Warsztaty kaligrafii dla początkujących w Warszawie

Warsztaty kaligrafii dla początkujących

WARSZAWSKIM słuchaczom naszej Szkoły Kaligrafii proponujemy warsztaty kaligraficzne przeznaczone zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych, które uczestniczyły już w zajęciach w zeszłym roku. Grupa będzie spotykać się w godzinach 10.00-14.00 w Domu Kultury Rakowiec przy Wiślickiej 8.

Na każdych zajęciach będzie prezentowany inny krój pisma lub nowe sposoby projektowania i ozdabiania tekstu. Osoby, które już zetknęły się z wprowadzanym stylem, będą miały okazje poznać  jego warianty, ozdobniki lub nieprezentowane dotychczas style pokrewne . Zawsze można też pracować samodzielnie, wykorzystując kroje poznane wcześniej.


Każde spotkanie stanowi całość; można dołączyć w dowolnym momencie roku, również nie mając żadnej wcześniejszej styczności z kaligrafią.
Czas trwania: 4 h od 10.00 do 14.00
Cena: regularna 120,00 zł/spotkanie
Prowadzenie: Marta Umińska

Terminy i tematyka:

9 września 2017

Uncjała – pierwsze pismo chrześcijańskiej Europy, stosowane przede wszystkim do przepisywania Biblii. Dodatkowo dla bardziej zaawansowanych: późna, ozdobna uncjała lub półuncjała wyspiarska (pismo księgi z Kells).

7 października 2017 (brak miejsc) - dodatkowy termin 14 października 2017 godz. 15.00-19.00

Minuskuła karolińska – pismo, które w X wieku połączyło Europę, i którym kopiowano na znaczną skalę dzieła autorów starożytnych – oraz wywodzący się od niej styl Foundational. Dodatkowo: protogotyk – forma przejściowa między pismami wczesnośredniowiecznymi a gotyckimi.

4 listopada 2017

Tekstura czyli blackletter: pierwsze pismo gotyckie. Dodatkowo: ozdobniki, warianty wielkich liter oraz ligatury (skróty) stosowane w teksturze.

2 grudnia 2017

Esy-floresy, czyli chryzografia (pisanie złotem). Kaligrafowanie przedświąteczne różnymi krojami pisma: kartki świąteczne, bileciki do prezentów, karteczki oznaczające miejsca gości przy stole – będziemy pisać złotem mineralnym i ozdabiać swoje dzieła arabeskami.

13 stycznia 2018

Gotyckie pisma kursywne, czyli szybkie: angielskie pismo sekretarskie i dodatkowo bastarda francuska (pismo burgundzkie).

3 lutego 2018

Rotunda czyli pismo bolońskie – włoska wersja gotyku.

3 marca 2018

Fraktura – najbardziej ozdobne pismo gotyckie. Dodatkowo liczne warianty wielkich liter, ozdobniki.

7 kwietnia 2018

Minuskuła humanistyczna – pismo renesansowe, które upowszechniło się jako stosowane w druku.

12 maja 2018

Italika czyli cancelleresca – szybkie pismo renesansowe, wywodzące się z kancelarii papieskiej, a używane na dworach całej Europy. Dodatkowo: ozdobne warianty italiki.

9 czerwca 2018

Wykorzystując (a w miarę potrzeby przetwarzając) poznane dotychczas kroje, będziemy pisać na kolorowo, po nietypowych torach (na przykład po kole, i nie tylko).

Miejsce: Dom Kultury Rakowiec, ul. Wiślicka 8, Warszawa

Zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy zapisach prosimy o wpisanie w temat wiadomości nazwy miasta, napisanie paru słów o swojej motywacji do nauki kaligrafii, zostawienie numeru kontaktowego i ewentualnie przedstawienie własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii.