Sobotnie spotkania z kaligrafią w Łodzi!

N

OWY sezon sobotnich warsztatów kaligrafii rozpoczniemy z małymi zmianami, ponieważ w tym roku zapraszamy w gościnne progi filii Poleskiego Ośrodka Sztuki, tj. w filii Karolew przy ul. Bratysławskiej. Na każdym spotkaniu przedstawimy Państwu inny krój pisma, ale początkujący mogą także kaligrafować pismami, które pojawiły się na wcześniejszych warsztatach. Każde spotkanie stanowi całość, dlatego można się zapisywać na pojedyncze zajęcia i dołączyć w dogodnym terminie. Nie trzeba mieć wcześniejszej styczności z kaligrafią!

Terminy i tematyka

19 października 2019 - Dziedzictwo starożytnych - kapitała kwadratowa i rustyka

 

16 listopada 2019 - U progu średniowiecza - uncjała i uncjała artyficjalna
Spotkanie pod hasłem "U progu średniowiecza. Uncjała i uncjała artyficjalna" poświęcimy w całości różnym odmianom tego stylu pisma, które swoimi korzeniami sięga antyku, ale swoją największą popularność zyskał we wczesnym średniowieczu. W naszej kaligraficznej podróży będzie nam towarzyszył Euzebiusz z Cezarei, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników i biograf cesarza Konstantyna Wielkiego, dla którego podjął się dzieła stworzenia 50 kodeksów zawierających tekst Starego i Nowego Testamentu. Spisane one zostały właśnie uncjałą, której majestatyczne, harmonijne znaki są pierwszym krokiem w kaligraficznej podróży dla wielu pokoleń adeptów sztuki kaligrafii. Poznając uncjałę zapoznamy się z podstawowymi terminami kaligraficznymi takimi jak dukt pisma, jego skala, dowiemy się, jak ważny jest kąt nachylenia stalówki. Opanowanie uncjały otworzy nam drogę do poznania kolejnych zawierających bardziej złożone elementy stylów pisma.


21 grudnia 2019 - W stronę uniwersalizmu. Minuskuła karolińska
Temat zajęć skrywa ciąg dramatycznych wydarzeń, jakie wstrząsneły wczesnośredniowieczną Europą, od najazdu barbarzyńców, upadku Cesarstwa Rzymskiego, powstania państw plemiennych aż do budowy nowego, uniwersalistycznego imperium Karola Wielkiego. Ta opowieść będzie oczywiście tylko tłem dla poznania historii kaligrafii w owym okresie. Dowiemy się, jakie wydarzenia spowodowały, że doskonała w swej prostocie uncjała odeszła w cień, a w jej miejsce pojawił się nowy, promieniujący na całą średniowieczną Europę styl zwany minuskułą karolińską. Dowiemy się również, jak podpisywali się władcy wczesnośredniowiecznej Europy, którzy, co ciekawe, w większości byli niepiśmienni. Naszym przewodnikiem po owej epoce upadku i odrodzenia będzie Alkuin z Yorku, najbliższy współpracownik i doradca cesarza Karola, mędrzec i poeta, twórca minuskuły karolińskiej. Dla osób, które poznały już ten styl wcześniej, a chcą rozszezyć swoje kaligraficzne horyzonty uzupełnieniem warsztatów, będą póżniejsze o kilka stuleci litery kapitały lombardzkiej.


25 stycznia 2020, 29 lutego 2020 - Na rubieżach cywilizacji. Pisma insularne
W czasie, gdy kontynentalna Europa skryła się w mrokach tzw. "ciemnych wieków", a wiedza i literatura antyczna uległa zapomnieniu, to daleka Irlandia stała się swoistym hibernaculum dla dziedzictwa starożytnych. Unikalny, jedyny w swoim rodzaju styl iroszkockich manuskryptów po dziś dzień stanowi inspirację dla adeptów kaligrafii. Na warsztatach poznamy zarówno półuncjałę, jak i minuskułę insularną. W świat piśmiennictwa insularnego wprowadzi nas Św. Kolumban, jeden z dwunastu apostołów Irlandii, założyciel opactwa na wyspie Iona.


15 lutego 2020
Tekstura
Na zajęciach przyjrzymy się czasom, gdy litery podobnie jak łuki i wieże katedr zaczęły wzbijać się w górę, a ich kanciaste, pełne wydłużeń i ścięć kształty w sposób jednoznaczny wyrażały mistycznego ducha epoki średniowiecza. Zapoznamy się w oparciu o źródła i wzorniki ze stylem zwanym textura quadrata, który stał się podstawą dla Jana Gutenberga przy tworzeniu pierwszych czcionek drukarskich. Specyfika tego kroju ułatwi nam zrozumienie takich pojęć jak światło czy kontrast w kaligrafii.


21 marca 2020
Bastarda. Piękna i Bestia.
Tym razem zagłębimy się w tajniki najpopularniejszego średniowieczo stylu pisma, który zdominował ówczesne manuskrypty - bastardy. Termin bastarda nie odnosi się do konkretnego stylu pisma, lecz jest wspólnym określeniem całej grupy krojów łączących w sobie surowość gotyckiej tekstury z miękkością gotyckich pism kursywnych. W tej wyprawie w głąb średniowiecza towarzyszyć nam będą manuskrypty z epoki, teksty ówczesnych poetów oraz przygotowane przez prowadzącego wzorniki, dzięki którym nawet początkujący kaligraf szybko odnajdzie się w świecie średniowiecznej bastardy.


18 kwietnia 2020

Rotunda


16 maja 2020
Italika


13 czerwca 2020 (!)
Pismo rondowe

Prowadzący: Daniel Dostal
Czas: 4 h, pierwsza grupa w godz. 10.00-14.00, druga grupa w godz. 14.30-18.30.
Koszt: 100,00 zł za warsztaty 4-godzinne, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie.

Miejsce (uwaga, zmiana miejsca!): Poleski Ośrodek Sztuki filia Karolew, ul. Bratysławska 6a, Łódź

Zapisy: od stycznia 2020 zapisy prowadzimy przez stronę Szkoły Kaligrafii lub https://kaligraf.bookero.pl/

Zapytania i ewentualnie opis własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.