Warsztaty w Warszawie

Warszawska filia Szkoły Kaligrafii rozpoczęła swoje zajęcia równoległe z krakowskimi. Obecnie na warszaty pięknego pisania, liternicze i związane z książką rękopiśmienną w stolicy zapraszamy i w soboty, i w dni powszednie podczas warsztatów semestralnych.

Sobotnie warsztaty z szycia i oprawiania książek w Warszawie

WARSZTATY introligatorskie w semestrze letnim w 2018 roku w Warszawie odbędą się w nastepujących terminach: 17 lutego 2018, 17 marca 2018, 21 kwietnia 2018, 19 maja 2018. Zaczniemy od kursów podstawowych, do udziału w kursie zaawansowanym będzie uprawniało uczestnictwo w zajęciach dla początkujących, również z lat wcześniejszych, krakowskich lub innych. Warsztaty zaczynają się ok. 10.00 i trwają 9 h z przerwą. 

Kurs kaligrafii copperplate w Warszawie

Semestralny kurs pięknego pisania krojem Copperplate w Warszawie

PISMO Copperplate kojarzymy z wielu miejsc, nawet jeśli nie znamy tej fachowej nazwy. Copperplate pojawia się na czekoladach Wedla, pralinkach, perfumach, na szyldach butików i eleganckich salonów. Wiemy, że przed wojną wszyscy tak pisali, i że to pismo posiada mnóstwo zawijasów, esów-floresów. Pismo copperplate może też pojawić się pod nazwą pismo angielskie, kursywa angielska, pismo rondowe, rondówka, a po angielsku English Round Letter, Ladies' Hand, Engrossers' Script, Engravers' Script.

Umiesz pisać? Naucz się kaligrafować!

Semestralny kurs dla początkujących skrybów w semestrze letnim 2018

OGŁASZAMY nową edycję kursu semestralnego na poziomie podstawowym dla całkowicie początkująych skrybów. Program wprowadzenia w sztukę pięknego pisania jest szeroki i tak przygotowany, aby słuchacze mogli znaleźć interesujące ich kierunki,  tematy, i mogli wybrać swoje ścieżki rozwoju w świecie pięknych liter. Adepci kaligrafii poznają wiele narzędzi piśmienniczych: stalówki w obsadkach, ptasie pióra i patyki, pędzle, pióra wieczne, narzędzia alternatywne oraz media, czyli atramenty, tusze, tempery, zagęszczone akwarele, imitacje złota i srebra.  Początkującym miłośnikom kaligrafii zaproponujemy do nauki kilka najpopularniejszych krojów - uncjałę, minuskułę karolińska, teksturę, minuskułę humanistycznę, foundational. 

Seminarium kaligrafii copperplate 2016

Jednodniowe intensywne warsztaty kaligraficzne z pisma angielskiego

TEGOROCZNE, specjalne warsztaty z Copperplate Script, czyli kursywy angielskiej, odbędą się w Warszawie w sobotę 16 grudnia 2017 roku. Zapraszamy na 8-godzinne seminarium, w ramach którego przygotowaliśmy zajęcia w grupach, które poprowadzą: Grzegorz Barasiński, Magdalena Konieczkowska i Jacek Pacholski. Warsztaty skierowane są dla zawodowców, literników i wszystkich miłośników pięknego pisania, również tych, którzy dotąd nie mieli okazji korzystać z profesjonalnych stalówek, atramentów i innych przyborów do kaligrafii. To również idealna okazja, by zacząć przygodę z kaligrafią.

Kurs malowania akwarelą - Joanna Sztyrak

Warsztaty malowania akwarelą dla kaligrafów

AKWARELA to wszechstronna i niezwykle bogata technika plastyczna, z którą będzie można się zapoznać na specjalnie przygotowanych przez nas zajęciach w Warszawie w sobotę 9 grudnia 2017 roku. Już pierwszy kontakt pozwala odkryć niezmierzone bogactwo możliwości malarskich, łączyć zalety różnych technik malarskich, a także wyjść na przeciw rozmaitym gustom. Co więcej, akwarela umożliwia stworzenie niepowtarzalnego nastroju prac, nie tylko tych w pełni malowanych, ale również kaligrafowanych. Akwarelowe tło pozwala nadać kaligrafii unikatowy charakter!

 

Brush lettering - warszawskie warsztaty kaligrafii wykonywanej pędzlem

NA moment odłożymy stalówki i obsadki, zastąpimy je tradycyjnymi pędzlami o drobnym, okrągłym szpicu oraz brush penami, czyli pisakami pędzelkowymi napełnionymi już atramentem. Końcówki pędzli są bardzo miękkie i elastyczne, niezwykle wrażliwe na nacisk, dzięki temu możemy uzyskać duży kontrast między linią cienką, a pogrubieniem.

Warsztaty kaligrafii dla dzieci od lat 8

MŁODYM warszawiakom dajemy szansę na wypróbowanie sił w kaligrafii w specjalnie dla nich zorganizowanej grupie. Uprzykrzyły ci się uwagi, że „brzydko piszesz”, że „bazgrzesz”? A może przeciwnie, piszesz ładnie, ale chciałbyś/chciałabyś jeszcze ładniej i ozdobniej? Te zajęcia są dla każdego, kto chciałby pisać ładniej niż dotąd, bez względu na poziom wyjściowy. Jedyny wymóg – trzeba znać litery. Kaligrafia dla dzieci jest prowadzona w małych grupach – do sześciorga małych uczestników, dzięki czemu każdy z nich może liczyć na indywidualne wsparcie instruktorki. Zajęcia trwają dwie godziny (o połowę krócej, niż warsztaty dla dorosłych). Wszystkie potrzebne materiały są na miejscu.

Warsztaty iluminatorskie

Roczny kurs iluminatorski w Warszawie

ZŁOTYMI zgłoskami chcemy zapisać słowa ważne, istotne, piękne i warte naszego trudu. Iluminowanie  dopełni umiejętności zdobyte na kursach pięknego pisania. Warsztaty tworzenia wielobarwnych i złoconych inicjałów, czyli pierwszych liter w tekście, odbywają się raz w miesiącu w godzinach 15.00-19.00 w Warszawie.  

Sobotnie warsztaty z szycia i oprawiania książek w Warszawie

WARSZTATY introligatorskie w semestrze zimowym w roku 2017 w Warszawie odbędą się w nastepujących terminach: 9 września, 21 października 2017, 18 listopada 2017, 9 grudnia 2017. Zaczniemy od kursów podstawowych, do udziału w kursie zaawansowanym będzie uprawniało uczestnictwo w zajęciach dla początkujących, również z lat wcześniejszych, krakowskich lub innych. Warsztaty zaczynają się ok. 10:00 i trwają 9 h z przerwą. 

Warsztaty kaligrafii dla początkujących w Warszawie

Warsztaty kaligrafii dla początkujących

WARSZAWSKIM słuchaczom naszej Szkoły Kaligrafii proponujemy warsztaty kaligraficzne przeznaczone zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych, które uczestniczyły już w zajęciach w zeszłym roku. Spotkania będą odbywać się w dwóch grupach o godz. 10:00-14:00 lub 15:00-19:00.

Na każdych zajęciach będzie prezentowany inny krój pisma lub nowe sposoby projektowania i ozdabiania tekstu. Osoby, które już zetknęły się z wprowadzanym stylem, będą miały okazje poznać  jego warianty, ozdobniki lub nieprezentowane dotychczas style pokrewne . Zawsze można też pracować samodzielnie, wykorzystując kroje poznane wcześniej.

Warsztaty iluminatorskie - nauka ozdabiania inicjałów techniką pozłotnictwa i tempery

PODOBNIE jak iluminacja dopełnia kaligrafię, tak warsztaty iluminatorskie uzupełniają warszawskie warsztaty kaligraficzne. Tutorzy Szkoły Kaligrafii powtarzają często, że kaligrafię poświęcamy jedynie na słowa ważne, istotne, piękne i warte naszego trudu. Podobnie - iluminować inicjał chcemy jedynie do tych słów, które warto zapisać złotymi zgłoskami, ponieważ iluminatorstwo jest wybitnie czasochłonne i wymagające. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu na poziomie podstawowym w godzinach 15.00-19.00 w Warszawie.  

