsztaty kaligrafii w Łodzi, które prowadzi Daniel Dostal, czyli Signum et Imago

R

OK szkolny 2024/2025 rozpoczynamy w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 71 przy ul. Rojnej 58 C dnia 21 września 2024. Spotykamy się raz w miesiącu, a na każdym spotkaniu można poznać inny krój pisma. Wyśmienity kaligraf, złotuusty i biegły w sztuce pisarskiej nauczyciel Daniel Dostal tak prowadzi zajęcia, że każdy początkujący może zacząć swoją przygodę z pisaniem na dowolnie wybranych zajęciach. Można się zapisywać na pojedyncze zajęcia i dołączyć w dogodnym terminie. Nie trzeba mieć doświadczenia w kaligrafii!

Terminy i tematyka

21 września 2024
W Paryżu Villona. Kursywa gotycka.

Wrześniowe warsztaty to unikalna okazja, aby choć na chwilę oderwać się od codzienności i przenieść się duchem do XV-wiecznego Paryża, zgłębiając tajniki gotyckiej kursywy. To pełne ekspresji, dynamiczne pismo było wówczas szeroko stosowane w kancelariach, uniwersyteckich skryptoriach oraz kantorach handlowych. Łączyło w sobie elegancję z funkcjonalnością, a jego rytm i struktura doskonale odzwierciedlają intensywność i puls życia średniowiecznego miasta. Naszą inspiracją będzie jeden z pierwszych rękopisów "Wielkiego Testamentu"  Francois Villona, przechowywany obecnie w Sztokholmskiej Bibliotece Królewskiej. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać technikę pisma, zaskakujące dzisiejszego odbiorcę kształty liter, odkrywając jednocześnie fascynujący, pełen tajemnic i nieoczywistych zwrotów, życiorys Villona, którego okruchy poeta odsłania przed nami w swoich dziełach. Poznamy również Paryż jego czasów - tętniący życiem labirynt wąskich uliczek skrytych w cieniu monumentalnych gotyckich budowli. Warsztaty wzbogacą fragmenty twórczości Villona, które staną się inspiracją do tworzenia własnych, kaligraficznych kompozycji.
Nawet jeżeli do tej pory nie mieliście styczności z kaligrafią dzięki wskazówkom prowadzącego i bogatym materiałom, łatwo wkroczycie w ten świat, odkrywając piękno średniowiecznego pisma i klimat XV-wiecznego Paryża.


26 października 2024
Mozarabska mozaika. Pisma średniowiecznej Iberii

Za sprawą manuskryptu znanego jako Silos Beatus przeniesiemy się do średniowiecznej Hiszpanii, poznając jej burzliwe dzieje od podboju wizygockiego, przez dominację mauretańską, aż po rekonkwistę. Każdy z tych momentów dziejowych odcisnął swoje piętno również w iberyjskim piśmiennictwie. O wizygockich korzeniach w XI wiecznym manuskrypcie z Silos nie pozwala zapomnieć charakterystyczne pismo minuskułowe, tu jednak wzbogacona o elementy dominującej w owym czasie minuskuły karolińskiej, a zapierające dech w piersiach iluminacje przywodzą na myśl inspiracje sztuką arabską. Wspomnimy również o Izydorze z Sewilli, którego myśl odcisnęła niezatarte piętno na kulturze nie tylko Hiszpanii, ale całej średniowiecznej Europy.



23 listopada 2024,

Litery z Gandawskiego Ołtarza. Tekstura braci van Eyck

Na listopadowych warsztatach przyjrzymy się największemu dziełu Jana van Eycka i jego tajemniczego brata Huberta oraz obecnemu w tym dziele liternictwu - Ołtarzowi Gandawskiemu. Banderole wokół postaci proroków i wieszczek w lunetach nad sceną zwiastowania wypełniają wyraziste litery tekstury. Również ramy poliptyku zawierają szereg inskrypcji wykonanych tym pismem. Zbudowany na bazie tych przykładów wzornik wprowadzi nas w szczegóły konstrukcyjne i budowę liter gotyckich.

Spojrzymy również nieco szerzej na kontekst epoki i realia burgundzkiego dworu dobrze już znanego uczestnikom warsztatów księcia Filipa Dobrego, z którym związany był Jan van Eyck.


14 grudnia 2024

Skarb księcia Urbino. Kursywa humanistyczna.

Na warsztatach będziemy opowiadai o o zwanym "Światłem Italii " księciu Federiko da Montefeltro i jego liczącej ponad 900 tomów prywatnej bibliotece. Naszą uwagę skupimy na jednym woluminie - przepisanym w roku 1483 przez Pierantonio Sallando dziele Leona Battisty Albertiego "De re aedificatoria". To nie tylko jeden z pierwszych renesansowych traktatów architektonicznych, ale przede wszystkim wspaniały popis kunsztu kaligraficznego mistrza Sallando. Na warsztatach odsłonimy wszelkie niuanse tej pełnej  zawiłości i zaskakujących ligatur kursywy  humanistycznej.


Terminy w 2025: 
25 stycznia 2025;
15 lutego 2025;
22 marca 2025;
kolejne terminy wkrótce.


Prowadzący: Daniel Dostal
Czas: 4 h, pierwsza grupa w godz. 10.00-14.00, po wypełnieniu miejsc w pierwszej grupie otworzymy zapisy na drugą w godz. 14.30-18.30.
Koszt: 120,00 zł za warsztaty 4-godzinne, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie.

Miejsce: SP nr 71 przy ul. Rojnej 58 C.

Zapisy: przez wtyczkę na stronie Szkoły Kaligrafii lub https://kaligraf.bookero.pl/
Rezerwując miejsce i termin należy dokonać opłaty online w ciągu 15 minut.

Zapytania i ewentualnie opis własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Hebdowskie reminiscencje

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

online