Sobotnie spotkania z kaligrafią w Łodzi!

Z

APRASZAMY serdecznie na nową edycję warsztatów kaligraficznych w Łodzi. Przeznaczone są one zarówno dla osób, które chciałyby dopiero rozpocząć swą przygodę z kaligrafią, jak i dla tych z Państwa, którym nie są obce tajemnice dawnego pisma. Warsztaty odbywają się w Poleskim Ośrodku Sztuki przy ulicy Krzemienieckiej. Na każdym spotkaniu przedstawimy Państwu inny krój pisma, ale początkujący mogą także kaligrafować pismami, które pojawiły się na wcześniejszych warsztatach. 

Pierwsze warsztaty będą poświęcone pismu ponadczasowemu, o nieprzemijalnym pięknie, ale i dużej czytelności, którego nauka wbrew pozorom nie jest trudna. Pismem tym jest uncjała. Natomiast na następnym spotkaniu będą mieli Państwo szansę poznania tekstury — pisma gotyckiego.

Każde spotkanie stanowi całość; można dołączyć w dowolnym momencie roku, również nie mając żadnej wcześniejszej styczności z kaligrafią.

 
Czas trwania: 4 h od 11.00 do 15.00
Cena: regularna 100,00 zł/spotkanie, materiały wykorzystywane na warsztatach w cenie.
Prowadzenie: Aleksandra Ćwikowska
 

Terminy i tematyka:

7 października 2017

Uncjała to majuskułowe (to znaczy, że składa się z samych wielkich liter!) pismo z czasów cesarstwa rzymskiego. Najstarsze znane nam egzemplarze Biblii zapisane są właśnie uncjałą grecką. Uncjała odcisnęła przemożny wpływ na rozwój pisma w Europie: opierała się na niej minuskuła karolińska, przodek większości pism, kształtu uncjały możemy się dopatrzeć także w iluminowanych inicjałach (wtedy te litery nazywamy pismem lombardzkim).

 

18 listopada 2017

Tekstura, częściej nam znana pod nazwą gotyk, to sakralne, monunementalne pismo średniowiecza przeznaczone do przepisywania Słowa Bożego. Nazwa pochodzi od splotu tkaniny (łac. texo - tkam, splatam, plotę), której włókna równo i gęsto obok siebie ułożone mają przypominać te litery.

 

16 grudnia 2017

Fraktura – najbardziej ozdobne pismo gotyckie. Dodatkowo liczne warianty wielkich liter, ozdobniki. Pismo wywodzące się z tekstury.

 

27 stycznia 2018 - bastarda,

24 lutego 2018 - italika,

17 marca 2018 - copperplate,

21 kwietnia 2018 - copperplate - poziom wyżej,

19 maja 2018 - copperplate dla zaawansowanych / brushlettering do wyboru

16 czerwca 2018 - budowanie kompozycji kaligraficznych, łączenie rysunku z pismem, nauka wybranego kroju pisma.

 

Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2a, Łódź
 

Zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy zapisach prosimy o wpisanie w temat wiadomości nazwy miasta, napisanie paru słów o swojej motywacji do nauki kaligrafii, koniecznie proszę zostawić numer kontaktowy i ewentualnie przedstawić własne potrzeby związane z nauką kaligrafii.