Odbywające się co miesiąc warsztaty pięknego pisania poświęcone kursywie angielskiej

OD kilku miłośnicy pięknych liter spotykają się w sobotnie poranki w Warszawie, aby pod okiem Grzegora Barasińskiego trenować kaligrafię. Grupa spotykająca się w godzinach 10:00-14:00 gromadzi z wielką korzyścią dla wszystkich osoby zarówno początkujące, jak i zaawansowane. Dzięki temu warsztaty to kaligraficzny tygiel ożywczych inspiracji, wymiany doświadczeń i powtarzania wiedzy. Kaligrafujemy głównie pismem coppeprplate, ale istnieje również możliwość zgłaszania przed zajęciami własnych potrzeb i propozycji, zwłaszcza z pism, które prowadzący uczy, ale nie ma z nich oddzielnych zajęć.
Kursywa angielska, zwana również pismem copperplate, jest uznawana za jeden z najpiękniejszych krojów liter. Nazwa wywodzi się od grawerowania na miedzianej płytce (ang. a copper plate). Na warsztatach uczymy się pisać stalówkami typu fleksującymi (elastycznymi). Każdy uczestnik sam decyduje, na ile zajęć zamierza przyjść, ile zajęć potrzebuje; każdy dostaje ćwiczenia, rady, wskazówki dopasowane do siebie, dlatego na zajęcia przychodzą zarówno zaawansowani kaligrafujący miłośnicy pięknego pisania, traktując je jako konsultacje w problematycznych sprawach, jak i osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z kaligrafią.

Warsztaty kaligrafii dla początkujących w Warszawie

Warsztaty pięknego pisania dla początkujących w Warszawie 

WARSZAWSKIM słuchaczom naszej Szkoły Kaligrafii proponujemy warsztaty kaligraficzne dwa razy miesiącu - w grupach dla początkujących i zaawansowanych. Od stycznia do czerwca nowe zajęcia na poziomie podstawowym prowadzi Marta Umińska. Grupa początkująca będzie spotykać się w godzinach 10.00-14.00 oraz 15.00-19.00 w Domu Kultury Rakowiec przy Wiślickiej 8. Dla uczestników zawsze mamy pewne propozycje, jakich krojów liter mogą się uczyć, można również uczyć się pism, które już były omawiane na kursie. Kurs podstawowy obejmie naukę pism wczesnośredniowiecznych, gotyckich i renesansowych w różnych wariantach, zastosowanie kaligrafii współcześnie oraz redagowanie krótkich tekstów.

 Comiesięczne warsztaty kaligrafii na poziomie zaawansowanym

Zapraszamy na comiesięczne warsztaty kaligrafii odbywające się w DK Rakowiec w Warszawie. Grupa spotykająca się w godzinach 10:00-14:00 gromadzi osoby zarówno początkujące, jak i zaawansowane. Dla uczestników zawsze mamy pewne propozycje, jakich krojów liter mogą się uczyć, ale istnieje również możliwość, aby zgłaszać przed zajęciami własne potrzeby i propozycje.
Na zajęciach można kaligrafować kursywą angielską, zwaną również copperplate - jest to jeden z najpiękniejszych krojów liter. Wywodzi się z grawerowania na miedzianej płytce (ang. copper plate), stąd nazwa. Na warsztatach uczymy się pisać stalówkami typu flex (elastycznymi). Poznajemy historię pisma, różne modele liter, zastosowanie, redagujemy krótkie teksty. Inne kroje, jakie mamy do wyboru to uncjała, foundational, karolina, minuskuła humanistyczna, gotyk i wiele innych, krótki opis nie wyczerpie skarbnicy pism, które można odtwarzać na zajęciach.

Sobotnie warsztaty z szycia i oprawiania książek w Warszawie

WARSZTATY introligatorskie w semestrze letnim w roku 2017 w Warszawie odbędą się w nastepujących terminach: 11 marca 2017, 29 kwietnia 2017, 13 maja 2017, 10 czerwca 2017. Zaczniemy od kursów podstawowych, do udziału w kursie zaawansowanym będzie uprawniało uczestnictwo w zajęciach dla początkujących, również z lat wcześniejszych, krakowskich lub innych. Warsztaty zaczynają się ok. 10:00 i trwają 9 h z przerwą. 

