Półroczny kurs pięknego pisania na miarę naszych czasów - skryptorium we własnym domu

My home is my scriptorium.

S

ZKOŁA Kaligrafii stanęła przed niespotykanym dotąd zadaniem pracy na odległość. Do tej pory twardo staliśmy na stanowisku, że nic nie zastąpi osobistego kontaktu z nauczycielem w kameralnej grupie przy delikatnych dźwiękach chorału, zwłaszcza w starym klasztorze (Hebdów!). Kursy semestralne polecaliśmy mieszkańcom Krakowa i Warszawy, a warsztaty sobotnie były doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mogły przyjechać na zajęcia z daleka i tylko w dzień wolny. Ale nawet z wieloma filiami nie moglibyśmy sprawić, żeby kaligrafia zbłądziła pod każde strzechy! Podejmujemy wyzwanie naszych czasów i wprowadzamy naszą misję propagowania kaligrafii w świat wirtualny. 

Założenia kursu

Zdalny kurs kaligrafii będzie trwał od maja do czerwca z małymi przerwami w czasie wakacji, a przy jego organizacji skorzystamy z naszego wieloletniego doświadczeniach warsztatów. Pewne rozwiązania będziemy próbowali przenieść, inne przeformułować, a na pewno też wielu rzeczy będziemy musieli się jeszcze nauczyć. Miłośnikom kaligrafii proponujemy właściwie dwa różne kursy - pisma copperplate i pisma historyczne. Każdy kurs to 20 spotkań z nauczycielem na Skypie, czyli zapisując się na obydwa, uczestniczy się w 40 godzinach  zajęć! Spotkania z copperplatem będą we wtorki o 20.00, a pisma historyczne w czwartki o tej samej porze. Uczestnicy będą mogli korzystać z zasobów grupy na FB oraz folderu na dysku Google specjalnie dla nich utworzonych. Po każdej lekcji w grupie i w folderze będziemy umieszczali notatki z lekcji oraz wzorniki i dodatkowe zadania do wydrukowania, czyli nic nie zginie nawet przy nieobecności.

Kurs copperplate obejmuje naukę małych i wielkich liter, zdobnictwa i kompozycji, ułożenia ręki i poprawnego trzymania narzędzi, a także historię tego pisma. Drugi kurs to wiele krojów pisma (italika, minuskuła humanistyczna, tekstura, fraktura, minuskuła karolińska i uncjała), na których uczniowie będą poznawali historię pisma i zasady zdobnictwa i kompozycji tekstu.

Każdy uczestnik otrzyma najważniejsze narzędzia kaligraficzne (wysyłka na terenie Polski, cena wysyłki zagranicznej uzgadniana indywidualnie), część materiałów będzie trzeba przygotować (ołówki, gumki, papier) i wydrukować samodzielnie. Do kursu zdalnego będzie potrzebny dostęp do internetu, głośników, własna drukarka, mikrofon i kamera będą przydatnym udogodnieniem.

Przybory kaligraficzne wysyłamy do Paczkomatu przed kursem. W pakiecie minimum uczestnik otrzymuje obsadkę, trzy stalówki oraz atrament. W kursie copperplate jest Atrament autentyczny J. Herbin, w kursie pism historycznych Manuscript niebieski, a w kursie łączonym oczywiście obydwa atramenty.

Przybory kaligraficzne optimum to dodatkowo:

  • copperplate - 10 stalówek elastycznych i stalówka 2 mm, obsadka skośna, atrament Rohrer & Klingner;
  • pisma historyczne - 7 stalówek szeroko ściętych, 3 szpachelki, 3 stalówki scroll, zapasowa obsadka, dwa atramenty Rohrer & Klingner.

Przybory kaligraficzne maksimum to dodatkowo:

  • copperplate - 20 stalówek elastycznych i stalówka 2 mm, obsadka skośna, gęsie pióro, dwa atramenty Rohrer & Klingner;
  • pisma historyczne - 14 stalówek szeroko ściętych, 6 szpachelek, 3 stalówki scroll, patyk do pisania, zapasowa obsadka, trzy atramenty Rohrer & Klingner.

Warunki uczestnictwa i zgłoszenia

Aby wziąć udział w zdalnym kursie kaligrafii należy zarezerwować i opłacić miejsce na stronie kaligraf.bookero.pl. Mail kontaktowy to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapisy przyjmujemy do połowy maja 2020 roku. Zastrzegamy sobie możliwość zmiany platformy komunikacyjnej.

 

 kurs copperplate

 kurs pisma historyczne

 copperplate + pisma historyczne

minimum

cena podstawowa
z przyborami do kaligrafii

 249,00 zł  249,00 zł  450,00 zł

optimum

cena podstawowa
plus dodatkowe przybory
do kaligrafii 100,00 zł

 249,00 zł + 100,00 zł
 = 349,00 zł
 249,00 zł + 100,00 zł
 = 349,00 zł
 450,00 zł + 170,00 zł
= 620,00 zł

maksimum

cena podstawowa
plus dodatkowe przybory
do kaligrafii 150,00 zł

 

 249,00 zł + 150,00 zł
= 399,00 zł

 249,00 zł + 150,00 zł
= 399,00 zł

 450,00 zł + 240,00 zł
= 690,00 zł

 

FAQ, czyli często zadawane pytania

Posiadam już pewne materiały do kaligrafii, czy mogę je zamienić na inne w tych samych cenach lub za dopłatą?

Bez najmniejszego problemu, wystarczy z nami się skontkować i dokonamy zamiany.

Czy materiały w opcji minimum wystarczą na kurs?

Tak, przygotowaliśmy taki zestaw, aby starczył na kurs, choć jest to mimum. Każdy skryba szybko czuje zew pisania i chce korzystać z coraz większej ilości obsadek, stalówek i atramentów.

Jakie są potrzebne ołówki?

Żadne specjalistyczne, wystarczą ołówki HB.

Jestem zapisany/a na kurs semestralny stacjonarny, czy mogę się przepisać na kurs online?

Oczywiście tak, cena kursu semestralnego to równowartość optimum dwóch kursów.

 

 

Lekcje online

Scribere necesse est

 My home is my scriptorium

 

 

 online