Comiesięczne warsztaty pięknego pisania w Łodzi

S

EZON sobotnich warsztatów kaligrafii 2021/2022 rozpoczniemy od romantycznego spotkaniem z Dantem - pierwsze zajęcia odbędą się 23 października. Spotykamy się raz w miesiącu w gościnnych progach SP nr 71 przy ul. Rojnej 58 C. Na każdym spotkaniu można poznać inny krój pisma, ale zajęcia są tak prowadzone, że każdy początkujący może zacząć swoją przygodę z pisaniem na dowolnie wybranych zajęciach. Każde spotkanie stanowi całość, dlatego można się zapisywać na pojedyncze zajęcia i dołączyć w dogodnym terminie. Nie trzeba mieć doświadczenia w kaligrafii!

Terminy i tematyka

23 października 2021
W kręgu Dantego. Średniowieczne pisma włoskie. 

Przypadająca we wrześniu 700. rocznica śmierci najwybitniejszego poety Italii - Dantego Alighieri - stała się inspiracją dla warsztatów, w których obok postaci samego poety i jego oblubienicy Beatrycze przypomnimy również zapomniane i nieczęsto omawiane style pism, którymi posługiwano się w średniowiecznej Italii. Pierwszym z nich jest bastarda florencka, prekursorka tego stylu, oraz pismo, którym posługiwal się sam Dante i jego duchowy mistrz Brunetto Latini. Podstawą przygotowanego wzornika będą rękopisy "Boskiej Komedii" spisane tym właśnie stylem. Powszechnie znana niechęć włoskich humanistów do gotyku dała o sobie znać już w średniowieczu. Jej efektem jest pismo prehumanistyczne - scriptura fere humanistica, bedąca doskonałem kompromisem pomiędzy formami gotyckimi i klasycznymi oraz pierwiosnkiem rychłej rewolucji pisma Poggio Braccioliniego. Styl ten poznamy dzięki rękopisom "Boskiej Komedii" i "Dekameronu" autorstwa samego Giovanniego Boccaccia - biografa i spadkobiercy idei Dantego. Omawiając średniowieczne pisma włoskie nie możemy pominąc rotundy. To monumentalne, harmonijne pismo poznamy w dojrzałej formie zaczerpniętej z Mszału kardynała Palavinciniego, który to rękopis był świadkiem dramatycznych wydarzeń zwiastujących koniec włoskiego renesansu. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla doświadczonych kaligrafów jak i początkujących.20 listopada 2021
Dziedzictwo starożytnych. Kapitała i kursywa rzymska

Cofniemy się do czasów starożytnego Rzymu, aby dotrzeć do źródeł kaligrafii łacińskiej. W tej podróży towarzyszyć nam będą dzieła rzymskich klasyków i... graffitti pozostawione przez starożytnych na ścianach budynków. Omawiane style są podstawą dla wszystkich późniejszych krojów i będziemy się do nich wielokrotnie odwoływać podczas kolejnych zajęć. Poznane na zajęciach techniki pracy ze stalówką zaprocentują podczas poznawania kolejnych stylów pisma.

 


 

11 grudnia 2021
Na początku było słowo. Narodziny i rozwój uncjały.

Tytuł warsztatów "Na początku było słowo. Narodziny i rozwój uncjały" jednoznacznie wskazują z jakim pismem tym razem będziemy mieli do czynienia. Harmonijne znaki uncjały są pierwszym krokiem w kaligraficznej podróży dla wielu pokoleń adeptów tej sztuki. Poznając uncjałę zapoznamy się z podstawowymi terminami kaligraficznymi takimi jak dukt pisma, jego skala, dowiemy się jak ważny jest kąt nachylenia stalówki. Tym razem zagłębimy się nieco bardziej w historii poszukując pierwszych zwiastunów tego pisma w dokumentach odnalezionych w egispkim Oksyryncie a także zapoznamy się z daszymi fazami rozwojowymi tego stylu: półuncjałą i uncjałą artyficjalną.

 


 

22 stycznia 2022
Na rubieżach cywilizacji. Pisma insularne.

 


26 lutego 2022
W stronę uniwersalizmu. Narodziny minuskuły karolińskiej

 

 

Prowadzący: Daniel Dostal
Czas: 4 h, pierwsza grupa w godz. 10.00-14.00, po wypełnieniu miejsc w pierwszej grupie otworzymy zapisy na drugą w godz. 14.30-18.30.
Koszt: 120,00 zł za warsztaty 4-godzinne, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie.

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 71, ul. Rojna 58 c, Łódź

Zapisy: przez wtyczkę na stronie Szkoły Kaligrafii lub https://kaligraf.bookero.pl/
Rezerwując miejsce i termin należy dokonać opłaty online w ciągu 15 minut.

Zapytania i ewentualnie opis własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.