22-29 lipca 2019
Warsztaty dla początkujących

Vita sine litteris mors est et hominis vivi sepultura.

PRAWWDZIE to dosadne motto, ale jakże prawdziwe - Życie bez kaligrafii jest śmiercią i grobem żywego człowieka. Szeroko rozumiane litery, czyli literatura, książki, rozrywki intelekturalne i sama kaligrafia nadają sens naszemu życiu. Kaligrafia w połączeniu ze wspaniałą okolicą stanowią doskonałe połączenie, dla którego z całej Polski miłośnicy pięknego pisania od lat zjeżdżają się do pokamedulsiego klasztoru. Kajaki nad jeziorem i pływanie nie są dla nas najważniejsze, dlatego pompejuszowskie Navigare necesse est, vivere non necesse est dostosowujemy do naszego stylu życia i mówimy, że kaligrafia, pisanie, litery i wszystko z tym związane - jest życiową koniecznością... Scribere necesse est!

Tutorzy i tematy

Podczas Letniej Szkoły Kaligrafii w Wigrach proponujemy naukę od podstaw pod okiem Grzegorza Barasińskiego i Aleksandry Ćwikowskiej. Na warsztatach będzie można poznać kaligrafię copperplate, średniowieczną (uncjała, minuskuła karolińska, tekstura), renesansową (italika, minuskuła humanistyczna). W zgłoszeniu można napisać o swoich oczekiwaniach i pismach, które chciałoby się najbardziej poznać. Celem Letniej Szkoły jest stworzenie kaligraficznej pracy, dlatego warto pojechać do wigierskiego klasztoru z wybranymi tekstami, którym warto poświęcić tyle czasu i zachodu. Krótsze cytaty, sentencje, fragmenty poezji i Biblii, ulubione teksty - to wszystko nadaje się do kaligrafowania, wszak pamiętamy z pierwszej Letniej Szkoły Kaligrafii, że pisanie to nie gadanie (Konopielka, E. Redliński). Prace zostaną zaprezentowane podczas kameralnej wystawy w niedzielę 21 lipca 2019.

Ramowy plan dnia

Wiemy, że ważne jest wcześniejsze przygotowanie się wyjazdu na Suwalszczyznę oraz poznanie planu dnia. Na podstawie wcześniejszych wyjazdów możemy przedstawić nieoficjalny plan dnia.

W poniedziałek 22 lipca przyjazd do klasztoru, zakwaterowanie, spotkanie powitalne o godz. 20.00.

8.00 śniadanie
9.00 wykład
10.00-13.30 praca warsztatowa
przerwa
17.00-19.00 praca warsztatowa
19.00 przerwa
20.00 wieczorne spotkania i dalsza praca warsztatowa

Sumarycznie zaplanowaliśmy ok. 40 h zajęć. To dzień dłużej niż podczas dotychczasowych Letnich Szkół. W niedzielę warsztaty będą do obiadu, później będzie wystawa.

Odjazd w poniedziałek po śniadania, wykwaterowanie do godz. 11.00. Chętnych, którzy chcieliby rozkoszować się urokami Wigier dłużej, prosimy o zgłoszenie chęci przedłużenia pobytu w recepcji hotelu odpowiednio wcześniej. Gdyby ktoś potrzebował przyjechać do Wigier wcześniej, prosimy o skonsultowanie tego z recepcją hotelu.

Noclegi w Domu Królewskim i Kaplicy Kanclerskiej - Projekt Kamedulski Turnus Kulturalny

W skład tej oferty wchodzi:
- projekcja filmu o zwyczajach i codzienności oo. Kamedułów;
- możliwość  odkrycia tajemnic historii kompleksu poklasztornego , w tym m. in. pokoi tematycznych, celi kamedulskie;
- degustacja przysmaków kuchni kamedulskiej;
- wyciszenie w duchu kamedulskim przy wigierskich herbatach ziołowych;
- projekcja multimedialna światło- dźwięk pt. ’’Legenda o siei wigierskiej".

Cena za pobyt w pokoju 1-osobowym ze śniadaniem wynosi 120,00 zł/doba plus 1,00 zł dopłaty za pierwszą noc plus 2,00 zł opłaty klimatycznej za każdą dobę.
Cena za pobyt w pokoju 2-osobowym ze śniadaniem wynosi 100,00 zł/doba plus 1,00 zł dopłaty za pierwszą noc plus 2,00 zł opłaty klimatycznej za każdą dobę.
Cena za pobyt w pokoju 3-osobowym ze śniadaniem wynosi 80,00 zł/dona plus 1,00 zł dopłaty za pierwszą noc plus 2,00 zł opłaty klimatycznej za każdą dobę.

Warunki uczestnictwa i zgłoszenia

Link do formularza zgłoszeniowego i cennika - https://drive.google.com/file/d/1ob9ZHQGCT2xh4mgxMEgk5nVGFtjOvFXW/view?usp=sharing

Wczesne zapisy i zaliczka włacona do końca lutego 2019 umożliwia skorzystanie z niższych cen.

Zapraszamy na stronę na FB - http://www.facebook.com/Kaligrafia

W razie pytań chętnie doradzimy i wszystko wyjaśnimy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.