Kaligrafowanie z pokazem starych druków w Bydgoszczy!

Z

apraszamy wszystkich zainteresowanych sztuką pięknego pisania na warsztaty w Bydgoszczy. Zachęcamy do zapisów tak osoby, które nie miały dotąd styczności z kaligrafią, jak i te, które chciałyby swą znajomość dawnego pisma pogłębić.

Warsztaty będą poświęcone pismu ponadczasowemu, o nieprzemijalnym pięknie, ale i dużej czytelności, którego nauka wbrew pozorom nie jest trudna. Pismem tym jest uncjała. Dodatkowo przed zajęciami będą mogli Państwo zobaczyć zbiory Biblioteki Bernardynów.

 

Czas trwania: 9.00 oprowadzanie po Bibliotece oraz pokaz starych druków, warsztaty 10.45 - 14.45
Cena: regularna 100,00 zł/spotkanie, materiały wykorzystywane na warsztatach w cenie.
Prowadzenie: Aleksandra Ćwikowska
 

 

Uncjała to majuskułowe (to znaczy, że składa się z samych wielkich liter!) pismo z czasów cesarstwa rzymskiego. Najstarsze znane nam egzemplarze Biblii zapisane są właśnie uncjałą grecką. Uncjała odcisnęła przemożny wpływ na rozwój pisma w Europie: opierała się na niej minuskuła karolińska, przodek większości pism, kształtu uncjały możemy się dopatrzeć także w iluminowanych inicjałach (wtedy te litery nazywamy pismem lombardzkim).

 

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Stary Rynek 22-24.
 

Zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy zapisach prosimy o wpisanie w temat wiadomości nazwy miasta, napisanie paru słów o swojej motywacji do nauki kaligrafii, zostawienie numery kontaktowego i ewentualnie przedstawienie własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii.