22-29 lipca 2021

Scribere aude!

OTTEM ubiegłorocznejM Letniej Szkoły było sparafrazowane przysłowie chińskie, mówiące, że podróż na tysiąc mil zaczyna się od jednego kroku. Kaligrafowie mogą dodać, że wystarczy jedna literka, aby wielka przygoda z pięknym pisaniem zaczęła się od jednej tylko litery. Odważmy się na tę podróż! Kaligrafia w Wigrach to połączenie wspaniałej okolicy z niebanalną i bardzo odprężającą rozrywką. Jednakże kajaki i pływanie w jeziorze nie są dla nas najważniejsze, i przedkładamy zacisze naszego skryptorium nad wszystko! Pompejuszowskie Navigare necesse est, vivere non necesse est dostosowujemy do naszego stylu życia i mówimy, że kaligrafia, pisanie, litery i wszystko z tym związane - jest życiową koniecznością... Scribere necesse est! Letnia Szkoła Kaligrafii w Wigrach to kolebka letnich szkół kaligrafii w ogóle, w co może się rozwinąć, można zobaczyć tutaj - Summer School of Calligraphy Hebdów 2020.

Tutorzy i tematy

Podczas Letniej Szkoły Kaligrafii w Wigrach proponujemy naukę od podstaw pod okiem Grzegorza Barasińskiego. Na warsztatach będzie można poznać kaligrafię copperplate, średniowieczną (uncjała, minuskuła karolińska, tekstura), renesansową (italika, minuskuła humanistyczna). W zgłoszeniu można napisać o swoich oczekiwaniach i pismach, które chciałoby się najbardziej poznać. Celem Letniej Szkoły jest stworzenie kaligraficznej pracy, dlatego warto pojechać do wigierskiego klasztoru z wybranymi tekstami, którym warto poświęcić tyle czasu i zachodu. Krótsze cytaty, sentencje, fragmenty poezji i Biblii, ulubione teksty - to wszystko nadaje się do kaligrafowania, wszak pamiętamy z pierwszej Letniej Szkoły Kaligrafii, że pisanie to nie gadanie (Konopielka, E. Redliński). Prace zostaną zaprezentowane podczas kameralnej wystawy w śodę 28 lipca 2021.

Ramowy plan dnia

Na podstawie wcześniejszych wszystkich wyjazdowych warsztatów możemy przedstawić pierwszą wersję planu dnia.

22 lipca przyjazd do klasztoru, zakwaterowanie, spotkanie powitalne ok. godz. 20.00.

8.00 śniadanie w Domu Królewskim
9.00 wykład
10.00-13.30 praca warsztatowa
przerwa - obiad we własnym zakresie i rekreacja, możliwość indywidualnego pisania w skryptorium
17.00-19.00 praca warsztatowa, konsultacje
19.00 przerwa
20.00 wieczorne spotkania i dalsza praca warsztatowa

Sumarycznie zaplanowaliśmy ok. 40 h zajęć.

Odjazd w czwartek 29 lipca po śniadaniu, wykwaterowanie do godz. 11.00. Chętnych, którzy chcieliby rozkoszować się urokami Wigier dłużej, prosimy o zgłoszenie chęci przedłużenia pobytu w recepcji hotelu odpowiednio wcześniej. Gdyby ktoś potrzebował przyjechać do Wigier wcześniej, prosimy o skonsultowanie tego z recepcją hotelu.

Noclegi w Domu Królewskim i Kaplicy Kanclerskiej - Projekt Kamedulski Turnus Kulturalny

Pokój 1-osobowy ze śniadaniem 200,00 zł/doba/osoba plus opłata klimatyczna.

Pokój 2- lub 3-osobowy ze śniadaniem 150,00 zł/doba/osoba plus opłata klimatyczna.

W skład tej oferty wchodzi:
- projekcja filmu o zwyczajach i codzienności oo. Kamedułów;
- możliwość  odkrycia tajemnic historii kompleksu poklasztornego, w tym m. in. pokoi tematycznych, celi kamedulskiej;
- degustacja przysmaków kuchni kamedulskiej;
- wyciszenie w duchu kamedulskim przy wigierskich herbatach ziołowych.
 

Warunki uczestnictwa i zgłoszenia

Warsztaty i materiały kosztują 890,00 zł. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest wniesienie opłaty rezerwacyjnej 150 zł.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w mailu proszę napisać parę słów o motywacji do nauki kaligrafii i wzięcia udziału w Letniej Szkole Kaligrafii.

Zapraszamy na stronę na FB - http://www.facebook.com/Kaligrafia

W razie pytań chętnie doradzimy i wszystko wyjaśnimy - proszę pisać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.