Warsztaty kaligrafii w Bydgoszczy

  

MIŁOŚNIKÓW pięknego pisania, którzy nie nie boją się brudnych dłoni, zapraszamy na bydgoskie warsztaty kaligrafii w gmachu biblioteki przy Starym Rynku. Na warsztatach będziemy zajmowali się po kolei wybranymi krojami pisma (uncjała, pisma gotyckie, Copperplate Script). Zajęcia trwają cztery godziny i odbywają się w wybrane soboty. Dla uczniów i studentów przewidzieliśmy zniżki. 

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Stary Rynek 22-24.

Prowadząca: Aleksandra Ćwikowska vel Nibme

 

Czas trwania: 4 h

 

Terminy

 • 8 października 2016, godz. 9.00-13.00
 • 21 stycznia 2017, godz. 10.00-14.00
  Tematem zajęć będzie tekstura, częściej nam znana pod nazwą gotyk, to sakralne, monunementalne pismo średniowiecza przeznaczone do przepisywania Słowa Bożego. Nazwa pochodzi od splotu tkaniny (łac. texo - tkam, splatam, plotę), której włókna równo i gęsto obok siebie ułożone mają przypominać te litery. Z tekstury wywiodły różne rodzaje pisma gotyckiego, chociażby bardzo zdobna fraktura, która w krajach niemieckojęzycznych była wykorzystywana aż do czasów drugiej wojny światowej.

 • 4 marca 2017, godz. 10.00-14.00
  Po wkroczeniu w krąg pism gotyckich podążamy intrygującą ścieżką i tym razem kursanci zapoznają się z frakturą. Jest to krój pisma znacznie ozdobniejszy niż tekstura. Charakteryzuje się  ostrymi załamaniami (stąd jego nazwa, fractus z łac. znaczy złamany) oraz cienkimi, delikatnymi przeciągnięciami atramentu finezyjnie zdobiącymi tekst. Delikatność tych zdobień pozwoli nam na swobodne łączenie tego kroju z kursywą angielską – jest to propozycja dla osób na poziomie zaawansowanym – oprócz samego łączenia, poznamy podstawowe zasady budowania floratury (z ang. flourishing), pełnej imponujących zawiłości. Nowością nie tylko będzie fraktura, na najbliższych zajęciach poznamy jedną z technik pozłotniczych nadając blask naszym literniczym kompozycjom.
  Przed zajęciami odbędzie się zwiedzanie Biblioteki Bernardynów, szczycącej się najstarszym i największym z zachowanych w mieście księgozbiorów. Jego początki sięgają schyłku XV wieku. Spotykamy się przed wejściem Działu Zbiorów Specjalnych, który znajduje się w tym samym budynku - wejście jednak jest od ul. Długiej. Pokaz rozpocznie się o 9:15, ale prosimy o pojawienie się na miejscu nieco wcześniej w celu sprawdzenia listy uczestników.

 • 27 maja 2017
  Pismo copperplate.

 

Koszt: cena regularna 100,00 zł za jedno spotkanie, dla studentów i uczniów 80,00 zł za spotkanie, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie.

 

Zapisy:

Zapisy proszę kierować mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy zapisie proszę podać nr kontaktowy i parę słów o motywacji do nauki. Nie trzeba zapisywać się na cały cykl warsztatów, można dołączyć w każdej chwili i nadrobić dany materiał lub brać udział w zajęciach jednorazowo, uczyć się tylko wybranego kroju, ponieważ do uczestników podchodzimy indywidualnie.

 

 

Pytania merytoryczne prosimy kierować na wyżej wskazany adres lub tutaj: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Złota fraktura - warsztaty w Bydgoszczy

Warsztaty kaligrafii w
Bydgoszczy

Finezyjne kreski pisma copperplate pięknie ozdabiają frakturę.

Im więcej piszesz, tym więcej potrafisz ;)

Zapraszamy na złotą frakturę 4 marca 2017.