Letnia Szkoła Kaligrafii i Iluminacji
Wigry 2012
2-6 lipca 2012
Pisanie to nie gadanie.
Konopielka, E. Redliński
pierwszym tygodniu lipca 2012 roku odbyła się pierwsza edycja Letniej Szkoły Kaligrafii i Iluminacji w eremach pokamedulskich na półwyspie Wigierskim. Przyświecało nam motto z Konopielki, głoszące za niepiśmiennym chłopem, że pisanie to nie gadanie, kiedy zabieramy się za wyrażanie swoich (albo cudzych) myśli na papierze, muszą to być słowa prawdziwe, ważne, wnoszące coś w nasze życie, zwłaszcza że forma, którą nadajemy tym słowom - forma kaligrafii i iluminacji - wymaga od nas dużo zapapału, samodyscypliny i poświęcenia. Bardzo wiele tekstów, które powstały, odwoływały się do spraw religii...
Kaligrafia to cierpliwość, samoopanowanie, wytrwałość, kontrola oddechu; kaligrafia to forma medytacji, kaligrafia może być drogą mistyczną. Buddyści kreśląc znaki, kontemplowali doskonałość istnienia, harmonię świata, bo tyle dla nich znaczy pismo. Średniowieczni chrześcijańscy mnisi również wielbili Boga, stawiając litery, przepisując księgi. Podobnie jest z żydowskimi soferami, islamskimi kaligrafami. Umiejętność pisania w wielu religiach to boski dar, zaś kaligrafowanie to kontakt z absolutem.
Na Letniej Szkole Kaligrafii Wigry 2012 pokamedulskie eremy zamieniły się w skryptoria, a szesnastu uczestników udało się na dobrowolną rekluzję, koncentrując się na czynności pięknego pisania, próbując odetchnąć na urokliwym jeziorem Wigry; była to zarówno indywidualna, samotnicza praca w pokamedulskim eremie, jak również radosne spotkanie z innymi miłośnikami pięknego pisania w malowniczej scenerii Pojezierza Suwalskiego, ponieważ Letnia Szkoła zgromadziła członków Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, tutorów małych grup adeptów kaligrafii i iluminacji, oraz ludzi z całej Polski - mieliśmy reprezentantów z Zielonej Góry, Krakowa, Lublina, Warszawy, Białegostoku, Radzynia Podlaskiego. Zaplanowaliśmy wprawdzie 30 godzin warsztatu, ale przyznajmy szczerze, że kaligrafowaliśmy i iluminowaliśmy znacznie dłużej, spotykając się zaraz po śniadaniu i jeszcze wieczorami. Wzięliśmy udział w spontanicznej wyprawie kajakowej - byliśmy imponującą flotyllą kaligrafów, zwiedzaniu zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wystawionych po raz pierwszy (było t w Białymstoku), w warsztatach teatralnych, w plenerze akwarelowym oraz w wykładzie na temat związków kaligrafii z religą i znaczeniu niektórych hebrajskich liter. Nasze tygodniowe spotkanie zakończyły się kameralną wystawą przed kościołem.
Fotogaleria z Letniej Szkoły Kaligrafii i Iluminacji Wigry 2012 - zapraszamy do obejrzenie większej ilości zdjęć na stronie Kaligrafia na Facebooku.
http://wigry.kaligraf.eu/img