Warsztaty kaligrafii dla początkujących w Warszawie 

WARSZAWSKIM słuchaczom naszej Szkoły Kaligrafii przekazujemy dobrą wiadomość - odtąd w Warszawie warsztaty będą dwa razy miesiącu. W listopadzie i grudniu pilotażowo przyjmujemy zapisy na nowe zajęcia na poziomie podstawowym prowadzone przez Martę Umińską. Grupa początkująca będzie również spotykać się w godzinach 10:00-14:00 w Domu Kultury Rakowiec przy Wiślickiej 8. Dla uczestników zawsze mamy pewne propozycje, jakich krojów liter mogą się uczyć, ale istnieje również możliwość, aby zgłaszać przed zajęciami własne potrzeby i propozycje. Kurs podstawowy obejmie naukę pism wczesnośredniowiecznych, gotyckich i renesansowych w różnych wariantach, zastosowanie kaligrafii, redagowanie krótkich tekstów.

Podróż przez wieki z piórem w ręku - co miesiąc kaligrafujemy innym pismem

W  Sztukarni odbywa się cykl warsztatów poświęconych kaligraficznym krojom książkowym – na zajęciach będziemy poznawali kroje liter, jakimi przed wynalezieniem druku przepisywano ręcznie księgi. Trzygodzinne warsztaty są skierowane do wszystkich miłośników pięknego pisania, nauczycieli i wychowawców, bibliofilów, historyków oraz tych, którzy chcieliby pisać pięknie na co dzień. Poziom warsztatów jest dostosowany do każdego uczestnika, dlatego w grupie mogą się pojawić zarówno całkowicie początkujący, jak również zaawansowani skrybowie – każdy wykonuje własne zadania w swoim tempie związane z tematem zajęć. Z tego też powodu można przyjść na wybrane zajęcia. Materiały wykorzystywane na zajęciach są wliczone w cenę. Uczestnicy po zajęciach dostają wzornik liter. Prosimy, aby uczestnicy przychodzili na zajęcia z przygotowanymi cytatami, sentencjami, krótkimi fragmentami poezji.

 

Seminarium kaligrafii copperplate 2016

Specjalne przedbożonarodzeniowe intensywne warsztaty kaligraficzne z pisma angielskiego

TUŻ przed Bożym Narodzeniem, w sobotę 17 grudnia 2016 roku, zapraszamy na specjalne warsztaty w Warszawie - 8-godzinne seminarium kaligraficzne z kursywy angielskiej, czyli Copperplate Script, w dwóch grupach, na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Warsztaty są skierowane dla miłośników pięknego pisania, którzy nawet nie mieli do tej pory styczności z przyborami do kaligrafii, a także dla wszystkich literników i innych zawodów, które w centrum zainteresowania stawiają ręcznie pisaną literę.

Druga edycja specjalistycznych warsztatów poświęconych ulubionemu pismu wielu kaligrafów

W ostatnią sobotę przed Bożym Narodzeniem, tj. 19 grudnia 2015 roku zapraszamy na specjalne warsztaty w Wars
zawie - 8-godzinne seminarium kaligraficzne z kursywy angielskiej, czyli Copperplate Script, na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Warsztaty są skierowane dla miłośników pięknego pisania, którzy nawet nie mieli do tej pory styczności z przyborami do kaligrafii, a także dla wszystkich literników i innych zawodów, które w centrum zainteresowania stawiają literę.

Osiem godzin intensywnych warsztatów poświęconych pismu coppeprlate

W sobotę 20 grudnia 2014 rokuzapraszamy na specjalne warsztaty w Warszawie - 8-godzinne seminarium kaligraficzne z kursywy angielskiej, czyli Copperplate Script, na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Warsztaty są skiero

wane dla miłośników pięknego pisania, którzy nawet nie mieli do tej pory styczności z przyborami do kaligrafii, a także dla wszystkich literników i innych zawodów, które w centrum zainteresowania stawiają literę. 

Warsztaty będę trwały od 10:00 do 18:00 z półgodzinną przerwą obiadową (w Domu Kultury jest kawiarenka). Zajmiemy się takimi zagadnieniami jak kaligrafowanie ołówkiem, planowanie tekstu ołówkiem, korzystanie z 10 rodzajów stalówek do kaligrafii, próby na różnych papierach, technika kaligrafowania pędzlem. Będziemy studiować wzory kursywy angielskiej wg XVIII-wiecznych angielskich mistrzów, w tym głównie G. Bickhama, Italian Copperplate Script, Spencerian Script, polskie znaki diakrytyczne.