Wigry 2016

4-10 lipca
10-16 lipca

Do skryptorium nie wchodzi się bezkarnie.

TO prOzed nami piąta edycja Letniej Szkoły Kaligrafii Wigry 2016, która odbywa się w dniach 4-10 lipca oraz 10-16 lipca (pierwszy i drugi turnus). Miłośników pięknego pisania, manuskryptów, sztuki średniowieczna, kaligrafii, iluminatorstwa i wszelkich dziedzin pokrewnych tworzeniu książki rękopiśmiennej zapraszamy na początku lipca 2016 na Suwalszczyznę, gdzie na Półwyspie Wigierskim w klimatycznych eremach z wirydarzykami i chłodnych komnatach prastarego klasztoru urządzamy wielkie skryptorium. Warsztaty prowadzimy w grupach i dla początkujących, i dla zaawansowanych. Pierwszy turnus zakończy się wernisażem wystawy kaligraficznej dnia 9 lipca, natomiast zwieńczeniem Letniej Szkoły będzie finisaż 15 lipca. Letnia Szkoła zgromadzi członków Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, którzy staną się tutorami małych grup adeptów kaligrafii i iluminacji. Przez tydzień odbędziemy 30 godzin warsztatów, wykładów i pokazów, wynikiem których powstaną kaligraficzne prace. Nasze tygodniowe spotkanie zakończy się kameralną wystawą. Warsztaty będą przeplatane takimi atrakcjami jak wykład o mistyce liter hebrajskich, wprowadzenie w introligatorstwo, plener akwarelowy, zwiedzanie muzeów w Suwałkach.

Tutorzy i tematy

Uczestnikom proponujemy udział w warsztatach w jednej z grup:

  • poziom podstawowy prowadzony przez Joannę Sztyrak - pismo copperplate, kroje średniowieczne, podstawy iluminatorstwa (I);
  • poziom podstawowy i zaawansowany prowadzony przez Franciszka Otto – projektowanie liter, nowe czcionki i fonty, liternictwo artystyczne (II);
  • poziom zaawansowany prowadzony przez Adama R. Kłodeckiego (Theosone) – od graffiti do tattoo, kaligrafia artystyczna (I);
  • poziom podstawowy i zaawansowany prowadzony przez Grzegorza Barasińskiego - na warsztatach będzie można realizować dowolnie wybrany program (np. kaligrafia gotyku, odrodzenia, copperplate, również ruska i rosyjska oraz hebrajska) (I, II).

 

Warunki uczestnictwa i zgłoszenia

Aby starać się o udział w Letniej Szkole Kaligrafii Wigry 2016 należy wypełnić zgłoszenie (dostępne na stronie Szkoły Kaligrafii) i odesłać je na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapisy przyjmujemy od 15 stycznia 2016 roku. Aby brać udział w poziomach zaawansowanych należy przedstawić pomysł na dalszy swój rozwój kaligraficzny oraz mieć za sobą odbyte kursy. Zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach osoby zarówno początkujące, jak i zaawansowane. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w Letniej Szkole dla osób, które chciałyby kaligrafować pośród inspirującego towarzystwa miłośników pięknego pisania bez udziału w warsztatach. Przewidujemy możliwość udziału w Letniej Szkole Kaligrafii bez zakwaterowania w ośrodku oraz dla osób, które towarzyszą kaligrafującym. Na warsztaty można uczęszczać bez zakwaterowania w klasztorze. Ewentualne wycieczki popołudniowe, wynajem sprzętu lub dojazd z Dworca w Suwałkach są opłacane samodzielnie przez uczestników. W czasie warsztatów organizujemy nieodpłatnie opiekę nad dziećmi w wieku 3-10 lat. 

 

Stypendium PTK

Przewidujemy przyznanie stypendium Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego młodemu człowiekowi, który interesuje się kaligrafią i zdradza w tym kierunku wybitne zdolności. Warunek - do 24 lat, złożenie do końca maja podania wraz z portfolio i innymi załącznikami wedle uznania pocztą tradycyjną na krakowski adres Szkoły Kaligrafii. Stypendium polega na zwolnieniu z opłaty za część warsztatową, w szczególnych przypadkach może to być także zwolnienie z opłaty za nocleg.

 

Formularz zgłoszeniowy

Wigry 2016 - opis

Wigry 2016 - formularz zgłoszeniowy

 

Wydarzenie na FB - https://www.facebook.com/events/188548541539680/

W razie pytań chętnie doradzimy i wszystko wyjaśnimy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy do fotorelacji z Wigier Kaligrafia na Facebooku.